Торгівля в умовах COVID-19: Україна збільшила експорт агропродукції в Азію
Торгівля в умовах COVID-19: Україна збільшила експорт агропродукції в Азію

У першому півріччі 2020 року Україна змогла збільшити обсяги експорту продуктів харчування тільки до країн Азії. Про це повідомив Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

За даними Державної служби статистики України, експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2020 року лишився майже на рівні минулорічних показників за відповідний період склав $10,4 млрд.

Така ситуація є наслідком негативного впливу від запровадження карантинних обмежень, пов’язаних із пандемією коронавірусу COVID-19, який – хоч і не одразу – позначився на вітчизняному аграрному експорті, пояснив експерт. Якщо у І кварталі 2020 року його вартість на 6-8 % перевищувала показник січня-березня 2019 року, то за підсумками 6 місяців цього року ріст становить лише 1 %.

Підсумкові показники зовнішньої торгівлі 2020 року залежатимуть від того, наскільки швидко відновиться ділова активність в Україні та наших основних країнах-партнерах, зауважив Микола Пугачов.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, частка експорту агропродовольчої продукції в загальному експорті України за результатами шести місяців 2020 року перевищує 45%.

Основними ринками збуту вітчизняної агропродукції залишаються чотири регіони – країни Азії, Африки, Європейського Союзу та СНД. У І півріччі 2020 року їх сумарна частка склала понад 97 % вартості українського експорту сільгосппродукції, зазначив вчений.

За його словами, в умовах пандемії коронавірусу COVID-19 лише Азія змогла наростити обсяги зарубіжних поставок вітчизняних продуктів харчування. Це відбулось на фоні того, що від початку року порти Китаю, основного для України ринку збуту, працювали з перебоями, а після проходження критичного періоду пандемії певний час ще були перезавантаженими.

Позицію основного імпортера вітчизняної агропродукції вже кілька років поспіль утримують азійські країни. За І півріччя 2020 року вони закупили українського продовольства більш ніж на $4,9 млрд, перевищивши минулорічний показник на 14,5 %, зазначив вчений. Частка Азії за цей період склала 47,4 % від загального експорту аграрної продукції, — йдеться у повідомленні.

Протягом трьох останніх років на країни – члени Європейського Союзу припадало близько третини вітчизняного експорту сільгосппродукції. Цього року, значною мірою внаслідок запровадження карантинних обмежень, пов’язаних із COVID-19, частка європейських країн у зарубіжних поставках агропродукції з України зменшилась до 28,7 %. За січень-червень 2020 року вони закупили українського продовольства майже на $3,0 млрд, тоді як торік за відповідний період вартість поставок до цього регіону склала $3,4 млрд.

Обсяги експорту до країн Африки залишилися майже на рівні відповідного періоду минулого року і становили близько $1,6 млрд. Частка цього регіону склала 15,2 % від загального експорту аграрної продукції з України.

При цьому після незначного пожвавлення експорту вітчизняної сільгосппродукції до країн СНД, яке відбулося у 2017 та 2018 роках, спостерігається спадна тенденція. Країни цього регіону за січень-червень 2020 року імпортували українського продовольства на $0,6 млрд, що склало 6,0 % від загального експорту аграрної продукції.

За результатами І півріччя 2020 року рейтинг країн – імпортерів вітчизняної агропродукції очолює Китай, який проти січня-червня 2019 року збільшив обсяги закупівель українського продовольства більш ніж у півтора рази (+52,8 %) – до $1410 млн.

Друге місце утримує Єгипет, який придбав вітчизняних харчів на $789 млн.

Індія, яка до 2019 року традиційно лідирувала у топ-10, другий рік поспіль посідає третє місце у рейтингу. За результатами шести місяців 2020 року вона імпортувала з України сільгосппродукції на $743 млн.

Значну виручку українські експортери отримали також з Нідерландів ($709 млн), Іспанії ($583 млн), Туреччини ($545 млн), Польщі ($357 млн), Італії ($302 млн), Білорусі ($250 млн).

До топ-10 рейтингу країн – імпортерів вітчизняної агропродукції вперше потрапив Ірак, витіснивши з верхньої частини списку Німеччину. Обсяги поставок сільгосппродукції з України до цієї азійської країни сягнули позначки у $272 млн.

Сумарно названі 10 країн забезпечили Україні близько 58% доходів від зарубіжних поставок продукції агропромислового комплексу у І півріччі 2020 року.

Визначальними товарами для українського експорту залишились зернові, олія та олійні культури, залишки і відходи, а також м’ясо та субпродукти. Разом вони забезпечили понад 85% виручки від продажу вітчизняного агропродовольства на ринки країн світу.

Найбільші зміни у структурі аграрного експорту України стосуються олійних культур. У І півріччі 2020 року зарубіжні поставки цього виду сільгосппродукції зменшилися порівняно з січнем-червнем 2019 року майже у два рази у натуральному та вартісному виразі, підсумував Микола Пугачов.

Нагадаємо, Україна з початку нового сезону експортувала перший мільйон тонн зернових.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 серпня 2020
Виробництво агропродукції знизилося на 11%
В Україні обсяги виробництва сільськогосподарської продукції в господарствах всіх категорій у січні-липні 2020 року скоротилися на 11,2% в порівнянні...
10 серпня 2020
Оприлюднено аналіз основних показників аграрного товарообігу в умовах карантину
Поширення в Україні та світі коронавірусу та запровадження карантинних заходів не завадило експорту продуктів тваринництва й рослинництва до...
9 серпня 2020
Україна через кризу втратила десяту частину зовнішньої торгівлі
Обсяг зовнішньої торгівлі товарами в січні-липні 2020 року склав $55,480 млрд. Це на 10% менше, ніж за аналогічний період минулого року ($61,760...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...