ДФСУ ініціює відміну відшкодування експортного ПДВ для агровиробників зернових та олійних
ДФСУ ініціює відміну відшкодування експортного ПДВ для агровиробників зернових та олійних

Державна фіскальна служба України (ДФСУ) хоче позбавити аграріїв права відшкодування ПДВ при експорті зернових та олійних культур і пропонує залишити його лише для експортерів готової продукції з цих зернових культур – у більшості це переробники сировини. Це випливає з листа на 5-ти сторінках (за підписом в. о. голови О. Власова) з відповідними змінами до Податкового кодексу України, розісланого ДФСУ ряду аграрних асоціацій для вивчення з детальним описом причин та суті цієї ініціативи.

Копію документу AgroPolit.com отримав від своїх джерел на аграрному ринку і вона міститься у матеріалі за цим посиланням.  За попередніми оцінками, такий крок позбавить агросектор 50 млрд грн в рік.
Податківці наводять ряд підстав для такого кроку.

Нагадаємо, що раніше уже робилася спроба обмежити відшкодування експортного ПДВ для виробників (потенційна сума збитків для сектору оцінювалася в майже 16-18 млрд грн) в АПК – так звані соєво-ріпакові парвки. Історію їх прийняття і відміни (після кількамісяців зволікання  з підписанням відповідного закону Президентом) читайте у матеріалі тут.

За 2017 - 1 півріччя 2018 року сума бюджетного відшкодування ПДВ лише найбільшим експортерам зерна й олії (1,4 % від їх загальної кількості) на 32,2 млрд грн, або у понад 2,2 рази перевищила загальний обсяг надходжень ПДВ від практично усіх суб’єктів господарювання, у реєстраційних справах яких одним із видів діяльності вказано виробництво цієї продукції, а також оформлявся її продаж. Враховуючи загальні обсяги експорту зерна й олії (не лише по найбільших експортерах), його безумовний вплив на обсяги бюджетного відшкодування ПДВ і зменшення податкових зобов’язань з цього податку, а також об’єктивне завищення взятої для порівняння суми сплаченого ПДВ (внаслідок технічної неможливості виокремлення з числа платників фактичних виробників олії та зерна), відповідний негативний ефект для державного бюджету за цей період може становити розрахунково щонайменше 50 млрд гривень», - сказано у листі, який є у нашому розпорядженні і його можна проглянути ось тут.

Податківці вказують на те, що такий дисбаланс виник через використання тіньових схем виробниками та активного застосування схем ухилення від оподаткування.

По зерну, за різними оцінками, цей сегмент становить близько 40%; щорічний тіньовий ринок виробництва олії окремі експерти оцінюють у понад 20 млрд грн; за даними Пенсійного фонду сільське господарство за тіньовою зайнятістю є лідером серед усіх галузей, - йдеться там же.

Оскільки переважаюча експортна орієнтованість реалізації зерна й олії залишатиметься незмінною й у майбутньому, то фахівцям ДФСУ здається огічним «звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту цієї продукції». При цьому податківці пропонують відшкодовувати експортне ПДВ лише виробнику готової продукції, наприклад, борошна та олії у споживчій тарі.

Завдяки цьому у ДФСУ сподіваються ліквідувати «багатомільярдний бюджетний дисбаланс», відбілити ринок виробництва зернових та олійних культур та збільшити бюджетні доходи.

Крім того, відміна для виробників зерна й олії, які не матимуть статусу платників ПДВ, обов’язку подання звітності з цього податку та податкових накладних для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних матиме суттєвий дерегуляційний ефект, вважають фіскали.

У якості компенсаторів для виробників на сплачений ними ПДВ у вартості придбаних виробничих ресурсів може бути механізм державної підтримки через Мінагрополітики (памятаємо, що у 2018 році частка освоєної бюджетної підтримки була критично низькою). Більше про таку ініціативу читайте у листі ДФСУ за цим посиланням.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

8 березня 2019
Українських агровиробників запрошують на виставку в Кувейт
10-11 квітня 2019 року на території Міжнародного виставкового центру Держави Кувейт проводитиметься Міжнародна агропромислова виставка «Kuwait...
18 жовтня 2018
Депутати пропонують повернути 16%-ве мито на експорт олійних
Народні депутати ініціюють повернення 16%-го мита на експорт деяких олійних. Відповідний законопроект №9202 про зміни до закону "Про ставки...
9 жовтня 2018
На Харківщині відкрили потужний олійноекстракційний завод
Група компаній «Агроліга» відкрила олійноекстракційний завод в смт Нова Водолага Харківської області. Про це повідомили в компанії. ...

Вибір редакції

17 вересня 2020
Приречені на сМЕРТь: у міністерстві пояснили, як аграріям компенсуватимуть збитки
Декілька років поспіль українські аграрії страждають від несприятливих погодних умов і наслідків зміни клімату. Особливо дістається фермерам півдня...
14 вересня 2020
Розвиток українсько-китайської співпраці: загрози й можливості
Якщо проаналізувати стан українсько-китайського співробітництва у 2014-2019 рр., помітно, що політичний діалог із КНР уже не такий динамічний,...
11 вересня 2020
Поради уряду: як вирішити проблему посухи – агрострахування, зменшення ставки ПДВ, пільгова «нічна» електроенергія
Ще навесні 2020 року у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України анонсували надання грошової компенсації...