Малі фермери найбільше постраждали від земельного мораторію, – експерт
Малі фермери найбільше постраждали від земельного мораторію, – експерт

Підтримка невеликих фермерів та одноосібників буде основним запобіжником проти надмірного монополізму та кращого функціонування майбутнього ринку землі. Про це заявив професор Київської школи економіки Олег Нів’євський в онлайн інтерв’ю «Агробізнес Сьогодні». 

Він зауважив, що з 1999 року в Україні основна підтримка в аграрному секторі економіки надавалася в основному великим та середнім господарствам. А невеликі господарства, фермери та одноосібники навпаки залишися поза увагою підтримки держави.

«Ось аргументи на користь такого твердження – сприятливі для великого бізнесу значні податкові пільги; заборона на купівлю-продаж сільськогосподарської землі з 2001 року; спрямовані на великі господарства державні субсидії; недофінансування інфраструктурних проектів на селі, інвестицій в сферу аграрний знань та інновацій», – стверджує Олег Нів’євський.

За його словами, якщо деталізувати, то ситуація – наступна:

1.    Щодо значних податкових пільг для великого агробізнесу. Фіксований сільгоспподаток та спеціальний режим ПДВ – податкова пільга для виробників. Але обидві пільгові режими надають непропорційно більшу підтримку великим агрокомпаніям в Україні.

2.    Заборона на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. Головний наслідок цього мораторію – нерозвинений сектор фінансування аграрного сектору під заставу землі. І це при тому, що невеликі фермери працюють переважно на власній землі, проте не можуть використовувати її для залучення фінансування для розвитку.

3.    Державні субсидії, що спрямовані більше на великі агрокомпанії в Україні. Аналіз коштів, що виділяються державою на підтримку сектору свідчить, що головними реципієнтами є саме великі агрокомпанії.

4.    Велике недофінансування оновлення та розвитку соціальної інфраструктури на селі, інвестицій в сферу аграрний знань та інновацій. Формування сучасного рівня соціальних послуг в селах, включно з дорогами, медичними послугами, чистою воду та школами; інвестування в аграрні дослідження та дорадництво є основою підтримки дрібних сільгоспвиробників.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський відзначив величезний опір земельній реформі та запуску ринку землі з боку окремих політиків і бізнесів. 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

30 липня 2021
Малим сімейним фермерам Мінагро планує виплачувати 10-12 тис. грн на корову за рік — Лещенко
В Україні на наступний рік збільшиться державна підтримка для аграріїв усієї країни. Йдеться про малі та середні фермерства, які...
28 квітня 2021
В Україні створили асоціацію для лобіювання експортних інтересів малих і середніх компаній
Малі та середні підприємства-експортери отримають додаткове фінансування для подолання наслідків кризи, спричиненої COVID-19. Про...
29 жовтня 2020
На Дніпропетровщині державі повернуто землю вартістю понад 22 млн грн
Господарським судом Дніпропетровської області задоволено позовні вимоги Новомосковської місцевої прокуратури в інтересах держави до двох товариств та...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...