Китай, Єгипет та Туреччина наростили закупівлі української агропродукції більш, ніж у 1,5 разу
Китай, Єгипет та Туреччина наростили закупівлі української агропродукції більш, ніж у 1,5 разу

У 2019 році вирішальним для сумарного зростання експорту продукції АПК стало збільшення обсягів поставок до всіх трьох ключових регіонів — Азії, Європейського Союзу та Африки. Обсяги поставок туди вітчизняного агропродовольства також сягнули максимальних за часів незалежності України показників. Про це заявив поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов, повідомляє сайт інституту.

Він зазначив, що 2019 року продукція АПК склала 44,6% у загальному експорті з України, зберігши лідерство у його товарній структуріЗа його словами, характерною рисою минулого року для вітчизняного аграрного сектору економіки стала низка рекордів за обсягами поставок сільгосппродукції на зарубіжні ринки.

За даними експерта, за підсумками календарного 2019 року зафіксовано найбільші в історії України обсяги експорту зерна (56,7 млн т) та соняшникової олії (6,1 млн т). Серед інших товарів, що не належать до найбільш вагомих у переліку закордонних поставок, було досягнуто максимальні кількісні значення в експорті незгущених молока і вершків без цукру (25 тис. т), яєць птиці у шкаралупі та без (144 тис. т), волоських горіхів (68 тис. т), крохмалю (83 тис. т) та консервованих томатів (59 тис. т).

За даними Державної служби статистики України, за підсумками 2019 року Україна експортувала агропродовольства (групи 1–24 УКТЗЕД, а також казеїн, альбуміни, шкури, хутро, вовна та ін.) на суму 22,4 млрд дол. США, побивши рекордний показник 2018 року у 18,8 млрд дол. США. Таким чином, наша країна другий рік поспіль оновила історичний рекорд аграрного експорту, – констатував Микола Пугачов.

У 2019 році Азія посилила свої позиції основного імпортера вітчизняної агропродукції, другий рік поспіль закупивши рекордну кількість українських сільгосппродуктів. Вартісні обсяги вітчизняного експорту до країн цього регіону торік збільшилися до 9,4 млрд дол. США. Це на 17,5% перевищило рекордний показник поставок до цього регіону у 8,0 млрд дол. США, встановлений у 2018 році, поінформував Микола Пугачов. Частка азійських країн склала торік 42,2% від загального української агроекспорту.

Також найвищої за часів незалежності України позначки сягнув торік експорт аграрної продукції українського виробництва до країн — членів ЄС. Його обсяги у вартісному вимірі збільшилися до 7,5 млрд дол. США, перевищивши рекордний показник 2018 року у 6,3 млрд дол. США більш ніж на 19 %. Водночас торік частка ЄС у вітчизняному експорті агропродовольства склала 33,5%, —  додав Пугачов.

Обсяги поставок до країн Африки 2019 року збільшилися проти 2018 року на 43 % і становили 3,3 млрд дол. США, забезпечивши цьому регіону частку у 14,9 % від українського експорту сільгосппродукції.

Поставки вітчизняного агропродовольства до країн СНД, залишилися на рівні 2018 року і склали 1,5 млрд дол. США, забезпечивши регіону частку у 6,5 % в українському експорті агропродовольства.

В цілому ці чотири регіони закуповують понад 97% аграрної продукції українського виробництва, — зауважив Микола Пугачов.

Потіснивши на третє місце Індію, яка три роки поспіль утримувала перше місце у рейтингу, лідерство у топ-10 найбільших імпортерів української агропродукції у 2019 році виборов Китай. Вартісні обсяги поставок вітчизняної сільгосппродукції до цієї країни склали минулого року 1955 млн дол. США. При цьому частка Китаю у вітчизняному експорті агропродовольства становила торік 8,7%.

Основними споживачами вітчизняної сільгосппродукції також стали Єгипет (1674 млн дол. США), Індія (1547 млн дол. США), Туреччина (1544 млн дол. США), Нідерланди (1476 млн дол. США), Іспанія (1199 млн дол. США), Німеччина (871 млн дол. США), Польща (785 млн дол. США), Італія (716 млн дол. США) та Білорусь (605 млн дол. США). Причому Китай, Єгипет та Туреччина збільшили обсяги закупівель українського агропродовольства більш ніж у півтора рази порівняно з 2018 роком.

Ці десять країн за минулий рік сформували для вітчизняних експортерів агропродовольства понад 55% валютних надходжень.

Фахівець підсумував, що ключовими продуктами вітчизняного аграрного експорту традиційно стали зернові культури, різні олії, насіння олійних культур, залишки і відходи, а також м’ясопродукція, на які припадає близько 85% його вартісних обсягів.

Нагадаємо, що Тимофій Милованов презентував економічну стратегію України. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 листопада 2020
У Єгипті зацікавились українським зерном
Посол Єгипту Айман Ельгаммаль висловив зацікавленість у подальшому збільшенні обсягів імпорту українського зерна.  Про...
7 вересня 2020
Озвучено проблеми та перспективи українсько-китайських стратегічних відносин
Китай і Україна мають абсолютно різні, можна сказати – діаметрально протилежні системи організації ринку. Китай, ведучи свою політику...
21 лютого 2020
Назвали регіони України, де найбільше зріс індекс сільськогосподарської продукції
У січні 2020 року індекс сільськогосподарської продукції найбільше зріс у Вінницькій області – на 14,5%, Донецькій – 7,9%,...

Вибір редакції

2 грудня 2020
«Масло немасляне» на полицях магазинів, або чому потрібно приймати законопроект 3516 про «відбілення» ринку молочних продуктів
На початку листопада цього року в інтернет-виданнях з’явилося повідомлення, що Антимонопольний комітет України наклав штрафні санкції на...
1 грудня 2020
Закон про держпідтримку та аграрний реєстр: які зміни запровадив парламент
Верховна рада ухвалила закон України № 3295, який запроваджує ряд змін для забезпечення аграріїв державною підтримкою. Зокрема, йдеться про створення...
27 листопада 2020
Олена Корогод: Я очікую появу Реєстру виробників органічної продукції у лютому-березні 2021 року
Уряд затвердив нові правила сертифікації  органічного виробництва та продукції, парламент схвалив закон 3295 про держпідтримку органічного...