Експерти пояснили про наслідки невиконання форвардних контрактів для сторін
Експерти пояснили про наслідки невиконання форвардних контрактів для сторін

Форварди існують для того, щоб фермер міг зафіксувати прибуток і не грати в лотерею у майбутньому. Тому невиконання форвардних контрактів призведе до відчутних репутаційних втрат.

Таку думку в коментарі для AgroPolit.com висловив засновник проєктів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua Олександр Мащенко, коментуючи можливі наслідки від навмисного невиконання фермерами взятих на себе контрактних зобов'язань.

«Форварди існують для того, щоб фермер міг зафіксувати прибуток і не грати в лотерею у майбутньому. Звісно, що аграрій може сказати, побачивши більш вигідну ціну на ринку (в той час, коли він має виконати форвардний контракт), що він договір виконати не може. Наприклад, через втрати врожаю. В першу чергу, таке рішення вдарить по трейдеру, який розраховував на купівлю певного обсягу товару за певною ціною. Такий покупець вже далі переконтрактувався, але через невиконання зобов'язань фермером буде змушений купувати на ринку нестачу, та ще й за іншою ціною, яка може бути суттєво вищою за планову. Один дефолтний контракт трейдеру може обійтися десятками прибуткових контрактів. На одній тоні дефолтного контракту трейдер може втратити стільки, скільки він заробляє на 30 тонах прибуткових контрактів (залежить від мультиплікатора)», – розповідає Олександр Мащенко.

За його словами, це шкодить не лише трейдерам, але й усьому ринку, адже зменшується довіра між учасниками ринку, зменшиться обсяг форвардної програми, програми кредитування, і в цілому це призведе до зменшення ліквідності на ринку та обсягів оборотного капіталу.

Наслідки для недоброчесного фермера будуть, в першу чергу, репутаційні. Адже коли інші трейдери дізнаються, що фермер «задефолтив» контракт, вони не захочуть мати з ним справ у майбутньому. Насправді, для фермера це навряд чи стане критичним, і його господарство залишиться працювати й надалі, адже на ринку можна існувати і без форвардних контрактів. Так можуть робити, наприклад, фермери, чиї господарства розташовані в регіонах, що постраждали від посухи. В частині випадків – це справді об'єктивна причина, яка завадить виконати форвардні контракти. Там де виникнуть суперечливі варіанти, фермери будуть максимально намагатися «притягнути за вуха» ситуацію до потрібного рішення», – впевнений Мащенко.

Тож, за словами засновника проєктів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua, в більшості таких випадків – це буде питання конкретної особи та її порядності. «Я не можу сказати, що в Україні це повальна практика, хоча реальні передумови для невиконання контрактів сьогодні існують. Але якби це була повальна практика відмови від виконання контрактів, то ми б побачили падіння цін на ринку через збільшення пропозицій. А зважаючи на те, що ціни продовжують зростати, можна констатувати – попит переважає пропозицію», — каже він.

На думку Олександра Мащенка, українські фермери досить обережно поводяться в таких питаннях, адже вони розуміють, що репутаційні ризики можуть кардинально вплинути на розвиток їхніх компаній у майбутньому. Та й судових вирішень таких питань ніхто не відкидає, адже контракт – це зобов'язання, які сторони беруть на себе.

Трейдери будуть вимагати виконання контракту через суди, що спричинить вал позовів до фермерського господарства-винуватця. Навіть якщо фермер відіб'ється у суді від звинувачень, покладаючись на норми про форс-мажор, або навіть припинить діяльність підприємства, він все одно понесе репутаційні втрати, і з ним ніхто не захоче працювати у майбутньому», – заявив Олександр Мащенко.

Детальніше про це читайте у матеріалі: Невиконання форвардних контрактів – вирок фермерам чи шлях до діалогу з трейдерами?

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 жовтня 2020
Уряд підготував меморандум про реструктуризацію зобов’язань аграріїв за форвардними контрактами – документ
Мінекономрозвитку спільно з депутатами, аграріями та трейдерами  розробило меморандум (і додаток до нього) дій для вирішення ситуації з...
27 жовтня 2020
Юристи пояснили деталі та наслідки банкрутства компанії через невиконання форвардного контракту
Юристи пояснили деталі та наслідки банкрутства компанії через невиконання форвардного контракту. В коментарі для AgroPolit.com адвокат, старший...
26 жовтня 2020
Аграрії попереджають про ризики обвалу ринку зернових
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства анонсувало проведення наради з представниками аграрних асоціацій щодо проблем з...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...