Дефіциту гречки не буде — УАК
Дефіциту гречки не буде — УАК

На полицях магазинів стало помітним значне підвищення цін на гречану крупу та відповідно зменшення різноманітності асортименту. Про це повідомляє УАК.

За останні 5 років валовий збір гречки на зерно в країні зменшився більше ніж удвічі (на 57,3%) з 281,6 тис. т у 2011 році до 128,1 тис. т у 2015 році. Основною причиною цього стало скорочення посівних площ під культурою — з 311,2 тис. га до 132,8 тис. га ( аж на 54,2%) за період з 2011 по 2015 рік.

Динаміка виробництва гречки в 2011-2015 рр.** За даними Державної служби статистики

Тому більш ніж очевидним є те, що подібні тенденції у структурі посівних площ цієї культури знайшли своє відображення в цінах на гречану крупу, ріст яких не зупиняється уже фактично 2 роки, дійшовши до середнього рівня у 32,28 грн./кг (а в деяких столичних супермаркетах навіть до 45 грн./кг).

Проте, як стверджують експерти УАК, для панічних настроїв у пересічних споживачів немає причин — пожвавлення росту ціни в останній період викликане двома факторами:
1. Скороченням наявних запасів до 5 тис. т станом на 1 квітня 2016 (що, з врахуванням наближення кінця маркетингового року, важко назвати дивним).
2. Спекуляціями на ринку з боку посередників і націнками торгових мереж.
Що стосується зовнішньої торгівлі, то тут все доволі однозначно — Російська Федерація є єдиним експортером для України та джерелом імпортованої гречки (код УКТЗЕД 1008100000) впродовж останніх чотирьох років. Обсяги імпорту в цей період коливались в межах 4,6-9,4 тис. тонн на загальну суму від $1,7 млн до $2,6 млн. Однак, у 2011 році Україна імпортувала гречку з Китаю (всім відомий факт!) в обсязі 840 кг. А в 2015 році, навіть імпортовано гречку з Польщі — аж 295 кг. Обсяги експорту хоча й зовсім незначні у 2015 році у порівнянні з попереднім 2014 роком — скоротилися на чверть (25,3%).

Структура зовнішньої торгівлі гречаною крупою*

* За даними Державної служби статистики

Незважаючи на ці цифри, Україну у жодному разі не можна назвати "залежною" від сусідського гречаного зерна, адже навіть максимальні обсяги імпорту в розглянутий період не змогли сягнути і 4% вітчизняного виробництва.

В останні роки має місце позитивна тенденція в деяких господарствах збільшувати посівні площі під органічною гречкою. Це зумовлено появою так званого "європейського" інтересу, тобто зростання зацікавленості іноземних партнерів у імпорті цієї продукції. Середня ціна за тонну такого зерна в 2011-2015 рр. коливалась від $467,1  до $743,2.

Тому наявність експортних можливостей вкупі з поточною ціновою ситуацією на ринку очевидно зацікавили вітчизняних аграріїв ву вирощуванні даної культури.

Щодо теперішньої ситуації на українських полях, то станом на 13 травня 2016 року, посіви гречки сягнули вже 76 тис. га, що перевищує аналогічний показник на ту ж дату минулого року (54 тис. га) на 28,8%, та становить 59% від прогнозованих площ.

Позитивним сигналом для збільшення посівних площ під культурою стала цьогорічна новація на регіональному рівні — здійснення прямих дотацій на вирощування гречки за рахунок місцевих бюджетів в деяких регіонах України (500 грн./га). Ця новація є ще одним із заохочувальних факторів для виробників.

І на насамкінець…. З урахуванням того, що навіть за несприятливих минулорічних погодніх умов (які стали причиною трирічного мінімуму рівня врожайності), українським виробникам вдалося зібрати 128,1 тис. т гречки і цієї крупи вистачило усім українцям без винятку. Тому, враховуючи усі вище вказані фактори, за висновками експертів УАК у перспективі дефіциту гречаної крупи в Україні не передбачається, а може спостерігатись лише спекуляція на цінових коливаннях.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...