Поради ЄС
Україна-ЄС

Представники урядів та експерти країн ЄС запропонували українським законодавцям рекомендації по здійсненню реформи адміністративного устрою. Найголовніші поради стосувались повноважень та нагляду за діяльністю префектів та змін до Конституції України.

По-перше, не рекомендують надто поспішати змінювати Конституцію України під проект, який ще має показати свою актуальність та дієвість у місцевих реаліях.

«У Польщі була створена комісія для створення сильної моделі самоврядування. Яке є незалежним, але отримує потужний нагляд на національному рівні. Я вважаю, що поправки до Конституції це не перше рішення, яке потрібно приймати. Передовсім необхідно вносити поправки до законів, які стосуються функціонування органів місцевого самоврядування. Ми в першу чергу вирішили 3 важливі питання – Конституція не має буде деталізованою. Загальна потреба – знайти консенсус. Якщо багато деталей повиписуєте, потім важко буде знайти консенсус, як їх виконувати. Тому в першу чергу потрібно вирішити, як ви новий інститут запровадите, знайти шляхи реалізації, а потім записати це можна буде в Конституцію», – сказала почесний президент Венеційської комісії, експрем’єр-міністр Польщі Ганна Сухоцька.

Сухоцька додала, що у Польщі виникала необхідність в ході часу змінювати основні функції та систему управління і щоразу під економіку змінювати Конституцію не зручно.

Щодо префектів – важливо, щоб така інституція була прописана в законодавстві, але не детально, бо ви не знаєте, як у ваших реаліях це буде працювати», – пояснила Сухоцька.

Представниця Польщі розказала про досвід її країни, де навіть за сприятливих умов доводилось змінювати законодавство щодо децентралізаці. 

«Можна написати, що це представник держави у Конституцію, але компетенції, можливості, які будуть, покаже час і реальне життя. Це має регулюватись на рівні законів. Наприклад, у Польщі в законі ми спочатку прийняли 3 рівні регулювання, потім 2 – внесли зміни до законів. Якщо вирішите, що в Конституції буде в загальному виписано, не конкретно, буде набагато легше та позбудетесь багатьох проблем», – сказала Сухоцька.

Друге – створити урядовий нагляд, де існує діалог між органами місцевого самоврядування та урядом, а також де є діалог між владою на місцях та правоохоронними органами з відповідними вимогами з боку останніх.

«Мусять бути передбачені можливості діалогу в конституційний спосіб з першими особами у громадах. Жодна система не може існувати без якісного механізму нагляду та контролю. Це стосується і нагляду за фінансовими сферами, і за сферами розвитку і продовольства», – сказала представниця асоціації місцевого самоврядування Швеції SALAR Хелена Лінде.

Третє – створити можливість персонального підходу до територій в залежності від кількості населення у громадах та інфраструктурними потребами.

Слід мати різний підхід до територій. Існує два типи, де необхідно мати більш та менш ретельний підхід до побудови транспортної інфраструктури та кількості сервісів. У цьому питанні має бути налагоджено діалог між представниками влади та місцевими жителями», – пояснила тезу Хелена Лінде.

Четверте – створення механізму нагляду та контролю над діяльністю перфектів з вирішенням справ у судових органах.

«Важливо передбачити можливості діалогу у конституційний спосіб з першими особами у громадах. Жодна система не може існувати без якісного механізму нагляду та контролю. Це стосується і нагляду за фінансовими сферами, і за сферами розвитку і продовольства», – заявила Хелена Лінде.

П’яте – створити можливість досудового вирішення справ та «мирових» рішень.

«Якщо префект бачить неправомірність ухваленого рішення букві закону, щось некоректне, має вступати у відносини з мером, керівником громади. У Франції він може у двомісячний термін провадити консультації, намагаючись переконати виправити недоліки, які констатує. Так неформальні обміни можуть мати місце і до ухвалення рішення, на попередній стадії. Не вдається переконати виправити недоліки – звертається до суду. Після звернення до суду – суд висловлює позицію. Ніколи префект, але виключно суд має повноваження визнати неконституційним рішення місцевих органів влади. У Франції це регіональні рахункові палати та адміністративні суди», – розповів державний службовець вищого рангу, член Державної Ради, префект у Франції Жак Рейе.

Нагадаємо, зараз відбувається обговорення під час підготовки законопроекту про адміністративно-територіальний устрій України. До функцій префекта у громадах хочуть передати координацію медицини, освіти та правоохоронної системи.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 березня 2020
Депутати розтлумачили можливі зміни до Конституції щодо адмінтерустрою
Депутати Верховної Ради України розтлумачили четверту версію законопроєкту, яким планують внести зміни до Конституції України в питанні зміни...
8 березня 2020
Бідні громади без надходжень планують об’єднати зі спроможними для розподілу податкових коштів
Неспроможні громади планують поєднати з прогресивними, щоб ділили податкові кошти і за рахунок ефективних розвивались неефективні. Про це розповів...
7 березня 2020
Карту України планують порізати на 100 районів
Карту України поріжуть на 100 районів згідно законопроекту про адміністративно-територіальний устрій. Про це розповів адвокат партії «Слуга...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...