Громади отримують менше $15 земельних податків із $270 доходів з  1 га с/г землі – дослідження
Громади отримують менше $15 земельних податків із $270 доходів з  1 га с/г землі – дослідження

 Із $270 доданої вартості, яку в середньому генерує український аграрний сектор з 1 га сільгоспземель, сільські громади у вигляді різноманітних податків отримують менше $15. Таку статистику озвучив у своїй колонці на voxukraine.org старший економіст проекту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами» Олег Нів’євський.

Нагадаємо, наприкінці минулого року з’явився «Моніторинг запровадження децентралізації в Україні — 2014-2018 роки», де  є  розділ про доходи бюджетів.

Експерт нагадав, що земля генерує податкові та неподаткові надходження для місцевих органів влади за такими основними статтями:

  1. податок на землю,
  2. орендна плата за державні та комунальні землі,
  3. єдиний податок 4-ї групи спрощеної системи оподаткування,
  4. податок на доходи фізичних осіб, зокрема отриманих від здачі в оренду паїв.


В Україні базою оподаткування для перших трьох названих статей доходу є нормативна грошова оцінка земель (далі – НГО), яка розраховується за затвердженою Кабміном Методикою. За часів незалежності вона змінювалася лише двічі. Уперше – 1995 року (зі щорічною індексацією). Тоді в основу було покладено рентний дохід, який створювався при виробництві зернових культур у 1988 році (тобто за значно нижчої врожайності, штучних цін та абсолютно інших економічних відносин). Удруге – з 1 березня 2017 року, коли набула чинності нова Методика із новими нормативами капіталізованого рентного доходу», – нагадує  експерт.

Як уже писав AgroPolit.com, величину НГО  по регіонах на 2019 рік можете подивитися у нашій графіці тут.  

У ринковій економіці основним фактором, який формує вартість земель сільгосппризначення, є дохідність агробізнесу, а відтак за нормальних ринкових умов можна очікувати синхронний рух цін на землю та прибутків в агробізнесі, відзначає експерт.

В Україні темпи зростання НГО, які визначаються адміністративно, суттєво відстають від темпів зростання прибутковості аграрного сектору. Через те, що номінальна грошова вартість «не встигає» за зростанням прибутковості, аграрії все меншу й меншу частку своїх прибутків віддають на розвиток сільської місцевості у вигляді податків та платежів. Більш того: у 2018 році НГО в середньому ще й знизилася за новою Методикою. Це зменшило податкове навантаження на аграріїв і в номінальному вираженні. Якщо аналізувати реальні цифри (номінальні скориговані на інфляцію), то картина ще більш вражаюча. З одного боку реальне зростання аграрного сектору впродовж минулих 20 років становило 50%. Проте реальна НГО зменшилася майже на 70%! (див. Рисунок 2). Іншими словами, «купівельна спроможність» сільських громад та, відповідно, їхня спроможність до фінансування свого розвитку за ці роки суттєво зменшилася», – підрахував Олег Нів’євський.

За його словами, цей розрив зростає з кожним роком. «Понад те, за останні 20 років у реальному вираженні зиск громад зменшується, а зиск агровиробників навпаки – зростає. Зберігаючи нинішній підхід до оподаткування, базований переважно на нормативній грошовій оцінці землі, практично неможливо розраховувати на успіх реформи децентралізації та розвиток села», – підсумував він.  

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

1 липня 2022
Ринок землі – перший рік роботи: ціна землі, купівля продаж, області лідери
З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 105 грн. За цей період було...
21 червня 2022
Ольга Шевченко: Експортери зерна отримали спрощення оформлення фітосанітарних заходів та процедур
Санітарно-ветеринарний контроль за експортом українського зерна в умовах війни, мораторій на перевірки бізнесу та виключення із цього правила,...
24 червня 2022
Микола Сольський: Існує великий ризик скорочення, як мінімум на 30% посівних площ під озиму пшеницю
Війна і агросектор – як в умовах військової агресії годують країну та світ сільгоспвиробники та чого чекати їм надалі? Про це в ексклюзивному...