Баграт Ахіджанов: Дежпідтримка для агросектору-2020 – програма кредитування та компенсація відсоткової ставки
Дежпідтримка для агросектору 2020: програма кредитування та компенсація відсоткової ставки

АgroPolit.com зібрав ключові тези та деталі програми держпідтримки 2020 року (кредитування та компенсація відсоткової ставки банків) з виступу директора Господарсько-фінансового департаменту МЕРТ Баграта Ахіджанова. Його пояснення пролунали під час виступу на Третьому Агрополітичному онлайн-форумі: «Державна підтримка аграрного сектору-2020»:

АgroPolit.com: Розкажіть про держпідтримку агросектору 2020 року.

Баграт Ахіджанов: Чинний порядок передбачає два напрями: тваринництво й, як би так мовити, для решти (ця програма буде розширюватися). Щодо програми здешевлення відсоткової кредитної ставки для тваринництва, верхня межа – 15 млн грн для одного суб’єкта господарювання, з урахуванням пов’язаних осіб. Решта (все що стосується нетваринницького напрямку виробництва) – буде обмежено 5 млн грн.

Читайте до теми: Аграріям відновили дотації у розмірі 4 млрд грн

АgroPolit.com: Розкажіть про цьогорічну програму держпідтримки аграрного сектору.

Баграт Ахіджанов: Відмінність цього порядку від торішнього полягає в тому, що вирішили спростити для бізнесу доступ до програми. Кожен суб’єкт господарювання (незалежно від того, тваринники чи інші) зможуть обрати будь-який уповноважений банк (їх на сьогодні 42). У ці банки ми направили меморандуми для підписання. На сьогодні 9 із них вже підписано. Мінекономіки підпише їх зі свого боку, після чого запрацює програма здешевлення процентних ставок.

Що ж до кредитування в цілому – воно відбувається. Ми щотижня проводимо онлайн-наради з банкірами… Хочу зазначити, що відсоткові ставки, сплачені з 1 січня поточного року, підлягають здешевленню. Міністр підписав відповідний наказ про виділення 1,2 млрд грн на цю програму. Грошей цілком достатньо для безперебійного функціонування програми протягом часу, визначеного порядком використання коштів.

АgroPolit.com: Що робити тим, хто залучив кошти не у вповноважених банках?

Баграт Ахіджанов: Ця норма з’явилася не вчора й не сьогодні. Вона діє протягом останніх 5 років. Тому це обмеження зняти неможливо. Ми тут нічого не вигадували нового: обрали 42 банки, які, відповідно до вимог Мінфіну, мають право обслуговувати пенсійні гроші. Тобто для того, щоби не створювати додаткове навантаження з відбором банків, ми виписали вимоги, які були зазначені в Мінфіні та Пенсійному фонді. Цих 42 – це, приблизно, 50% банківського кола, яке обслуговує Україну.

Читайте до теми: В Ощадбанку детально розповіли про програму компенсації вартості сільгосптехніки

АgroPolit.com: Чи можна зняти обмеження «одне господарство – один уповноважений банк», що фактично вводить монополію на банківські послуги?

Баграт Ахіджанов: Немає у нас жодної монополії. Будь-який суб’єкт господарювання може вибрати з цих 42 найбільш привабливий для кожного окремого користувача. Варіант «Один суб’єкт господарювання – один банк» обрали через пропозицію банкірів, які зауважили, що у нас в країні відсутній загальнодоступний реєстр пов’язаних осіб. Ми пристали на цю пораду, щоби забезпечити роботу програми здешевлення для тваринників та інших із пов’язаними особами. Такий крок дозволить відстежувати верхню стелю фінансування підприємств. Цю норму було узгоджено з усіма профільними та аграрними асоціаціями.

АgroPolit.com:  Коли буде компенсація вартості за техніку, придбану в 2019 році, адже компенсація з січня 2020 року так і не надійшла?

Баграт Ахіджанов: Щодо програми компенсації у 2020 році – норма порядку діє з 1 січня поточного року, а виплати почнуться після того, як будуть підписані всі угоди з 42 банками. Що стосується техніки, придбаної у 2019 році, наскільки мені відомо, мої колеги зараз опрацьовують паспорт бюджетної програми з Мінфіном. Він був майже узгодженим, проте прийняли порядок по садах, в зв’язку із чим зараз додаються витрати. Я прогнозую, що програма почне працювати з травня місяця на прийняття документів. Очікуємо на підписання паспорта Мінфіном.

АgroPolit.com: Чи підписав ПриватБанк угоду?

