Чімяо Фан: Потрібні «страховки», щоб уникнути латифундизації країни
Чімяо Фан, директор Світового банку в Україні

У березні уряд має внести на розгляд парламенту законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Такий термін встановили самі депутати у відповідному законопроекті. З іншого боку без відповіді лишилося питання, що робити зі спецрежимом ПДВ для АПК: аграрії пообіцяли повернутися під стіни Ради, як тільки до сесійної зали внесуть компромісний законопроект. Крім того на порядку денному приватизація 1 млн га землі! Що про все це думає другий за розмірами міжнародний інвестор України — Світовий банк? Яке його бачення аграрної реформи? Про це в ексклюзивному інтерв’ю Agropolit.com розповів директор Світового банку в Україні Чімяо Фан:

AgroPolit.com: Оцініть результати реформування КМУ в аграрному секторі?

Чімяо Фан: В Україні відбулися значні ініціативи, що стосуються розвитку аграрного  сектору. Україна має 1/3 всіх чорноземів світу. Уряд повинен більше уваги приділяти галузі та експортній диверсифікації АПК. Багато зусиль було щодо спрощення регулювання для бізнесу. Дано відповіді на низку важливих питань. Це той сектор, де зосереджений великий потенціал для розвитку. Для його запуску необхідно прибрати мораторій на продаж сільгоспземель і відкрити ринок землі.

У власності держави перебуває 10,6 млн га землі, з яких тільки 1,6 млн зареєстровані в земельному кадастрі. А де і для чого використовуються інші 9 млн га — не знає ніхто

Є ще одне відкрите питання: як використовується державна земля. У власності держави перебуває 10,6 млн га землі, з яких тільки 1,6 млн зареєстровані в земельному кадастрі. А де і для чого використовуються інші 9 млн га — не знає ніхто. Це велика територія і важливий виклик для уряду. Треба було б провести інвентаризацію земель, щоб це зрозуміти. Значні частини цих земель можна приватизувати і продати. Це дасть необхідні надходження до бюджету на важливі програми, у тому числі й на підтримку АПК.

Зберігаючи спецрежим ПДВ для АПК, ви даєте податковій адміністрації можливість на власний розсуд трактувати закон, а це — можливість для корупції

AgroPolit.com: Чи підтримуєте Ви затверджені депутатами зміни спецрежиму ПДВ для АПК?

Чімяо Фан: Україні необхідно спростити всю податкову систему. При цьому сільське господарство не повинно мати ніякої спеціальної системи, відмінної від інших. У вас занадто багато різних спецрежимів і прихованих бізнес-інтересів у загальній податковій політиці. Сьогодні гроші від цих пільг ідуть декільком великим компаніям, але не дрібним виробникам.

Уряд повинен створювати більш привабливі умови для роботи в АПК і розвивати його за допомогою створення умов для залучення в нього інвестицій. Як цього досягти? З одного боку, дозволити продаж сільгоспземлі, з іншого — продати всю державну землю. Виручені за держактиви гроші можна було б спрямувати на інвестиції в проекти зрошування на півдні. Також треба суттєво спрощувати вихід для експортерів на зовнішні ринки.

В Україні ще надто багато вкладених прихованих бізнес-інтересів, які намагаються вплинути на політику, закон.

Читати до теми: 7 варіантів «дерибану» ПДВ «у законі». Аналіз поданих у Раду законопроектів

AgroPolit.com: Тобто жодного спецрежиму і преференцій для АПК?

Чімяо Фан: Держава повинна ставитися однаково до всіх секторів економіки. Є багато інших способів підтримки АПК, наприклад, інвестувати в іригацію, спрощувати експорт продуктів. Зберігаючи спецрежим ПДВ для АПК, ви даєте податковій адміністрації можливість на власний розсуд трактувати закон, а це — можливість для корупції. Потрібні невідкладні реформи в податковій системі. Проблема з українською податковою системою у тому, що в ній занадто багато винятків. І в цьому весь її провал. Усі повинні платити однакові податки. Тоді ви зможете безпечно знизити податкові ставки і не боятися, що надходження до бюджету впадуть.

Є питання і до системи підпорядкування ДФСУ, міністр фінансів не має прямого впливу на призначення голови служби. Цього не може бути. Треба також поліпшити адміністрування податків. Це зменшить корупцію.

AgroPolit.com: 1 березня в парламент мають подати законопроект про відкриття ринку землі. Україні потрібно зараз відкривати ринок землі або почекати економічної стабілізації, щоб не продешевити?

Чімяо Фан: Україні потрібно прийняти правильну законодавчу й регуляторну базу перш ніж відкривати ринок землі. Необхідно також переконатися, що з його відкриттям доступ до неї отримають маленькі фермери, щоб уникнути надмірної консолідації земельного ресурсу в руках кількох людей.

У такій економіці, як українська, має працювати значна кількість фермерів. І в рамках земельного закону потрібно максимально захистити інтереси дрібних фермерів

Читати до теми: Про «запобіжники» для безпечної земельної реформи від громадськості

AgroPolit.com: У дрібних фермерів немає грошей на покупку добрив і палива, не те що землі. Банки не позичають.

