Як виграти після відкриття ринку землі, – поради юристів
Як виграти після відкриття ринку землі, – поради юристів

Юристи озвучили поради для власників паїв і тих, хто орендує землю на відкритому ринку землі. Про це фахівці розмовляли під час Ukrainian Legal Lend Forum за ініціативи проекту FEMIDA.UA.

Правники, які беруть участь у розробці нормативно-правової бази земельний відносин запропонували такі рекомендації учасникам ринку, які хочуть уникнути правових колізій та шахрайських дій:

По-перше, це необхідність дотримання всіх пунктів договору щодо аренди землі.

«Укладення договору оренди і виникнення прав – це різні моменти – з моменту права державної реєстрації землі ці права можна реєструвати», – сказав  представник судейського корпусу, суддя Великої палати Верховного суду, доктор юридичних наук, професор Віталій Уркевич.

По-друге, власникам паїв перевірити наявність усіх документів на землю та дізнатися, чи є вона на кадастрових картах.

90% власників не знають, де розташована їхня ділянка – вони повинні розуміти, де орендують землю і як утримати права на неї. Є громадські організації захисту пайовиків, вони перевіряють якість оформлення орендних відносин, – розповіла юрист з земельних питань та нерухомості, супроводження аграрного бізнесу, радник з юридичних питань Всеукраїнської аграрної ради Вікторія Кіпріянова.

Проблеми з документами доволі часто мають власники земельних ділянок у країнах Євросоюзу, розповіла адвокат, експерт з міжнародного корпоративного права Юлія Курило.

Найбільші спори в країнах ЄС пов’язані з правом поновлення договору про оренду ділянки та сплати за орендування земельною ділянкою,  – зазначила Юлія.

Третє – враховувати передбачені законодавством норми під час обігу земель.

Норми, які ми маємо враховувати при купівлі-продажу ділянки: щодо правосуб’єктності сторін, щодо змісту правочину, щодо вимоги до предмета договору купівлі-продажу; щодо порядку укладання договорів купівлі-продажу земельних ділянок, – зауважила  адвокат, кандидат юридичних наук, керуючий партнер АО Bossom Group Діана Коломійцева.

Четверте – отримати агрохімічний паспорт земельної ділянки, який підтвердить, в якому стані земля передається в оренду.

Агрохімічний паспорт – це «медична» карта ґрунту, за яким встановлюється діагноз і визначається лікування, – відзначив представник ДП Інституту охорони ґрунтів України Євгеній Ярмоленко.

П’яте – вивіряти разом із юристами, застосування яких засобів захисту рослин прописано у документації.

Власникам необхідно звертати увагу юристів на засоби захисту рослин, бо саме юристу доведеться доводити, що всі правила щодо їх застосування не були порушені, – порадила керуючий партнер АО «Семенова і Партнери», адвокат Марина Семенова.

Шосте – перевіряти у документах та електронних реєстрів вказану суму вартості землі, щоби та відповідала дійсності.

Ризиком є те, що через високі ставки платежів до бюджету сторони зацікавлені подавати меншу вартість ділянки в договорах, тому що в разі розторгнення договору він отримає тільки суму, прописану в договорі, – сказала член Ради Нотаріальної палати України, приватний нотаріус Інна Бернацька.

Сьоме – звертатися за правовою допомогою у випадку, якщо до власника чи орендаря надто часто приходять ревізори.

Збільшення кількості перевірок може бути загрозою рейдерського захвату. Щодо сум штрафів –233 тис. грн – така, приміром, накладена сума штрафних санкцій за минулий тиждень, – повідомила асоційований партнер практики агробізнесу Зоя Красюк.

Восьме  – звертатися до суду незалежно від того, скільки років минуло з моменту земельного непорозуміння. Бо для прокурорів практично не існує термінів позивної давності.

Перебіг позивної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, – зазначив адвокат, старший партнер Femida Legal Association Олександр Гайдак.

Дев’яте – користуватися аграрними розписками.

Про перевагу аграрних розписок як швидкої процедури примусового виконання говорив Артем Тараненко, голова правління ГО «Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ». «Розписки – документ, що фіксує зобов‘язання боржника, яке забезпечується заставою – майбутнім урожаєм, тому вона значно ефективніша за інші інструменти – дає можливість обернути позов на інші види майна, – зазначив голова правління ГО «Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» Артем Тараненко.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 березня 2020
Лещенко розповів, що буде з лісами і водоймами після відкриття ринку землі
В Україні буде створена законодавча база для регулювання лісової та водної політики після відкриття ринку землі. Про це в інтерв’ю...
29 лютого 2020
За час дії мораторію понад 3 млн га землі були виведені з держвласності, — Роман Лещенко
За час дії мораторію на продаж землі більш ніж 3 млн га були виведені з державної власності. Про це в інтерв’ю «Сегодня»...
28 лютого 2020
У Києві пройдуть дебати «Відкриття ринку землі суперечить інтересам України»
Український інститут майбутнього організовує публічні дебати «Відкриття ринку землі суперечить інтересам України», які відбудуться 4...

Вибір редакції

22 травня 2023
Земля України попри війну – надійний інвестиційний ресурс
Сільськогосподарська земля України залишається надійним інвестиційним об'єкт. Аналіз ринку землі читайте на AgroPolit.com у блозі голови асоціації...
18 травня 2023
Зернова угода і стратегія розвитку повоєнного аграрного потенціалу України
Зернова угода продовжена ще на два місяці. Тож зерновий коридор Чорним морем діятиме до 18 липня 2023 року. Світ продовжить отримувати українську...
17 квітня 2023
Зерновий фронт ЄС: чому Польща, Угорщина, Словаччина блокують аграрний експорт з України?
Був один, а стало два «фронти» для України. Перший – військова агресія росії. Другий (економічний) відкрився наприкінці минулого...