Вадим Мосійчук: Держрезерв зараз готує документи щодо банкрутства ДАК «Хліб України»
Вадим Мосійчук, голова Держрезерву

Полювання на відьом чи очищення системи? Саме такого роз’яснення потребує ситуація довкола ініціативи довкола створення комісії щодо вивчення діяльності голови Держрезерву. Останнього, як з’ясувалося пізніше, на це засідання ніхто не запросив і він був змушений публічно стукати в двері до Гройсмана. Чим закінчились пристрасті довкола Держрезерву і чи закінчились? Хто є сьогодні найбільшими боржниками серед аграрних компаній? Та чим наповнять державні засіки до кінця року? Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів голова Держрезерву Вадим Мосійчук:

AgroPolit.com: Вас допустили чи ні на засідання КМУ?

Вадим Мосійчук: Ні. 

AgroPolit.com: Чи створено робочу комісію, яка вивчатиме Вашу діяльність на предмет неправомірних дій у Держрезерві? Які претензії в уряду до Вас? 

Вадим Мосійчук: Немає жодної офіційної інформації. Як я розумію, ніякої комісії ще немає. Усі перевірки, що були, — закінчилися. Останні дві від МЕРТу, які працювали одночасно, — теж. З їх висновками можете ознайомитися за посиланням на нашому сайті. Усі ці документи ми відправили в Національне антикорупційне бюро. Я не проти перевірок, але насторожує їх частота у останні 2-3 місяці, підстави та способи їх проведення. Для мене головне продовження реформ в Держрезерві.

AgroPolit.com: Чому ініціювали проведення такого службового розслідування?

Вадим Мосійчук: Гадаю, хотіли відсторонити і змінити.

AgroPolit.com: Чим Ви не догодили?

Вадим Мосійчук: Не знаю, ймовірно за свою принципову позицію, але це питання не до мене. Намагаюся разом зі своєю командою реформувати застарілу, корумповану систему. Вичистили корупцію у Держрезерві. Багато чого зробили, але підтримки зверху немає. 

Сьогодні підтримки у реформуванні Держрезерву з боку міністерства економіки немає

З одного боку, на нас як держслужбовців немає бути ніякого впливу, у тому числі від політичних чи будь-яких інших структур. Сьогодні підтримки у реформуванні Держрезерву з боку міністерства економіки немає. Багато документів, яких ми підготували ще з минулого року, і досі не підписані. Це стосується концепції реформування, законопроекту про стратегічний резерв, відмови від бюджетного фінансування державних організацій, створення в Україні стратегічних запасів нафти і нафтопродуктів тощо. Попри це ми свою роботу робимо. Кому це не подобається, вирішили «старими методами» прибрати керівництво. Ми за публічну політику і обговорення, а не підкилимні домовленості.

AgroPolit.com: Кубів на Вас тисне чи ні?

Вадим Мосійчук: Перед засіданням уряду відбулась відверта чоловіча розмова... а після його виступу щодо перевірки мене особисто він вийшов і потиснув мені та першому заступнику руки... 

Після того я дізнався зі ЗМІ, що перевірку призначили.

Не здивуюсь, якщо найближчим часом із преси дізнаюсь про відсторонення мене з посади. 

AgroPolit.com: Тобто питання про службове розслідування щодо неналежного виконання Вами посадових обов’язків знято? 

Вадим Мосійчук: Ні. Не знято, бо рішення було прийняте Кабінетом Міністрів навіть без моєї доповіді та обґрунтувань. Тому під час зустрічі з Артемом Ситником для об’єктивної оцінки обставин ми передали в НАБУ висновки обох перевірок Мінекономрозвитку. Ми тісно співпрацюємо з НАБУ, відкриті для спілкування для встановлення справедливості.

Зараз готуємо документи на Нацдержслужбу, бо наше завдання — показати об’єктивну оцінку наших дій, а не заангажовану. 

Не здивуюсь, якщо найближчим часом із преси дізнаюсь про відсторонення мене з посади. 

