Роботодавці вимагають від уряду негайного зниження портових зборів
Роботодавці вимагають від уряду негайного зниження портових зборів

Федерація роботодавців України вимагає від уряду негайного зниження портових зборів. Про це заявив голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник на своїй сторінці у Facebook.

Він нагадав, що значна кількість вантажів в режимі експорту-імпорту проходить через вітчизняні морські порти

«Наприклад, 2019 року частка загальноукраїнського експорту, що її було відвантажено морем, склала майже 73%, імпорту в Україну – понад 34%. При цьому послуги українських портів в два-чотири рази дорожчі, ніж послуги китайських, бразильських, румунських портів. В Україні також найбільша кількість видів портових зборів (сім) у порівнянні з конкурентами. При цьому надприбутки від цих зборів ДП "Адміністрація морських портів України" (АМПУ) використовуються вкрай неефективно. Протягом 2014-2018 рр. на інвестиції для розвитку та модернізації інфраструктури було спрямовано лише 23% суми зібраних портових зборів; більша ж частина коштів перерахована АМПУ до держбюджету у вигляді податку на прибуток та дивідендів», – йдеться у повідомленні.

Олійник наголосив, що в результаті цього маємо негативні наслідки у вигляді вимивання інвестиційного ресурсу з експортно-орієнтованих галузей, погіршення їх конкурентоспроможності у порівнянні з іншими виробниками на світовому ринку. До того ж технічна відсталість вітчизняних портів стримує розвиток експортно-орієнтованих галузей та економіки України в цілому. На тлі посилення протекціонізму та конкуренції у світі, диверсифікації напрямків збуту та переспрямування товарних потоків, особливо за умови пандемії COVID-19, це вкрай негативна тенденція.

У повідомленні також нагадали, що відповідно до розпорядження Кабміну, ставки корабельного, канального, маякового, санітарного, якірного, причального та адміністративного портових зборів були знижені на 20% від 1 січня 2018 р.

Такий крок з боку уряду можна вважати кроком до підвищення конкурентоспроможності українських морських портів та здешевлення вартості логістики в країні, адже дві третини торгового обороту України проходить саме через порти. Таке зниження може згенерувати в економіку України додаткових $260 млн або 0,28% додаткового зростання ВВП, – говорилося в зверненні до президента, голови ВРУ та прем’єр-міністра України, яке підписали тоді очільники Федерації роботодавців України, Український союз промисловців і підприємців (УСПП), Рада підприємців при КМУ та інших об’єднань бізнесу.

Підприємці просили ужити всіх необхідних заходів для подальшого зниження ставок портових зборів.

Федерація роботодавців України 22 квітня 2020 року знову звернулася до уряду з конкретними пропозиціями щодо виправлення ситуації. Окрім зниження портових зборів в два етапи, з 1 червня 2020 р. на 10% від поточного рівня та з 1січня 2021 р. на 20% з від поточного рівня, ми запропонували зменшити норми відрахування чистого прибутку АМПУ до бюджету з 90% до 30% з 1 червня 2020 р., а додаткові кошти спрямувати на інвестиції у модернізацію вітчизняних морських портів.

Натомість поки що спостерігається дуже дивна ситуація: замість того, аби вирішити вкрай болючу для української економіки проблему по суті, почалися пошуки винуватця. Наразі в цій ролі виступає екс-міністр інфраструктури Володимир Омелян. 19 червня НАБУ і САП повідомили йому про підозру у начебто вчиненні незаконних дій, внаслідок яких держбюджет недоотримав 30,5 млн грн. Йому інкримінують те, що у грудні 2017 р. міністр видав наказ про зменшення всіх портових зборів (крім маякового) на 20%. Ми жодним чином не хочемо вказувати правоохоронним органам як їм діяти. Але почувши про такі підозри, кожен наступний міністр може замислитися, чи варто йому робити щось корисне для економіки України. Або простіше – бути бездіяльним. Саме тому ми звертаємося до правоохоронців із закликом дуже виважено та ґрунтовно підійти до цієї справи, – заявляють у ФРУ.

ФРУ продовжує наголошувати, що зниження портових зборів до рівня країн-конкурентів – вкрай назріла проблема. Тому замовчувати її у такий "оригінальний" спосіб – означає ігнорувати очевидне.

Український індустріальний комплекс є ключовою опорою економіки. Тому будь-які проблеми, з якими він вимушений стикатися, у тому числі пов’язані з портовими зборами, мають дуже негативні або навіть критичні наслідки для економічної та національної безпеки України в цілому. Тому Федерація й надалі вимагатиме від Уряду негайного зниження портових зборів, – наголошується у повідомленні.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

21 липня 2020
За час карантину 54% безробітних було працевлаштовано в агросекторі
З початку дії карантину (на період із 12 березня до 30 червня) за сприяння служби зайнятості, вдалося знайти роботу 174 тис. українцям. Про...
18 травня 2020
Українські порти за січень-квітень наростили перевалку на 12,6%
За 4 місяці цього року у морських портах України перевалили близько 55 млн т вантажів. Це на 12,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року....
13 травня 2020
Порти України скоротили перевалку зерна на 10%
Морські порти України на минулому тижні (2-8 травня), за оперативними даними, перевантажили на експорт 984 тис. т зернових проти 1,1 млн т тижнем...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...