Леонід Козаченко: Наша концепція полягає у тому, щоб повернути кошти аграріям у вигляді дотацій
Леонід Козаченко: Наша концепція полягає у тому, щоб повернути кошти аграріям у вигляді дотацій

На останній  зустрічі у Верховні Раді депутатам аграрного комітету таки вдалось переконати прем’єра Володимира Гройсмана зберегти спецрежим оподаткування для АПК. Враховуючи вимоги МВФ, уряд має вирішити: або продовжити спецрежим, або шукати інші способи фінансування. Група депутатів розробила альтернативний механізм, який дозволить відшкодовувати кошти аграріям за схожим принципом. Про те, як будуть розподілятися фінанси та чи замінить це спецрежим, AgroPolit.com розповів автор концепції народний депутат Леонід Козаченко.

AgroPolit.com: Розкажіть, будь ласка, про те, що буде із спецрежимом ПДВ у наступному році і які варіанти пропонуєте на випадок, якщо його відмінять?

Леонід Козаченко: Зараз спецрежим ПДВ для аграріїв знаходиться під загрозою через позицію МВФ. Очікується, що МВФ має підтвердити свою вимогу стосовно подальшого існування спецрежиму. Саме тому ми маємо розробити новий механізм, за яким аграріям зможуть розподіляти кошти, при тому, що вони нічого не втратять. У нас є ідея, як це зробити.

Як система ПДВ працює зараз? Сьогодні відсоток ПДВ виробники просто не перераховували до ДФСУ, а залишали собі як дотацію. Наша концепція полягає у тому, щоб повернути рівноцінні кошти аграріям у вигляді дотацій. Тобто виробник сплачує ПДВ, ДФС за фактом оплати відправляє ці кошти на Державне Казначейство. Казначейство при розрахунках має повертати цей відсоток ПДВ як дотацію виробнику.

AgroPolit.com: На яку суму розраховуєте? Скільки за рік за новою системою повинно віддати Казначейство?

Леонід Козаченко:  Ми вважаємо, що це буде приблизно 5 млрд грн. Ці гроші знайдуться дуже легко за рахунок збільшення податку на землю (законопроект вже внесено), або приватизації державного майна, яке знаходиться на балансі МінАПК.

Виробник сплачує ПДВ, ДФС за фактом оплати відправляє ці кошти на Державне Казначейство. Казначейство при розрахунках має повертати цей відсоток ПДВ як дотацію виробнику

AgroPolit.com: Чи є подібні аналоги запропонованого механізму у світовій практиці?

Леонід Козаченко: Немає. Зазвичай у країнах світу дозвіл на дотації надається через профільне міністерство. Якщо у нас і запровадили б подібну систему, то вона все одно працювала б не так, як у Європі.

Бюрократія та корупція призводили до того, що виробники віддавали 40% суми, яку держава повинна була повернути

AgroPolit.com: А як у нас це відбувається?

Леонід Козаченко: У нас виробник спочатку іде до райради подавати заявку на відшкодування ПДВ. Проте місцеві чиновники не зацікавлені у тому, щоб просто видати необхідні документи. І це проблема на всіх рівнях, закінчуючи вищими. 

Бюрократія та корупція призводили до того, що виробники віддавали 40% суми, яку держава повинна була повернути. Гіршим було те, що ці дотації аграрії взагалі не могли отримати, навіть коли заплатили певну суму чиновникам.

Корупційна проблема нівелювала всі благородні схеми дотацій фермерів, які йшли через Мінагрополітики. Спецрежим для них був вимушеним спасінням – все було автоматично і без участі чиновників.

AgroPolit.com: Проте Ваша альтернатива спецрежиму не може бути ідеальною. У чому бачите слабкі сторони?

Леонід Козаченко: Слабкі сторони тільки у тому, що джерелом дотацій повинен бути спецфонд бюджету, який формується за рахунок арешту і передачі державі награбованих коштів Януковича або проблемних кредитів фермерів через Укрдержфонд підтримки фермерів, які не всі могли повернути за минулі роки. Крім того, джерелом надходження коштів до спецфонду є продаж державної власності, якщо вона приватизується.

Ключнікова Наталія, AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 вересня 2016
Козаченко: аграрії готові йти на компроміс з владою щодо спецрежиму ПДВ
Аграрії готові іти на компроміс із владою, враховуючи складне економічне становище у державі. Таку думку висловив народний депутат, президент...
10 червня 2016
Для реалізації аграрного потенціалу Україні потрібно $ 70 млрд — Козаченко
Інтерес інвесторів до аграрного сектору України існував завжди і існує до цих пір, тому що Україна давно і далеко відома своїми родючими землями....

Вибір редакції

15 березня 2019
ТОП-7 експортерів м'яса птиці (бройлерів) за 2018 рік
Україна поставила на зовнішні ринки у 2018 році 326,793 тис. т м’яса бройлерів, тоді як у минулому році було 269,484 тис. т. Тобто за рік...
18 березня 2019
Експортний агроатлас — птахівництво заробило для України $503 млн валютної виручки у 2018 році
Українські птахівники заробили за 2018 рік для країни $503,015 млн, експортувавши на зовнішні ринки 329,253 тис. т м’яса птиці. Такі дані...
13 березня 2019
Наслідки «соєвих правок» — чи почують депутати експортерів?
У загальній посівній площі частка олійних культур, передусім соняшнику, а також сої та ріпаку, динамічно зростала, сягнувши у 2017 році близько 40%....