На лінії вогню: у законопроекті №6527-д  під кооперативи маскують корпорації
На лінії вогню: у законопроекті №6527-д під кооперативи маскують корпорації

Між представниками кооперативного руху та розробниками нового законопроекту про кооперацію №6527-д розгорівся скандал. Другі фактично ігнорують норми рішення Конституційного суду N16-рп/2004 справа N1-30/2004 (воно визначило, що базовим для всіх напрямків кооперації є діючий закон №1087-IV «Про  кооперацію» від 2003 року) та Київського адмінсуду, і намагаються протягнути через Раду законопроект, де під поняттям кооперативи замаскували банально корпоративні відносини для отримання середніми компаніями державної бюджетної підтримки.

Нагадаємо, що експерт Зиновій Свереда вважає, що проблема —не у кількості бюджетних грошей для кооперації, а в системі доступності до них.

Сільгоспкооперація сьогодні визначається відповідним законом (у 2012 році він оновився). Про кредитні — аналогічно і так далі. Але жоден із них не виходить за межі базового №1087-IV, в рамках  якого  танцює вся кооперація.

Наразі у парламенті до  розгляду готується нова редакція закону про с/г кооперацію — №6527-Д.  Його автори пропонують документ, який виходить далеко за норми діючого закону про кооперацію  і загалом є дуже сумнівної якості, а виділені для кооперації задачі  далекі від сьогоднішніх потреб.

Експерти Інституту аграрної економіки НААН,  Інститут економіки та прогнозування Національної академії України, Житомирського національного агроекологічного університету надали свої висновки про неприйнятність цього документу і його клону (№6527) органам влади. Про не підтримку цього документу  заявили  і в Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Союзі учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, Асоціації тваринників України, фахівці проекту USAID Агросільрозвиток, а також — Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України, яка розіслала аналіз можливих наслідків від прийняття законопроекту №6527-Д народним депутатам України.

Що викликало таку негативну реакцію? Проект виходить за рамки діючої моделі кооперативного підприємства, а запропоновані зміни призведуть до втрати кооперативної сутності цього поняття взагалі. Мета цього законопроекту — вихолощена й утилітарна: максимально чітке правове регулювання ведення бізнесу з використанням корпоративно-кооперативних моделей. Про те, що прийняття такого Закону не змінить ситуацію на краще у сфері аграрної кооперації. Розробники законопроекту №6527-Д пропонують ніяк не пов’язувати його норми із діючим законом України «Про кооперацію» (обов'язковість цього  як я писав раніше підтвердив КСУ і Київський адмінсуд), бо записали таке: «Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування сільськогосподарської кооперації, особливості утворення і діяльності сільськогосподарських кооперативів, їх об’єднань». Отже, закон про сільськогосподарську кооперацію, на думку розробників, не повинен мати ніякого відношення основного, рамкового  кооперативного закону №1087-IV.

На погляд представників кооперативного руху та Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України (НАСДСУ), рішення КСУ не має терміну давності, тому порушувати його не можна. А автори проекту №6527-Д це роблять. Свідомо чи ні? Складається враження, що  вони не зацікавлені у розвитку кооперації в Україні, яка є  механізмом розвитку дрібного  бізнесу на селі. Натомість, судячи з норм законопроекту, ми бачимо спробу замаскувати  корпоративні відносини  пі кооперативні для отримання преференцій для бізнесу, який жодного  відношення до кооперації немає.

Далі пропоную вам порівняльний аналіз діючого  закону і підготовленого №6527-Д.

Крім того, проект №6527-Д не підтримували  і в науково-експертному управлінні ВРУ та Мінагрополітики (дивіться лист за підписом колишнього в.о. міністра аграрної політики та продовольства Максима Мартинюка).

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

14 травня 2019
Здорова кооперативна модель може працювати без великих дотацій – експерт
Здорова кооперативна модель може працювати і має працювати без надзвичайної допомоги держави. Про це в ексклюзи інтерв’ю АgroРolit.com...
13 травня 2019
Для українських садівників створять експортно-кооперативну платформу, – ФАО
ФАО та Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) створять експортно-кооперативну платформу для садівників України. Про це повідомив у своєму...
28 квітня 2019
Аграрії очікують від Зеленського програми підтримки кооперативів
Команда Зеленського має створити в Україні програму підтримки кооперативів й прийняти новий закон про кооперацію та про кооперативні селянські...

Вибір редакції

13 серпня 2019
Аграрний камікадЗе: про роль і план дій для нового міністра
Камікадзе — це коротко про головну роль і післясмак від дій нового міністра аграрної політики та продовольства України у новому Кабміні...
12 серпня 2019
Офіс президента заземляється — 7 деталей закону: референдум пайовиків, квоти на держземлі, інвентаризація...
Наступного тижня президент Володимир Зеленський проведе зустріч із представниками агросектору (бізнесом, експертами) та президентом ЄІБ (один з...
9 серпня 2019
Агростратегія-2030: як Україні за 10 років стати світовим супермаркетом харчової продукції та органічним хабом
За 10 років Україна має стати продовольчим супермаркетом світу та міжнародним хабом органічної продукції — таке завдання цілком під силу АПК!...