У ДФСУ назвали основні схеми ухиляння сплати  ПДВ в АПК
У ДФСУ назвали основні схеми ухиляння сплати  ПДВ в АПК

Через використання тіньових «схем» у роботі агросектору у сегменті рослинництва бюджет втрачає щороку мільярди коштів. Про це йдеться у листі, яким ДФСУ пропонує учасникам агроринку вивчити свою ініціативу скасування відшкодування експортного ПДВ для виробників олійних та рослинних  культур і залишити це право лише виробникам-експортерам готової продукції.

Нагадаємо, за оцінками нардепа Івана Мірошніченка, втрати  агросектору від такого кроку можуть сягнути 50-59 млрд грн щороку.

У листі вказано, що за даними статистики, за 2017/2018 маркетинговий рік експортовано зерна — близько 70%, олії — понад 90% від обсягу виробництва.

Іншою причиною зазначеного вище виняткового бюджетного дисбалансу є значний тіньовий сегмент цього ринку внаслідок необлікованого та недекларованого виробництва (щодо зерна, за різними оцінками, цей сегмент становить близько 40%; щорічний тіньовий ринок виробництва олії окремі експерти оцінюють у понад 20 млрд грн; за даними Пенсійного фонду сільське господарство за тіньовою зайнятістю є лідером серед усіх галузей) та активного застосування схем ухиляння від оподаткування», — сказано  там.

У ДФСУ також  пояснили основні схеми ухиляння від сплати податків у АПК. «При застосуванні найбільш поширених схем первинний «продаж» (з метою легалізації) зерна оформлюється так званими «зустрічними транзитами» або «скрутками» (декларують нереальні операції з придбання товарів однієї номенклатури, наприклад, сигарет, продуктів харчування, імпортованої продукції, що фактично реалізуються за готівку, а постачання — зовсім іншої, у якій «зацікавлені» підприємства реального сектора економіки), а також псевдовиробниками та суб’єктами, що нібито придбавають зерно у неплатників ПДВ, зокрема фізичних осіб-підприємців, яке ними не могло бути вирощене. У наступних ланках оформлюються «на папері» операції з купівлі-продажу зерна псевдопостачальниками, які не здійснюють реальної економічної діяльності та використовуються для формування неправомірної податкової вигоди іншим платникам. Водночас, у разі оформлення псевдопостачальниками (точніше — від їхнього імені) здачі цього зерна на зернові склади, які відповідно до законодавства не уповноважені перевіряти джерело його походження, останніми оформлюються спеціальні складські документи, що засвідчують прийняття зерна на зберігання та послідуюче переоформлення (при його продажу) на інших власників. Тим самим забезпечується правова легалізація джерела зерна (склади) для подальших операцій з ним, в тому числі при його придбанні експортерами. При цьому «зустрічними транзитами» та псевдопостачальниками власні податкові зобов’язання з ПДВ, що виникають при декларуванні нереальних операцій з постачання зерна перекриваються за рахунок схемного податкового кредиту. Зазначені факти періодично стають предметом кримінальних розслідувань», — сказано у листі відомства.

Окремими виробниками олії з метою приховування самостійного введення в обіг насіння соняшника та соєвих бобів невідомого походження, а також власних податкових зобов’язань при постачанні вироблених олії та шроту, застосовуються схеми із нібито приймання на переробку від псевдопостачальників сировини та послідуючої поставки їм готової продукції на «давальницьких» умовах.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

17 квітня 2019
Сім схем використання держземель агрокомпаніями в умовах «тіньового» ринку землі
Цього року Кабмін передасть землі с/г призначення за межами населених пунктів ще 141 об’єднаній громаді. За минулий рік 650 ОТГ уже отримали...
17 квітня 2019
Рейтинг ефективності депутатів аграрного комітету за 2014-2019 роки
За 5 років роботи в Раді 30 депутатів аграрного комітету проштовхнули через сесійну залу 35 законів. Таку статистику AgroPolit.com отримав,...
15 квітня 2019
Доповідна Кабміну: земельні електронні аукціони та державна земля — чи є контакт?
Кабмін продовжив пілотний проект із проведення електронних земельних  аукціонів – вніс зміни до постанови №688 «Деякі...