Микола Сольський: Є два ключові пріоритети – спрощення доступу  аграріїв до кредитних ресурсів та логістика агропродукції
Микола Сольський: Є два ключові пріоритети – спрощення доступу  аграріїв до кредитних ресурсів та логістика агропродукції

Посівна-2022 року, відновлення аграрного експорту,  кредитування аграріїв, передача державних земель для забезпечення продовольчої безпеки – про це та інше AgroPolit.com у ексклюзивному інтерв’ю розповів новопризначений міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський:

AgroPolit.com: Назвіть основні кроки на посту міністра аграрної політики та продовольства України?

Микола Сольський: Є два ключові пріоритети для мене сьогодні – спрощення доступу  аграріїв до кредитних ресурсів та логістика агропродукції (в першу чергу, відновлення експорту зерна). З цим найбільше проблем.

Сподіваюся, що найпізніше у понеділок з’явиться постанова КМУ про спрощення доступу кредитування для  всіх аграріїв

AgroPolit.com: Як Мінагрополітики планує розширити доступ аграріїв до кредитних ресурсів?

Микола Сольський: Для малих  і середніх агропідприємств доступ до кредитування розширили – одна постанова уже працює. І це дозволило видати з початку тижня вже 300 млн грн. Слід розширити її дію на всіх учасників агроринку. В тому числі, слід дати можливість трейдерам, щоб вони надавали передоплату аграріям на закупівлю зерна нового врожаю і могли кредитувати аграріїв. Сподіваюся, що найпізніше у понеділок з’явиться постанова КМУ про спрощення доступу кредитування для  всіх аграріїв.  Задача Мінагро – оперативно створити одинакові умови кредитування для всіх гравців на агроринку.

Умови кредитування аналогічні, як і для малих і середніх аграріїв: кредити на операційні потреби під 0%, держава гарантує перед банками 80% від суми такого кредиту. Основна застава – зернові (чого раніше не було) та інші застави, про які домовиться позичальник із банком. Ключове – держава дає гарантію банку за позичальника  і банки швидше та комфортніше приймають рішення.

AgroPolit.com: Ви рахували, який обсяг фінансів потрібен на посівну 2022 року?

Микола Сольський: Ми організовуємо максимальний доступ до кредитів аграріям, а фінальні суми побачимо по закінченню посівної.

Експорт зернових 

AgroPolit.com: Наразі весь експорт фактично відбувається через «Укрзалізницю». Через війну частково працюють лише 5 українських портів. Як ви бачите подальшу експортну політику для агросектору?

Микола Сольський: Є багато ідей в розробці і сумарно вони можуть дати позитивний результат. Нагадаю, що через порти раніше у нас експортувалося 4,5 млн т зернових, а через західні  кордони – декілька сотень тисяч т. Блокада портів фактично зупинила агроекспорт. Наразі ми шукаємо логістичні шляхи для часткового поновлення агроекспорту спільно з «Укрзалізницею», трейдерами і Мінтрансом.  Наразі немає основної ставки на якийсь конкретний шлях – є різні ідеї, наразі обговорюємо їх.  Озвучу згодом, коли проаналізуємо.

Передача державних земель 

AgroPolit.com: Парламент прийняв закон, яким спрощує процедуру передачі державних земель для забезпечення продовольчої безпеки. Як це діятиме?

Микола Сольський: Територіальні громади отримали право на рік без аукціону і технічної документації віддавати державні землі в обробіток тому, кому вони вважають за необхідне і за кого проголосує місцева рада. Всі комунальні с/г землі, які наразі не перебувають у оренді, то їх можуть передати. Щодо угідь НААН – їх це не стосується.

Зернові залишки

AgroPolit.com: Який обсяг зернових залишився наразі в Україні?

Микола Сольський: Пшениці ми маємо у резервах  декілька мільйонів т, тобто удвічі більше від внутрішньої потреби. Кукурудзи – 15 млн т, з яких внутрішнє споживання – 7 млн т. Олії – 1 млн т, з яких внутрішнє споживання до нового сезону становитиме  200 тис. т. При цьому у нас є ще насіння соняшника – 7 млн т, із яких буде 3 млн т олії.  

AgroPolit.com: Мені доводилося чути оцінки експертів, що Україна до кінця року при налагодженні логістичних каналів може в найкращому випадку експортувати 25%  від існуючого обсягу зернових. Ви згодні з такими оцінками?  

Микола Сольський: Так, згідний.

 При існуючих експортних можливостях 25% від минулорічного урожаю зернових, який ще не вивезено, можливо експортувати цього року. Але ми будемо пробувати збільшити цей обсяг.  

Посівна 2022

AgroPolit.com: Посівна 2022 рік: якою буде її структура та на чому аграріям слід робити акцент?

Микола Сольський: Про структуру посівної говорити важко, бо наразі частина с/г земель випали з посіву через окупацію. Аграріям не доводиться особливо вибирати із того, що сіяти. Аграріям потрібно сіяти тим, що у них є. Якщо ж у когось є вибір по культурах, то слід культури які потребують менше логістики – соняшник і сою.

AgroPolit.com: Яка ваша порада аграріям?

Микола Сольський: Сьогодні нам всім потрібно дві речі – терпіння і працелюбності. З таким обсягом проблем українці ще не зустрічалися. Але аграрії працюють і будуть працювати попри війну.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 квітня 2022
Як вплинула війна на посівну, пальне, експорт, продбезпеку та елеваторну інфраструктуру АПК
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський про відновлення АПК після війни, закупівлю аграріями посівної, пального,...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...