Володимир Клименко: У новому маркетинговому році ДФСУ потрібно близько $1,2 млрд для відшкодування ПДВ експортерам зерна
Володимир Клименко, президент Української зернової асоціації

Україна готується зібрати черговий зерновий рекорд. За попередніми оцінками Мінагропроду, очікується 63 млн т. Трейдери налаштовані рішуче – 41 млн т поставити на зовнішні ринки. Зростанню експорту сприяє й те, що цього року уряд повернув відшкодування ПДВ зернотрейдерам. У той же час у ДФСУ нещодавно повідомили, що трейдери грішать «тіньовими» схемами при закупівлі та експорті зернових. Чи дійсно вони працюють у «тіні»? Чи вистачить у бюджеті коштів на відшкодування ПДВ? В рамках  проекту "Податковий агроконтроль" відповіді на ці та інші запитання в ексклюзивному бліц-інтерв’ю AgroPolit.com розповів президент Української зернової асоціації (УЗА) Володимир Клименко:

AgroPolit.com: Нещодавно перший заступник голови ДФСУ Сергій Білан в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com озвучив статистику, що третина трейдерів задіяні у «тіньових» оборудках із зерном. Ваш коментар.

Володимир Клименко: Щоб не було таких заяв, наше казначейство, фіскали та КМУ мають навести елементарний лад в інформуванні всіх учасників ринку щодо поданих заявок ПДВ і їхнього відшкодування. Якби вони це зробили, то жодні заяви не потрібно було б робити Білану. Саме вони (держава, КМУ) відповідальні за безлад у 1-му й 2-му реєстрах на сайті ДФСУ та Держказначейства… Держава (а бізнес проти цього не заперечує) повинна створити один реєстр, де б подавалися усі компанії, їхні заявки і факт задоволення цих заявок у цифрах. Тоді нам не довелося займатись «пінг-понгом» із урядом… Я за фахом інформатик, тому вирішення цієї проблеми для мене очевидне. Якщо люди так не роблять, значить у них є якісь інтереси заплутувати ситуацію.

AgroPolit.com: Корупційні?

Володимир Клименко: Не знаю. Є багато людей, які отримують заробітну плату за те, щоб виявляти корупційні схеми. Я нікого за руку не ловив, тому нічого  сказати не можу.

AgroPolit.com: Ідея творення єдиного реєстру не нова.

Володимир Клименко: Так. Преса писала прізвище людини, яка «всунула» ідею з двома реєстрами. Це повна нісенітниця. Тому що під час комп’ютерної обробки абсолютно без різниці – обробляти два чи один реєстр…

AgroPolit.com: Щодо заяви заступника голови ДФСУ Сергія Білана про те, що третина зернотрейдерів зайняті у «тіньових» схемах. Що скажете, це правда чи ні?

Володимир Клименко: Хай Білан, перед тим як давати інтерв’ю, дасть визначення, що таке зернотрейдер. В УЗА є 30 компаній, які займаються експортом чи обслуговуванням експорту зерна. І тут ніхто тіньовими схемами не займається. Що він мав на увазі та кого це стосується? Я не знаю…

Якщо брати зерновий ринок загалом, то там, безумовно, є «тінь», і всі про це знають.

AgroPolit.com: За Вашими оцінками, зараз зерновий ринок «тіньовий» чи ні?

Володимир Клименко: Якщо брати зерновий ринок загалом, то там, безумовно, є «тінь», і всі про це знають.

AgroPolit.com: Де її треба шукати?

Володимир Клименко: Все це починається з виробництва. Сотні тисяч гектарів, можливо, мільйони обробляються незаконно, оренда не сплачується… В результаті на ринку з’являється «чорне» зерно, за яке не звітує Держстат. Немає навіть такого суб’єкта господарювання, яке виростило це зерно. І воно з’являється на ринку. Далі починають працювати певні «структури-одноденки», які беруть на себе зерно, продаючи третім особам, котрі перепродають трейдерам.

У результаті, коли йде відшкодування ПДВ, стає відомо, що саме ці «структури-одноденки» отримали гроші. Такий виробник зерна отримав гроші на свій рахунок, відвантажив його, отримав гроші й зник. Паспорт під час відкриття підприємства використовують загиблої людини. І нам інкримінують, що трейдери винні у появі цього ланцюжка. Проте винні ті, хто реєстрував ці підприємства, податкова, яка з ними працювала.

Необхідно доручити Держкомстату та правоохоронним органам з’ясувати, скільки маємо земель в Україні й виробників, і чи співпадають ці цифри із показниками господарств, які виплачують податки

AgroPolit.com: Тобто, винні самі податківці?

Володимир Клименко: А хто ж іще? Ви можете уявити, щоб підприємство самостійно створилося за недійсним документом, потім – зникло? Хто його тоді реєстрував?...