Баграт Ахіджанов: Станом на сьогодні ні. Ми з ними спілкувалися стосовно цього питання. Затримка виникла через внутрішні банківські узгодження, але з вірогідністю у 99% він буде уповноваженим.

Читайте до теми: Уряд запустив програму доступних кредитів під 5-9%

АgroPolit.com: Чи знає МЕРТ, що банки не планують збільшувати кредитування АПК на викуп землі у перші два роки?

Баграт Ахіджанов: Я не можу віщувати, що буде з моменту відкриття ринку землі, норма діятиме з  1 липня наступного року. Подивимося, як відреагує ринок на попит. Прогнозувати нині дуже важко.

АgroPolit.com: Чи можуть відшкодовуватися кошти за кількома залученими кредитами? Наскільки мені відомо, постановою передбачено, якщо ви хочете отримати компенсацію за відсотковою ставкою: це повинно бути в уповноваженому банку, всі ці кредити мають бути взяті в одному банку. Інакше програма компенсації не працюватиме. Навіть тоді, коли кредити взято у двох різних уповноважених банках.

Баграт Ахіджанов: Так, якщо кредити взяті в одному банку, програма відшкодування буде працювати, адже такий банк зможе відстежити верхню стелю фінансування за обраною програмою (тваринництво –  до 15 млн, інші – до 5 млн).

АgroPolit.com: Як просувається справа зі створенням фонду гарантування кредитів, адже банки не бажають працювати з дрібними фермерами (до 500 га)?

Баграт Ахіджанов: На жаль, це правда. Банки не бажають працювати з дрібними фермерами. Однак є зареєстрований проєкт закону про створення фонду гарантування. Ми цілком його підтримуємо. Чекаємо на голосування Верховною Радою України.

АgroPolit.com: Чи відшкодовуватимуться відсотки за кредити, взяті у 2018-2019 роках?

Баграт Ахіджанов: Так, будуть відшкодовуватися. Ми зазначили мінімальні вимоги щодо кредитів, які залучаються: є «короткі» кредити за видами; є «середньодовгі», теж, за видами напрямків використання, за умови, що відсотки сплачуються у поточному році, а ці кредити було взято у погодженому банку.

АgroPolit.com: Чи буде компенсація за техніку 25+15% для фермерів?

Баграт Ахіджанов: Наскільки мені відомо, лише компенсація у 25%.

Читайте до теми: Бюджет-2020: які зміни очікують АПК та програми держпідтримки

АgroPolit.com: Коли буде затверджено наказ про форму заявок на пільгове кредитування?

Баграт Ахіджанов: Форми опрацьовані та проходять зараз внутрішнє узгодження в Міністерстві економіки. Плануємо, що за тиждень ці питання розглянуть.

АgroPolit.com: Багато фермерів для зручності відкривають кредитні лінії терміном до трьох років для поповнення обігових коштів на виробничі потреби, зі щорічним погашенням. Чи будуть такі кредити відшкодовуватися?

Баграт Ахіджанов: Ми зазначили у чинному порядку про те, що відновлювані кредити за ознаками коротких кредитів підлягають відшкодуванню. Тобто, коли кредит беруть, припустимо, в січні місяці й повертають протягом 9 місяців – це короткий кредит, попри той факт, що вони відновлювані. Єдине, що напрямок використання має бути доведеним. Якщо це кредит на тваринництво зі стелею в 15 млн – це має бути доведено, якщо кредит взяли для поповнення обігових коштів і неможливо довести, що це спрямували на тваринництво. Такий кредит розглядатиметься як кошти для  програми здешевлення за іншими напрямами зі стелею у 5 млн грн.

АgroPolit.com: Чи буде програма компенсації ЄСВ для членів фермерських господарств?

Баграт Ахіджанов: Так, звичайно, він є – це 565 постанова, яка регламентує компенсацію сплаченого ЄСВ від 90 % до 10 % протягом 10 років.

Віталій Хворостяний, журналіст АgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

24 квітня 2020
У Мінекономіки назвали дату перших виплат держпідтримки для аграріїв
Виплати за програмами держпідтримки для аграріїв розпочнуться вже у травні. Про це під час Агрополітичного...
23 квітня 2020
У Мінекономіки повідомили про суттєві зміни умов держпідтримки для виноградарства, садівництва та хмелярства
У 2020 році змінилися деталі держпітримки для виноградарства, садівництва та хмелярства. Про це заявила Олена Альшанова, заступник директора...
10 квітня 2020
Кредитування агросектору в 2019 році зменшилося на 9% — роз'яснення
За 2019 рік кредитування агросектору зменшилося на 9%. Про це в онлайн-інтерв'ю для AgroPolit.com повідомила виконавчий директор Незалежної...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...