Торгівля в умовах COVID-19: Україна збільшила експорт агропродукції в Азію
Торгівля в умовах COVID-19: Україна збільшила експорт агропродукції в Азію

У першому півріччі 2020 року Україна змогла збільшити обсяги експорту продуктів харчування тільки до країн Азії. Про це повідомив Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

За даними Державної служби статистики України, експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2020 року лишився майже на рівні минулорічних показників за відповідний період склав $10,4 млрд.

Така ситуація є наслідком негативного впливу від запровадження карантинних обмежень, пов’язаних із пандемією коронавірусу COVID-19, який – хоч і не одразу – позначився на вітчизняному аграрному експорті, пояснив експерт. Якщо у І кварталі 2020 року його вартість на 6-8 % перевищувала показник січня-березня 2019 року, то за підсумками 6 місяців цього року ріст становить лише 1 %.

Підсумкові показники зовнішньої торгівлі 2020 року залежатимуть від того, наскільки швидко відновиться ділова активність в Україні та наших основних країнах-партнерах, зауважив Микола Пугачов.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, частка експорту агропродовольчої продукції в загальному експорті України за результатами шести місяців 2020 року перевищує 45%.

Основними ринками збуту вітчизняної агропродукції залишаються чотири регіони – країни Азії, Африки, Європейського Союзу та СНД. У І півріччі 2020 року їх сумарна частка склала понад 97 % вартості українського експорту сільгосппродукції, зазначив вчений.

За його словами, в умовах пандемії коронавірусу COVID-19 лише Азія змогла наростити обсяги зарубіжних поставок вітчизняних продуктів харчування. Це відбулось на фоні того, що від початку року порти Китаю, основного для України ринку збуту, працювали з перебоями, а після проходження критичного періоду пандемії певний час ще були перезавантаженими.

Позицію основного імпортера вітчизняної агропродукції вже кілька років поспіль утримують азійські країни. За І півріччя 2020 року вони закупили українського продовольства більш ніж на $4,9 млрд, перевищивши минулорічний показник на 14,5 %, зазначив вчений. Частка Азії за цей період склала 47,4 % від загального експорту аграрної продукції, — йдеться у повідомленні.

Протягом трьох останніх років на країни – члени Європейського Союзу припадало близько третини вітчизняного експорту сільгосппродукції. Цього року, значною мірою внаслідок запровадження карантинних обмежень, пов’язаних із COVID-19, частка європейських країн у зарубіжних поставках агропродукції з України зменшилась до 28,7 %. За січень-червень 2020 року вони закупили українського продовольства майже на $3,0 млрд, тоді як торік за відповідний період вартість поставок до цього регіону склала $3,4 млрд.

Обсяги експорту до країн Африки залишилися майже на рівні відповідного періоду минулого року і становили близько $1,6 млрд. Частка цього регіону склала 15,2 % від загального експорту аграрної продукції з України.

При цьому після незначного пожвавлення експорту вітчизняної сільгосппродукції до країн СНД, яке відбулося у 2017 та 2018 роках, спостерігається спадна тенденція. Країни цього регіону за січень-червень 2020 року імпортували українського продовольства на $0,6 млрд, що склало 6,0 % від загального експорту аграрної продукції.

За результатами І півріччя 2020 року рейтинг країн – імпортерів вітчизняної агропродукції очолює Китай, який проти січня-червня 2019 року збільшив обсяги закупівель українського продовольства більш ніж у півтора рази (+52,8 %) – до $1410 млн.

Друге місце утримує Єгипет, який придбав вітчизняних харчів на $789 млн.

Індія, яка до 2019 року традиційно лідирувала у топ-10, другий рік поспіль посідає третє місце у рейтингу. За результатами шести місяців 2020 року вона імпортувала з України сільгосппродукції на $743 млн.

Значну виручку українські експортери отримали також з Нідерландів ($709 млн), Іспанії ($583 млн), Туреччини ($545 млн), Польщі ($357 млн), Італії ($302 млн), Білорусі ($250 млн).

До топ-10 рейтингу країн – імпортерів вітчизняної агропродукції вперше потрапив Ірак, витіснивши з верхньої частини списку Німеччину. Обсяги поставок сільгосппродукції з України до цієї азійської країни сягнули позначки у $272 млн.

Сумарно названі 10 країн забезпечили Україні близько 58% доходів від зарубіжних поставок продукції агропромислового комплексу у І півріччі 2020 року.

Визначальними товарами для українського експорту залишились зернові, олія та олійні культури, залишки і відходи, а також м’ясо та субпродукти. Разом вони забезпечили понад 85% виручки від продажу вітчизняного агропродовольства на ринки країн світу.

Найбільші зміни у структурі аграрного експорту України стосуються олійних культур. У І півріччі 2020 року зарубіжні поставки цього виду сільгосппродукції зменшилися порівняно з січнем-червнем 2019 року майже у два рази у натуральному та вартісному виразі, підсумував Микола Пугачов.

Нагадаємо, Україна з початку нового сезону експортувала перший мільйон тонн зернових.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 серпня 2020
Виробництво агропродукції знизилося на 11%
В Україні обсяги виробництва сільськогосподарської продукції в господарствах всіх категорій у січні-липні 2020 року скоротилися на 11,2% в порівнянні...
10 серпня 2020
Оприлюднено аналіз основних показників аграрного товарообігу в умовах карантину
Поширення в Україні та світі коронавірусу та запровадження карантинних заходів не завадило експорту продуктів тваринництва й рослинництва до...
9 серпня 2020
Україна через кризу втратила десяту частину зовнішньої торгівлі
Обсяг зовнішньої торгівлі товарами в січні-липні 2020 року склав $55,480 млрд. Це на 10% менше, ніж за аналогічний період минулого року ($61,760...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...