Депутати розв’язують руки місцевим радам в управлінні майже 10 млн га землі ― офіційно
Депутати розв’язують руки місцевим радам в управлінні майже 10 млн га землі ― офіційно

Аграрний комітет розпочав розгляд законопроекту №4355 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель».

Документ готується до подачі на друге читання в парламент вже завтра. Це без перебільшення революційний законопроект, адже він передає майже 10 млн га землі на місця.

«Станом на 2 листопада 2015 року відбулися перші вибори у 159 об’єднаних територіальних громадах. Ці громади набувають нової якості здійснення місцевого самоврядування, отримують нові повноваження та додаткові ресурси на їх виконання відповідно до норм Бюджетного кодексу, зокрема у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства. Однак, такі об’єднані територіальні громади повністю усунені від розпорядження земельними ділянками державної власності за межами населених пунктів та позбавлені будь-якого впливу на рішення щодо надання їх у власність та користування», ― сказано у проекті закону.

Документом пропонується:
1. Встановлення порядку передачі земель державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.
2. Передати сільським, селищним, міським радам повноваження з розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів в якості делегованих повноважень (крім земель оборони, земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення на об’єктах природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та інших, які мають важливе значення для держави).
3. Надати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель:
― центральному органу, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин,
― виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (у частині контролю за виконанням вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам).

«При цьому, враховуючи різний стан забезпеченості органів місцевого самоврядування фінансовими та кадровими ресурсами, пропонується встановити, що цих повноважень виконавчі органи місцевого самоврядування набувають у разі прийняття відповідною радою рішення про їх здійснення. За таких умов, існування правового інституту самоврядного контролю за використанням та охороною земель, не вбачається за доцільне. Тому положення щодо здійснення самоврядного контролю пропонується виключити із норм законодавства», ― сказано у пояснювальній записці до законопроекту.
Дискусія довкола положень законопроекту розгорілася дуже гаряча.

Народний депутат Сергій Хлань вніс пропзицію, аби залишити повноваження розпорядження землями лісового і водного фонду за обладміністраціями, а землями оборони ― за КМУ. А в поданій редакції ― навпаки. Цю пропозицію нардепи підтримали.

Нардеп Вадим Нестеренко Турбує виступив проти того, що посилюється роль Держгеокадастру в умовах, коли не працює сільгоспінспекція.

«Навіщо передати функції державних інспекторів Держгеокадастру», ― резюмує він.

Його перервав заступник голови агарного комітету Олександр Бакуменко, який вів комітет.

«Над ним працює два місяці два комітети (агарний і екологічний) комітет, КМУ та багато експертів. Його чекає все суспільство. Є ще окремі елементи, але загалом він вилизаний так, що треба наближуватися до фінішу», ― говорить

Овації зірвав Вадим Івченко, який вказав на те, що згідно законопроекту особливо цінні землі НААН, державних галузевих академій, природоохоронного значення переходять в управління облдержадміністрацій.

«Такого не можна дозволити, ― майже кричав Івченко. ― Я веду до того, що давайте візьмемо цей закон, нормально вивчено і тільки тоді будемо розглядати».

Його підтримав народний депутат, заступник голови агрокомітету Григорій Заболотний нагадав, що сьогодні механізм виділення і передачі земель НААН відбувається так: «Якщо зараз треба вилучити землю під конкретні речі з власності НААН, то спочатку таки дозвіл дає і погоджує сама НААН, потім приймає рішення КМУ і далі ― Рада. Сьогодні обладміністрація не дає ніякого погодження, а за запропонованим законопроектом законом воно буде включена у цей процес».

Натомість представник Держгеокадастру наполягає на тому, що такого ризику не буде.

При цьому він частково додав, що згоден з Івченком, і вважає за доцільне, щоб кінцеве рішення по землям НААН приймав КМУ, а не облдержадміністрації.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 липня 2016
Рада не прийняла необхідних всіх законів ― Лагард
Рада директорів ключового кредитора України Міжнародного валютного фонду оцінить виконання Україною програми реформ і ухвалить рішення про виділення...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...