Громади отримують менше $15 земельних податків із $270 доходів з  1 га с/г землі – дослідження
Громади отримують менше $15 земельних податків із $270 доходів з  1 га с/г землі – дослідження

 Із $270 доданої вартості, яку в середньому генерує український аграрний сектор з 1 га сільгоспземель, сільські громади у вигляді різноманітних податків отримують менше $15. Таку статистику озвучив у своїй колонці на voxukraine.org старший економіст проекту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами» Олег Нів’євський.

Нагадаємо, наприкінці минулого року з’явився «Моніторинг запровадження децентралізації в Україні — 2014-2018 роки», де  є  розділ про доходи бюджетів.

Експерт нагадав, що земля генерує податкові та неподаткові надходження для місцевих органів влади за такими основними статтями:

  1. податок на землю,
  2. орендна плата за державні та комунальні землі,
  3. єдиний податок 4-ї групи спрощеної системи оподаткування,
  4. податок на доходи фізичних осіб, зокрема отриманих від здачі в оренду паїв.


В Україні базою оподаткування для перших трьох названих статей доходу є нормативна грошова оцінка земель (далі – НГО), яка розраховується за затвердженою Кабміном Методикою. За часів незалежності вона змінювалася лише двічі. Уперше – 1995 року (зі щорічною індексацією). Тоді в основу було покладено рентний дохід, який створювався при виробництві зернових культур у 1988 році (тобто за значно нижчої врожайності, штучних цін та абсолютно інших економічних відносин). Удруге – з 1 березня 2017 року, коли набула чинності нова Методика із новими нормативами капіталізованого рентного доходу», – нагадує  експерт.

Як уже писав AgroPolit.com, величину НГО  по регіонах на 2019 рік можете подивитися у нашій графіці тут.  

У ринковій економіці основним фактором, який формує вартість земель сільгосппризначення, є дохідність агробізнесу, а відтак за нормальних ринкових умов можна очікувати синхронний рух цін на землю та прибутків в агробізнесі, відзначає експерт.

В Україні темпи зростання НГО, які визначаються адміністративно, суттєво відстають від темпів зростання прибутковості аграрного сектору. Через те, що номінальна грошова вартість «не встигає» за зростанням прибутковості, аграрії все меншу й меншу частку своїх прибутків віддають на розвиток сільської місцевості у вигляді податків та платежів. Більш того: у 2018 році НГО в середньому ще й знизилася за новою Методикою. Це зменшило податкове навантаження на аграріїв і в номінальному вираженні. Якщо аналізувати реальні цифри (номінальні скориговані на інфляцію), то картина ще більш вражаюча. З одного боку реальне зростання аграрного сектору впродовж минулих 20 років становило 50%. Проте реальна НГО зменшилася майже на 70%! (див. Рисунок 2). Іншими словами, «купівельна спроможність» сільських громад та, відповідно, їхня спроможність до фінансування свого розвитку за ці роки суттєво зменшилася», – підрахував Олег Нів’євський.

За його словами, цей розрив зростає з кожним роком. «Понад те, за останні 20 років у реальному вираженні зиск громад зменшується, а зиск агровиробників навпаки – зростає. Зберігаючи нинішній підхід до оподаткування, базований переважно на нормативній грошовій оцінці землі, практично неможливо розраховувати на успіх реформи децентралізації та розвиток села», – підсумував він.  

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

26 березня 2020
Іван Чайківський: Не можна в даній ситуації дозволяти вільний обіг землі, інакше можемо втратити країну
Як вистояти агросектору та утримати 40% притоку валютної виручки в країну в умовах епідемії коронавірусу та глобального економічного шторму, який...
23 березня 2020
Аграрний комітет – скільки законопроектів встигли зареєструвати депутати у новому році
Редакція AgroPolit.com відстежує активність аграрного комітету Верховної Ради ІХ скликання від початку його роботи (з вересня 2019 року). Переглянути...
24 березня 2020
Іван Фурсенко: Надзвичайний стан буде помилковим рішенням, бо ми вб’ємо українське село, малого та середнього аграрного виробника
Уряд запровадив пакет двомісячних податкових пільг для бізнесу та протикоронавірусні заходи по всій країні. Крім того, готуються чергові правки до...