Що потрібно знати про поширення COVID-2019 серед тварин, – Держпродспоживслужба
Що потрібно знати про поширення COVID-2019 серед тварин, – Держпродспоживслужба

Останнім часом в мережі інтернет ми спостерігає неймовірну кількість різноманітної інформації щодо поширення COVID-2019. Більшість – інформація з невідомих джерел, інтерпретації, спекуляції та фейки.  До такого роду інформації, зокрема, можна віднести твердження про поширення COVID-2019 через контакт із тваринами. Про це повідомляє прес-служба Держпродспоживслужба.

«Закликаємо вас користуватися лише офіційними джерелами та перевіряти інформацію. Саме тому, ми зараз пропонуємо ознайомитися із матеріалом, напрацьованим Всесвітньою організацією охорони здоров’я тварин (МЕБ), щодо так званої небезпеки від тварин у цей непростий час поширення COVID-2019. Ми зробили для вас переклад українською мовою матеріал МЕБ, який дає відповіді на найбільш поширені питання з цього приводу», — ідеться в повідомленні.

Запитання та відповіді щодо поширення COVID-2019 через тварин

1.Чи тварини відповідальні за поширення COVID-2019 серед людей?

Основним шляхом передачі COVID-2019, вірогідніше за все, є передача від людини до людини.

Відома наразі інформація вказує на те, що COVID-2019 має тваринне походження. Поточні дослідження мають важливе значення для виявлення тваринного джерела (включаючи види, які мають до цього відношення) та встановлення потенційної ролі тварин, як природних резервуарів цієї хвороби. Однак, наразі немає достатньої кількості наукових доказів, які необхідні для виявлення джерела або пояснення шляху передачі вірусу від тварини до людини.

Дані, отримані в результаті проведення генетичного секвенування, показують, що вірус COVID-2019 є дуже близьким до коронавірусу (CoV), який було виявлено серед кажанів роду Rhinolophus (кажан підковик). Існує вірогідність, що передача вірусу від тварини до людини включала проміжного носія.

Пріоритети серед досліджень для виявлення тваринного джерела обговорювалися в рамках засідання неформальної дорадчої групи МЕБ з питань COVID-2019 та були презентовані Президентом Робочої групи МЕБ з питань диких тварин в рамках Форуму з Глобальних Досліджень та Інновацій ВООЗ.  З результатами дискусії неформальної дорадчої групи МЕБ з питань COVID-2019 можна ознайомитись за посиланням (англійською): https://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Our_scientific_expertise/docs/pdf/COV-19/COVID19_21Feb.pdf

2.Що нам відомо про вірус COVID-2019 та домашніх тварин?

Існуюче поширення COVID-2019 є результатом передачі вірусу від людини до людини. Наразі немає підтвердження, що домашні тварини можуть поширювати хворобу. Таким чином, немає виправданих підстав для впровадження обмежувальних заходів проти домашніх тварин, які можуть поставити під загрозу благополуччя таких тварин.

Ветеринарна служба Особливого адміністративного району Гонконг КНР надала МЕБ докази, що результат тестування собаки на COVID-2019 виявився позитивним, зважаючи на близький контакт собаки з господарями, які були хворі на COVID-2019. Здійснений ПЛР-тест у реальному часі (кількісна ПЛР) продемонстрував наявність генетичного матеріалу вірусу COVID-2019. Собака не мала ніяких клінічних ознак хвороби.

Немає підтверджень, що собаки відіграють роль у поширенні цією хвороби людей чи що самі нею хворіють. Необхідно проводити подальші дослідження, щоб зрозуміти чи можуть та яким чином різні тварини є вразливі перед COVID-2019. МЕБ продовжить надавати оновлену інформацію на цю тему, як тільки вона буде доступна.

Доказів для підтримки обмежень на пересування та торгівлю домашніми тваринами немає.

3.Які запобіжні заходи слід вживати власникам, коли домашні або інші тварини мають близький контакт з людьми, які хворі або мають підозру на COVID-2019?

Не було жодних повідомлень про захворювання домашніх або інших тварин на COVID-2019 та наразі немає жодних підтверджень, що вони відіграють значну епідеміологічну роль у розповсюдженні цієї хвороби людей. Однак, зважаючи на те, що люди та тварини іноді можуть поділяти хвороби (відомі як зоонози), наполегливо рекомендується обмежити контакти з домашніми або іншими тваринами особам, які хворі на COVID-2019, поки не буде відомо більше інформації про вірус.

Після догляду та контактів з тваринами необхідно дотримуватись базових гігієнічних заходів. Зокрема, необхідно мити рику до та після контактів з тваринами, їх кормом або іншими продуктами, а також не цілувати, не облизувати тварин та не їсти з одного посуду.

По можливості, люди, які хворі на COVID-2019 або мають підозру на цю хворобу повинні уникати близького контакту зі своїми домашніми улюбленцями, за якими краще доглядати іншим членам родини. Якщо ж уражені хворобою люди не мають іншого виходу та вимушені доглядати за домашніми тваринами особисто – такі особи мають дотримуватись правил особистої гігієни та одягати маску, якщо це можливо.

4.Що можуть зробити національні ветеринарні служби щодо домашніх тварин?

Ветеринарні служби та служби захисту громадського здоров’я мають співпрацювати, використовуючи підхід Єдиного Здоров’я (One Health approach), щоб передавати інформацію та здійснювати оцінку ризику, коли особа, хвора на COVID-2019 повідомляє, що мала контакт з домашніми або іншими тваринами.

Якщо в результаті проведеної оцінки ризику приймається рішення здійснити перевірку домашньої тварини, яка контактувала з особою/власником, які уражені COVID-2019, для здійснення такої перевірки рекомендується використовувати ПЛР-тести у реальному часі для дослідження оральних, назальних, фекальнх/ректальних зразків.

Незважаючи на те, що немає жодного підтвердженого випадку передачі інфекції COVID-2019 від однієї тварини до іншої, найкращим рішенням було б утримувати тварин, тести яких на COVID-2019 виявились позитивними, окремо від тварин, які не мають цього вірусу.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 квітня 2020
Ольга Шевченко: Завдання Держпродспоживслужби в період карантину – убезпечити населення від неякісної продукції
Третина скарг споживачів до Держпродспоживслужби у період карантину із запобігання коронавірусу стосуються роботи торговельних мереж. Про основні...
24 березня 2020
Для українських виробників змінилися умови експорту харчової продукції на ринок Держави Катар
Департамент охорони громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я Держави Катар прийняв Циркуляр щодо введення з 25.03.2020 року...
23 березня 2020
Коронавірус та виживання малого аграрного бізнесу – що загрожує товаровиробникам
Дрібні сільськогосподарські товаровиробники зіштовхнулися з проблемою реалізації власної продукції через коронавірусні карантинні заходи, введені...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...