У НАЗК назвали ризики від безоплатної приватизацїї земель
У НАЗК назвали ризики від безоплатної приватизацїї земель

Положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати з десяток корупційних схем. Про це повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

«Згідно з аналізом НАЗК, лише одне положення Земельного кодексу про безоплатну приватизацію земель державної та комунальної власності дає можливість реалізувати з десяток корупційних схем. За попередніми результатами аудиту Держгеокадастру, через механізм безоплатної приватизації з 2013-го до 2020 року з державної у приватну власність вивели понад 700 тис. га землі. Наразі на балансі держави відсутні понад 5 млн га земельного банку, а власники земельних ділянок стануть відомі лише після оцифрування паперових даних», — йдеться у повідомленні.

У НАЗК зазначили, що загалом в результаті проведеного аналізу земельної сфери вдалося виявити понад 30 корупційних схем. Це, зокрема, безкоштовна передача земельних ділянок фіктивним житлово-будівельним кооперативам; корупційна зміна цільового призначення земельної ділянки; корупційна зміна цільового призначення земельної ділянки; передача прав на земельну ділянку в обхід процедури аукціонів; використання земельних пільг учасників бойових дій у корупційних схемах.

Найбільш розповсюдженими джерелами корупційних ризиків в НАЗК назвали: недосконалість нормативного регулювання, відсутність ефективних механізмів реагування, дискреційні повноваження органів влади, суперечність законодавчих норм, відсутність належного обліку земель.

Для подолання корупційних схем у земельній сфері НАЗК пропонує, зокрема, трансформувати процедуру безоплатної приватизації в інші форми державної підтримки незахищених верств населення; перевести проведення земельних торгів у електронну торгову систему, яка виключить контакти між учасниками та організаторами під час аукціону, та замінить суб’єктивні рішення людини на автоматичні дії електронного майданчика; запровадити електронну процедуру реєстрації земельних ділянок.

Також пропонується створити єдиний відкритий реєстр орендованого комунального майна; встановити ставки орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на базі їх ринкової вартості; заборонити укладати договори про сумісну діяльність на землях державних та комунальних закладів і підприємств, яким надали землі за правом постійного користування; повноцінно запустити інтернет-ресурс для моніторингу обігу земель, на якому підлягатимуть відкритому оприлюдненню всі геопросторові дані, що є в розпорядженні органів державної влади та місцевого самоврядування.

Крім того, НАЗК пропонує передати контрольні функції у сфері землеустрою від Держгеокадастру до органів місцевого самоврядування.

Нагадаємо, в уряді назвали два варіанти розпорядження державними землями.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

31 березня 2021
Перші аукціони великої приватизації відбудуться улітку — ФДМУ
Фонд держмайна зможе залучити до бюджету на прозорих приватизаційних аукціонах у 2021 році 12 млрд грн. Перші аукціони великої приватизації...
23 березня 2021
Уряд дозволив платити керівникам держкомпаній винагороду за сприяння приватизації
Уряд вніс зміни до постанов КМУ від 2 серпня 1995 р. № 597 і від 19 травня 1999 р. № 859, додавши до типового договору з керівником...
5 березня 2021
Лещенко пообіцяв глобальний результат для світу від ринку землі в Україні
Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні, а також ряд інших кроків земельної реформи матимуть позитивні...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...