AgroPolit.com: За що конкретно Ви можете бути «невгодні»?

Вадим Мосійчук: За останній рік ми вичистили систему Держрезерву від корупції, є чіткий план розвитку, і ми його виконуємо, усі підприємства працюють ефективно та прибутково, повністю прозорі тендери та аукціони. Налагоджена тісна співпраця з європейськими країнами безпосередньо (Франція, США, Польща, Литва, Словаччина). Представники цих держав будуть моїми позаштатними радниками щодо того, як реформувати систему Держрезерву. Ми конкретними справами формуємо позитивний імідж системи. Наразі відбувається судове засідання щодо стягнення боргу з «Нафтогаз України» у вигляді 1,3 млрд кубів газу. Поспіх, з яким мене намагаються відсторонити від займаної посади, може бути пов’язаний, у тому числі, з цією справою.

AgroPolit.com: Ви згадали про очищення від корупції. Про які масштаби йдеться? 

Вадим Мосійчук: В останні роки була не корупція, а розкрадання державного майна у Держрезерві. Крали все: нафтопродукти, зерно, товари продовольчої групи. З усім цим розбираємося і сьогодні, у виконавчих службах перебуває проваджень на користь Держрезерву на суму 2,8 млрд грн. Цього року стягнуто 8 млн грн. Багато компаній-банкрутів. Чимало кримінальних проваджень, які лежать в МВД, прокуратурі, СБУ і не рухаються. 

AgroPolit.com: Хто основні боржники? 

Вадим Мосійчук: Перший — «Нафтогаз». Другий — ДАК «Хліб України» (лише сума штрафів — понад 500 млн грн, при цьому основний борг становить 1 млн тонн зерна за цінами, що діяли на момент відпуску на суму 267 млн грн). Держрезерв зараз готує документи щодо банкрутства цієї структури. Третій — це металургійний комбінат ім. Дзержинського (понад 100 млн грн).

AgroPolit.com: Розкажіть детальніше про претензії до ДАК «Хліб України»?

Вадим Мосійчук: Компанія підпорядковується Мінагропроду. У мене вже відбулась зустріч з Міністром Тарасом Кутовим і я попередив його, що ми готуємо позов про банкрутство компанії. 

AgroPolit.com: Що він Вам відповів?

Вадим Мосійчук: Він почув мене. 

AgroPolit.com: Ви запропонували йому варіант повернути ці гроші Держрезерву чи одразу банкрутство? 

Вадим Мосійчук: У них немає можливості повернути ці гроші. Структура де-факто — банкрут. Майна може не вистачити, щоб покрити дебіторську заборгованість перед нами. 

ДСБУ Аграрний фонд має заборгованість перед нашими підприємствами сумарно на 2 млн грн, яку вони також намагаються стягнути у судовому порядку. 

AgroPolit.com: Звідки виник борг в ДАК «Хліб України»?

Вадим Мосійчук: Це борги минулих періодів. Це неповернення за позичками.

AgroPolit.com: А ДПЗКУ щось винна Держрезерву? 

Вадим Мосійчук: ДПЗКУ — ні, але ДСБУ Аграрний фонд має заборгованість перед нашими підприємствами сумарно на 2 млн грн, яку вони також намагаються стягнути у судовому порядку. 

 AgroPolit.com: Яка загальна сума боргів аграрних підприємств, які підпорядковуються Міністерству аграрної політики?

Вадим Мосійчук: Найбільший боржник — Луцький КХП №2 (319 млн грн). Другий — Ніжинський КХП (понад 30 млн грн). Третій — Івано-Франківський КХП (понад 40 млн грн). Тобто підприємства, які колись зберігали зерно Держрезерву, заборгували великі суми, і ми зараз намагаємось їх повернути. Ми розуміємо, що стягнути 319 млн грн з елеватора — це нереальне завдання. Але й попередні пропозиції від Міністерства АПК щодо розстрочки на 100 років — неадекватні. 

AgroPolit.com: То яка загальна сума аграрного боргу?

