Людмила Приходько: На Київщині близько 14 тис. учасників АТО скористалися правом на отримання ділянки
начальник головного управління Держгеокадастру у Київській області Людмила Приходько

Сьогодні Київська область є одним з лідерів із забезпечення земельними ділянками учасників АТО. На відміну від деяких інших регіонів України, на Київщині продовжують видавати ділянки, щоправда у віддалених районах, а не поблизу Києва. Тим не менш, усе серйозніше постає питання пошуку вільних земель. Наприклад, радник міністра МВС Михайло Апостол рекомендує виокремити на такі цілі 2,5 млн га земель запасу. Але чи вирішить це проблему? Чому Київщина серед лідерів із видачі таких земель? Які саме ділянки можуть отримати у власність учасники АТО? Про це та багато іншого AgroPolit.com розмовляв із начальником головного управління Держгеокадастру у Київській області Людмилою Приходько:

AgroPolit.com: Яка зараз ситуація з виділенням ділянок учасникам АТО на Київщині?

Людмила Приходько: Наразі Київська область є лідером у цьому питанні. За три роки ми видали учасникам АТО близько 14 тис. дозволів на розробку документації землеустрою.

AgroPolit.com: З якими проблемами найчастіше стикаються учасники АТО під час подання заявок?

Читати до теми: На Закарпатті продали землю учасників АТО — Москаль

Людмила Приходько: Проблем із поданням заяв у них бути не може, оскільки  для цього створено максимально комфортні умови. Для прийому учасників АТО виділено окреме приміщення, прийом заяв здійснюється за участю представника учасників АТО. Заявникам надаються всі необхідні роз’яснення, пропозиції щодо земельних ділянок із зарезервованих масивів для передачі учасникам АТО та членам сімей загиблих воїнів.  

AgroPolit.com: Який механізм отримання земельних ділянок учасниками АТО?

Людмила Приходько: На виконання Розпорядження  Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року №898-р територіальними органами ведеться підбір і резервування земельних ділянок для подальшої передачі учасникам АТО, хоча законодавством передбачений самостійний пошук зацікавленою особою земельної ділянки, яку вони бажають взяти у власність. Для учасників АТО ми самостійно знаходимо та резервуємо масиви, які потім можемо передавати їм у власність. І коли вони звертаються з відповідними заявами, ми одразу пропонуємо варіанти, де вони можуть отримати такі ділянки.

AgroPolit.com: Які документи потрібно мати з собою?

Людмила Приходько: Заява, копія паспортних даних і копія посвідчення учасника бойових дій. Це все.

AgroPolit.com: Скільки часу займає вся процедура?

Людмила Приходько: Згідно із законодавством учасники АТО отримують дозвіл на розроблення документації землеустрою в місячний термін, але, як правило, це відбувається швидше, бо розгляд таких заяв — у пріоритеті. Після цього вони замовляють розробку документації із землеустрою, погоджують її і другим наказом ми затверджуємо цю документацію, передаючи таку ділянку у власність.

AgroPolit.com: Скільки заяв подано на отримання ділянок учасниками АТО?

Людмила Приходько: Від початку ініціативи із забезпечення учасників АТО земельними ділянками до нас звернулося близько 17 тис. осіб.

AgroPolit.com: У яких районах Київщини найчастіше видаються земельні ділянки?

Людмила Приходько: Це сільська місцевість і, зазвичай, віддалені райони. За останні 20 років, поки триває земельна реформа, й органами виконавчої влади, й органами місцевого самоврядування більшість земель передано у приватну власність. Тому з пошуком вільних земель у нас є певні складнощі, особливо, якщо це стосується умовної 30-кілометрової зони навколо Києва.

AgroPolit.com: Які категорії земель видаються? Чи беруться землі запасу?

Людмила Приходько: Держгеокадастр у принципі розпоряджається лише землями с/г призначення державної власності. Тобто всі ці землі, за рахунок яких ми передаємо ділянки учасникам АТО, належать до земель с/г призначення та до державної власності.

З 10 млн га державних земель більшість перебуває у постійному користуванні державних підприємств, які підпорядковані НААН. Це ті підприємства, які не були розпайовані свого часу, оскільки належали до об’єктів, котрі не підлягали приватизації.

AgroPolit.com: На які цілі можуть бути виділені земельні ділянки?

