Олександр Данилюк прокоментував три тези з програми Зеленського про земельний ринок
Олександр Данилюк прокоментував три тези з програми Зеленського про земельний ринок

Радник з економічних питань в команді "Зе" Олександр Данилюк пояснив, що означає фраза з програми Володимира Зеленського «створення прозорого ринку землі».

Про це екс-міністр фінансів в уряді Гройсмана розповів на Всеукраїнському земельному форумі, що пройшов у Києві 10 квітня поточного року.

Читайте до теми: У разі перемоги Зеленський може призначити дострокові вибори у парламент

Інші деталі програми Зеленського, ви можете знайти, перейшовши за посиланням.

Я спробую розшифрувати зміст фрази про земельний ринок. Розмови про вільний ринок землі ведуться вже багато років. Занадто багато років. За цей час, певний земельний ринок вже існує і ви це дуже добре розумієте. Але такий ринок точно не допомагає аграріям. Тому, настав час дати відповідь на це питання. Я сподіваюся, що вже всі політичні сили дійшли згоди, що потрібно створювати ринок землі – це перша теза. Друга теза – яким він має бути? Адже ций ринок має бути таким, щоб аграрії через п’ять років не приходили до влади і не дивилися на представників держави, як на єдиного рятівника», – заявив Данилюк під час свого виступу.

 

Колишній міністр фінансів повідомив учасникам форуму, що перед відкриттям вільного земельного ринку потрібно вирішити декілька нагальних питань: створити відповідну фінансову атмосферу та прописати чіткі правила гри, на які б не впливали політичні коливання в країні.

Аграрії мають бути самодостатніми. Ви маєте право володіти землею. Звичайно, ми будемо говорити про державну допомогу, але має працювати ринок. Держава має створити умови для того, щоб цей ринок працював, щоб аграрії могли прийти до будь-якого банку, який вам зручний і отримати кредит під мінімальні відсотки; щоб не було адміністративних механізмів, які б змусили думати аграріїв – чи не з’являться нові правила на наступних виборах? Має бути ринок – заявив Олександр Данилюк.

Данилюк розповів, що бачення команди Зеленського про відкритий земельний ринок полягає в тому, що на першому етапі купувати та продавати землю можна лише громадянам України у статусі фізичних осіб. За словами Данилюка, про залучення до земельного ринку іноземних громадян сьогодні ще зарано говорити.

На першому етапі впровадження відкритого ринку, право купляти/продавати землю мають отримати виключно громадяни України. Другий етап: можливо, варто допустити на ринок юридичних осіб, але за умови, що засновником є громадянин України. Мені здається, зараз абсолютно передчасно говорити про право заходити на цей ринок інозецям. У нас немає зараз спільної позиції з цього питання і тому, знову розділяти країну через це питання – безвідповідально. Ми тоді не можемо зробити перший крок, адже намагаємося продумати дії на декілька кроків вперед», – прокоментував ситуацію Данилюк.

За його словами, починати відкриття ринку можна поступово і там, де у всіх учасників майбутнього ринку є спільна позиція по першим етапам, але перд цим варто врегулювати питання боротьби з корупцією та запезпечити аграріїв доступом до фінансових інструментів.

Ми відкриваємо ринок землі з виключним правом купівлі/продажу землі українським громадянам, щоб вони могли вільно, вигідно, прозоро продавати землю один одному. Або використовувати цю землю у якості застави і отримувати нормальнв кредити. Для того, щоб почати – цього достатньо. Але є декілька відкритих питань. По-перше, сьогодні неможливо отримати кредити під нормальні відсотки. Це не робоча модель. Тому, навіть якщо запустити ринок землі і не врегулювати питання ризику для банків і для аграріїв – це призведе до втрат всіх переваг відкритого ринку. По-друге, потрібно вирішити питання рейдерства. Зробити це треба до відкриття ринку. І ці питання досить просто врегулювати, було б бажання. Ми віримо в ринок землі, ми віримо в те, що аграрії мають бути сильними, незалежними. Ці кроки мають бути зроблені після парламентських виборів на підставі відповідного закону»,– заявив Данилюк .

Наступна теза – передача землі в громаду. Пояснює Данилюк.

Землею мають розпоряджатися ОТГ – це єдиний варіант. Аграрії на місцях краще розуміють, що з нею робити, ніж Київ. В Києві розуміють, як на цій землі заробити, і заробляють вже багато років. На жаль, заробляють гроші не для бюджету, а більше для власних кишень. І називається це все – корупція. Коли земля знаходиться у володінні громад, люди на місцях можуть самі вирішувати, що вони хочуть з цією землею робити – продавати чи здавати в оренду. Це буде ваше рішення і вам не потрібен для цього Київ, – пояснює Данилюк.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 червня 2019
Рейтинг областей України за нормативно-грошовою оцінкою та орендною ставкою с/г земель
Як виглядає Україна в розрізі вартості 1 га землі по регіонах? Через відсутність вільного ринку показати реальні ціни в розбивці по областях наразі...
13 квітня 2019
Оприлюднено 3 умови для зміни закону про парламентські вибори
У Верховній Раді України готуються змінити закон про парламентські вибори в разі перемоги Володимира Зеленського. Про це пише у своєму...
12 квітня 2019
Назвали двох кандидатів на крісло прем'єра у разі перемоги Зеленського
За інформацією інсайдерів, на крісло прем'єр-міністра України у разі перемоги Володимира Зеленського претендує два кандидати. Про це пише у...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...