Вадим Мосійчук: Загалом компанії з агросектору винні Держрезерву 1,5-2 млрд гривень. В тому числі підприємства з підпорядкування Мінагропроду заборгували до мільярда гривень (ДАК «Хліб Україна», КХП, підприємства під МінАПК і Аграрний фонд). Ті, що є у нашому підпорядкування і мають фіктивні закладки продукції, накопичили боргів близько мільярда гривень.

AgroPolit.com: Яка аграрна продукція зберігається у Держрезерві? 

Вадим Мосійчук: Найбільше зерна. 

AgroPolit.com: Скільки?

Вадим Мосійчук: Державна таємниця. 

На закупівлю матеріальних цінностей, у тому числі зерна та нафтопродуктів, системі Держрезерву не виділяються гроші з 2012 року

AgroPolit.com: Які кошти виділяються на придбання продукції в Держрезерв? 

Вадим Мосійчук: На закупівлю матеріальних цінностей, у тому числі зерна та нафтопродуктів, системі Держрезерву не виділяються гроші з 2012 року! Ні копійки.

Найближчим часом за системою «Прозоро» буде оголошений тендер із закупівлі 100 тис. тонн зерна 2—3 класу

AgroPolit.com: А за що ж купуєте?

Вадим Мосійчук: За рахунок отримання боргів, продажу простроченого товару. Але кожного року запаси все менші. Тому й звернулися до Мінфіну, щоб вперше за 5 років Держрезерву виділити на 2017 рік 1,6 млрд грн на придбання пального. Якщо рахувати, скільки обходиться Держрезерв країні, то вимальовується така картина: 2015-го, коли ми прийшли в середині року новою командою і вивели всі підприємства за 6 місяців у прибуток, то вся система Держрезерву отримувала від держави 66 млн грн.

Гроші виділялися на заробітну плату, комунальні послуги. А сплата податків та зборів підприємств і організацій склала 65 млн грн. Тобто утримання Держрезерву для держави коштувало 0 копійок. Він — самоокупився. 

На наступний рік плануємо перерозподілити бюджетні кошти, які виділялись на утримання державних організацій для оплати за зберігання матеріальних цінностей. Таким чином, Держрезерв сплачуватиме лише за те, що фактично зберігається, а не утримуватиме порожні склади. На таку схему ми планували перейти з 2017-го. Поки що порозуміння з цих питань з Міністерством економіки немає. 

AgroPolit.com: Скільки зерна плануєте закупити з нового врожаю? 

Вадим Мосійчук: Найближчим часом за системою «Прозоро» буде оголошений тендер із закупівлі 100 тис. тонн зерна 2—3 класу. Воно зберігатиметься на наших складах як стратегічний запас для держави. В новій номенклатурі товарів будемо включати ще й муку.

Владлен Володимирович, для AgroPolit.com

P.S.: Після публікації інтерв’ю  відбулася зустріч голови Держрезерву та міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва, на якій були з’ясовані причини, що слугували підґрунтям для непорозуміння між відомствами — кулуарні спроби окремих осіб зірвати якісні зміни у реформуванні системи Держрезерву. Про це AgroPolit.com повідомили в прес-службі Держрезерву. Щодо цих випадків зараз проводиться внутрішнє розслідування. Його результати та ситуацію, що склалася навколо відсторонення голови Держрезерву Вадима Мосийчука будуть викладені у звіті міністру економічного розвитку і торгівлі, вже найближчим часом. Також на згаданій зустрічі керівники погодили спільний курс на реформу Державного агентства резерву України.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 листопада 2016
МЕРТ подав заяву на звільнення Мосійчука
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) передав у Кабмін матеріали щодо звільнення голови Держрезерву Вадима Мосійчука. Про це Мосійчук...
8 вересня 2016
Держрезерв оголосить конкурс на закупівлю 100 тис. т пшениці
Найближчим часом за системою «ProZorro» буде оголошений тендер із закупівлі 100 тис. т зерна 2—3 класу. Про це повідомив в...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...