Чімяо Фан: Саме в законодавстві треба закласти механізми страхування від обезземелення селян. У такій економіці, як українська, має працювати значна кількість фермерів. І в рамках закону потрібно максимально захистити інтереси дрібних фермерів.

AgroPolit.com: Держгеокадастр пропонує закласти в земельному законі обмеження на покупку землі тільки для маленьких фермерів і не більше 1000 га в одні руки? Чи спрацює ця страховка?

Чімяо Фан: Мені важко коментувати це тому, що потрібно подивитися на деталі закону.

AgroPolit.com: Ви за те, щоб право купувати землю отримали великі й маленькі компанії, тільки українці чи іноземці в тому числі?

Чімяо Фан: Кожен, хто хоче інвестувати в українське сільське господарство, повинен мати право купити землю. Справді, потрібні «страховки», щоб уникнути латифундизації країни, але при цьому є цілком логічні законодавчі компроміси для того, щоб ухвалити прийнятний для всіх учасників ринку земельний закон. Важливо, щоб процес продажу землі був прозорим і ринковим.

Наука на 500 тис. га і кількох мільйонах — це велика різниця

AgroPolit.com: Ви за те, щоб державні землі продавати. А чи треба залишати в управлінні держави землі агарної науки, наприклад, НААН і тому подібних інститутів?

Чімяо Фан: Потрібно, щоб держава знала, скільки їй належить землі і де вона перебуватиме, хто її використовує, скільки на ній заробляють. Якщо держава захоче залишити собі якусь частину цих земель, то має бути для цього причина, наприклад, наукові дослідження. Але наука на 500 тис. га і кількох мільйонах — це велика різниця. Не мені говорити, скільки залишати. Але цілком очевидно, що державі треба поліпшити використання своїх земель.

Читати до теми: Не за призначенням використовується близько 640 тис. га земель НААН — експерт

AgroPolit.com: Без приватизації та інвентаризації державної землі земельну корупцію не подолати?

Чімяо Фан: У будь-якій країні й системі інвентаризація — це важливий інструмент у боротьбі з корупцією. Коли ви знаєте, де перебуває державна земля, як вона використовується і у вас є система моніторингу, тоді корупція стане менш вірогідною.

Найбільша проблема на шляху реформ — занадто великі внутрішні бізнес-інтереси окремих людей

Читати до теми: Заява прем’єра про продаж мільйона га державних земель — послуга олігархам

AgroPolit.com: Повільне впровадження реформ через те, що Кабмін не надто поспішає з ними? І чи здатний нинішній КМУ прискорити ці темпи чи його склад потрібно змінити?

Чімяо Фан: Потрібно розуміти, що для реформ важлива злагоджена співпраця різних частин держави: підтримка прем'єр-міністра, парламенту і президента. Найбільша проблема на шляху реформ — занадто великі внутрішні бізнес-інтереси окремих людей. І потрібно сильне керівництво країни і його політична воля, щоб побороти цю перешкоду. Україні треба рухатися шляхом реформ далі, інакше буде відкат назад. Порядок денний реформ — величезний. Це як на велосипеді: перестав крутити педалі — впадеш.

AgroPolit.com: Озвучте фінансові плани Світового банку в Україні на цей рік.

Чімяо Фан: Немає сенсу забезпечувати більше фінансування Україні, якщо не впроваджуються вже затверджені проекти на суму 24 млрд грн. Ми розуміємо, що розвиток не буває швидким. Але потрібно з цим щось робити. Потрібен прогрес в освоєнні цих грошей, і тільки після цього можемо говорити про подальші перспективи. Ми хочемо бачити Україну на правильному шляху розвитку.

AgroPolit.com: Чи змінилася Україна з тих пір, як Ви приїхали сюди працювати?

Чімяо Фан: За останні кілька років Україна дуже змінилася. У вас є великий потенціал. Багато талановитих людей. Третина світових чорноземів. Країна має дуже важливе географічне розташування: великі ринки навколо. Ми побачили більш зріле громадянське суспільство. Я дуже сподіваюся, що в останні 2 роки Україна досить трансформувалася, щоб іти далі й реалізовувати цей потенціал. Ви не можете дозволити втратити такі можливості.

AgroPolit.com: Україна чогось навчила?

Чімяо Фан: Мене вкрай вразила кількість талановитих і обдарованих людей. Це мене приємно здивувало. Українці також дуже добрі люди. Немає ніяких причин, щоб ви не стали успішними. Ця країна заслуговує успіху.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

3 березня 2016
Ігор Білоус: Теоретично цього року можемо продати 26 аграрних підприємств. Але зробити це зможемо не раніше червня
До кінця 2016 року Мінагропрод планує передати всі державні підприємства на приватизацію у Фонд державного майна України (ФДМУ). Адже сьогодні ці...
2 березня 2016
Збереження спецрежиму ПДВ для АПК — можливість для корупції — думка експерта
Держава повинна ставитися однаково до всіх секторів економіки в питанні оподаткування. Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів...
2 березня 2016
У законодавстві треба закласти механізми страхування від обезземелення селян — Світовий банк
Україні потрібно прийняти правильну законодавчу й регуляторну базу перш ніж відкривати ринок землі. Про це в ексклюзивному інтерв’ю...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...