Людмила Приходько: Як правило, ми виділяємо земельні ділянки лише для 2-х цільових призначень: для ведення особистого селянського господарства площею до 2 га і для ведення індивідуального садівництва. На тих ділянках, які виділяються для садівництва, законодавством дозволено зводити будівлі. Тобто, такі ділянки за умови розробки містобудівної документації можуть використовуватися і для будівництва будинку.

Читати до теми: Чотири міфи про продаж землі

AgroPolit.com: Чи є черга на отримання ділянок бійцям АТО на Київщині?

Людмила Приходько: У нас такого поняття, як черга, взагалі ніколи не було. Є люди, котрі чекають, що, можливо, знайдеться щось ближче до Києва. Але серед тих, хто обирає ділянки із зарезервованих нами масивів, черги не виникає.

AgroPolit.com: Як здійснюється розподіл ділянок, якщо водночас подано декілька заяв учасників АТО в одному регіоні, селі тощо?

Людмила Приходько: У таких випадках задоволення клопотань відбувається в порядку черговості їхнього надходження, виходячи із наявності вільних земельних ділянок на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

AgroPolit.com: Хто ще має право на отримання безкоштовної ділянки?

Людмила Приходько: Кожен громадянин України має право на безоплатну приватизацію земельної ділянки у межах норм, які визначені Земельним кодексом. Ми передаємо ділянки у власність всім категоріям громадян, хто до нас звертається. Та переважно це місцеві мешканці, працівники соціальної сфери і громадяни, які самостійно знаходять земельні ділянки. Якщо за результатами перевірки виявляється, що ділянки вільні, ми приймаємо рішення про надання відповідного дозволу на розроблення документації із землеустрою.

AgroPolit.com: Як ведеться робота із запобігання отримання ділянок несправжніми учасниками АТО? Чи є випадки, коли землі повертали до державної власності через несправжні документи учасника АТО?

Людмила Приходько: У нас відсутні повноваження перевірки таких документів. Усі документи, котрі подаються, ми приймаємо як достовірні. Ми не можемо відмовити людині на тій підставі, що у нас виникли підозри щодо справжності поданих документів.

AgroPolit.com: Київщина входить до лідерів за кількістю задоволених запитів на отримання ділянок учасниками АТО. Із чим це пов’язано?

Людмила Приходько: На Київщині більшість ділянок було надано для індивідуального садівництва. Площа таких ділянок набагато менша, ніж у середньому по країні — 0,12 га. В більшості регіонів не така складна ситуація з вільними землями, тому всі учасники АТО бажають отримати 2 га для ведення особистого селянського господарства. Але всі розуміють, що на сьогоднішній день відносно невелика кількість у відсотковому співвідношенні учасників АТО звернулися для реалізації свого права і ситуація стає дедалі напруженішою, оскільки, на жаль, земель запасу, за рахунок яких можна було б забезпечити потреби всіх без винятку учасників АТО земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, в достатній кількості на сьогоднішній день на території Київської області немає.

Читати до теми: Учасники АТО на Дніпропетровщині отримають майже 15 тис. га землі

До речі, 7 червня  поточного року уряд прийняв Стратегію вдосконалення управління державними землями, якою передбачається удосконалення системи розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності. Відтепер учасники АТО мають переважне право перед усіма іншими категоріями громадян на отримання ділянок, але ми маємо право прийняти рішення про передачу земельної ділянки в процентному співвідношенні до кількості земель, які ми за попередній період (квартал) продали на конкурентних засадах. Ми маємо повноваження щодо продажу прав оренди на земельні ділянки державної власності й тепер у наступному кварталі можемо 25% від того, що продали в попередньому, передати безоплатно у власність. Звісно, ці 25% будуть повністю забезпечувати лише учасників АТО. У такий спосіб уряд намагається підвищити ефективність управління державними земельними ресурсами, оскільки внаслідок безоплатної приватизації, яка триває в Україні близько 25 років,  більшість державних земель вже передано в приватну власність.

Олександр Ярощук для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

1 лютого 2018
За кілька метрів від АТО – як працюють господарства біля лінії вогню
Чи є  життя у прикордонних територіях поблизу АТО? Таке запитання в Україні на офіційному рівні сьогодні не лунає – надто немодно. Хоч...
27 липня 2017
Гадання на кадастровій «гущі» – про рік роботи Держгеокадастру
Вже рік Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) працює без голови. Є «руки»,...
17 липня 2017
За минулий тиждень учасники АТО отримали 942 земельні ділянки
За минулий тиждень головними управліннями Держгеокадастру в областях надано у власність учасникам АТО 942 земельних ділянки загальною площею 1 317,44...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...