Щоб виправити це, необхідно насамперед доручити Держкомстату та правоохоронним органам з’ясувати, скільки маємо земель в Україні й виробників, і чи співпадають ці цифри із показниками господарств, які виплачують податки.

Ви знали, що на олійні надходить на 30% насіння більше, ніж офіційно було вирощено? Це говорить про те, що й насіння соняшника точно так само вирощують.

AgroPolit.com: Можете дати приблизний показник «тіні» в Україні?

Володимир Клименко: Про це вже казали сто разів за 10 років. Це більше питання до Держкомстату.

AgroPolit.com: Ви сказали, що трейдери фактично опинилися заручниками ситуації. Проте багато хто з експертів каже, що вони прекрасно розуміють із ким співпрацюють, і деякі фірми навіть могли бути створені трейдерами. Така думка має право на життя?

Володимир Клименко: Ні. Члени УЗА – «білі» трейдери, які ведуть чесну бухгалтерію і співпрацюють із податковою. Вони мають свої відділи з перевірки продукції, починаючи від виробника. Наприклад «НІБУЛОН» перевіряє аж до виробника, говорить, що напряму бере у виробника 80% і лише 20% – у перевірених посередників, яких знає і працює з ними давно.

AgroPolit.com: Тобто вони самі зацікавлені у тому, щоб дані були правдиві, адже ПДВ ніхто повертати не буде?

Володимир Клименко: Задум із ПДВ мав працювати так. Якщо я щось купив у якоїсь компанії і вона видала податкову накладну, то ця компанія повинна зафіксувати дане ПДВ на рахунку, і так це відбувається. Тобто у держави є гроші для повернення ПДВ трейдерам. Якщо фірма зникає, то ПДВ ж – ні. Є податкова накладна… Будь-яке підприємство перед стартом роботи мають реєструвати у Держстаті, ДФСУ…

АgroPolit.com: Чи можуть підприємства завищувати урожайність, тим самим отримуючи додаткові фіктивні партії зерна?

Володимир Клименко: Абсолютно, а можуть ще й занижувати. Це робиться для того, щоб продати частину зерна за готівку.

Ми написали Володимиру Гройсману листа. Я не чув, щоб когось перевіряли.

AgroPolit.com: Чи є результат за перевірками ДФСУ агробізнесу, про які говорить голова відомства Роман Насіров?

Володимир Клименко: Коли про такі перевірки заговорили на засіданні КМУ, ми написали листа про те, кого вони збираються перевіряти: «Каргілл», «Топфер»? Чи вони хочуть, щоб узагалі жодних інвестицій не було? Знаючи наперед, що ці компанії працюють за законодавством, ДФСУ почали влаштовувати перевірки. Ми написали Володимиру Гройсману листа. Я не чув, щоб когось перевіряли. Крім того, у нас була нарада директорів, обговорювали питання ПДВ, але ніхто не казав, що їх перевіряли. Для цих перевірок повинні були прийняти постанову Кабміну, тому що існує заборона на перевірки до кінця року. На КМУ також виступала голова Держпідприємництва Ксенія Ляпіна, і вона сказала, що такого не можна робити. Податківці хотіли, щоб їм дозволили перевіряти усіх поголовно. Гройсман сказав, що зараз це не на часі – збір врожаю, тому він зауважив, що потрібно перевіряти ТОП-20. Вони повинні були вказати конкретні компанії для перевірки. Все закінчилось тим, що я так і не побачив такої постанови зі списком.

AgroPolit.com: Навіщо потрібні були перевірки? Щоб затримати виплату ПДВ?

Володимир Клименко: Вважаю, що державі не вистачає грошей. А коли таке трапляється, то імітують велику діяльність і шукають винних.

Експорт зерна виходить на суму близько $7 млрд до кінця нового маркетингового року.

AgroPolit.com: У наступному році очікується експорт 41 млн тонн зернових. Скільки до кінця року буде ще заявок членів УЗА на повернення ПДВ?

Володимир Клименко: Експорт зерна виходить на суму близько $7 млрд до кінця нового маркетингового року. Це означає, що в новому МР ДФСУ потрібно орієнтовно $1,2 млрд для відшкодування ПДВ експортерам зерна. А ще ж є олійні культури.

AgroPolit.com: Скільки не виплатили трейдерам?

Володимир Клименко: Станом на 2 серпня тільки для членів УЗА сума ще не відшкодованого ПДВ – близько 3 млрд гривень.

Ми хочемо допомогти уряду, якому, мабуть, не вистачає комп’ютерної грамотності.

AgroPolit.com: Ви писали листа з пропозиціями Гройсману щодо реєстрів із відшкодування і заявок до відшкодування ПДВ. Розкажіть про це більше.

Володимир Клименко: Ми хочемо допомогти уряду, якому, мабуть, не вистачає комп’ютерної грамотності.

AgroPolit.com: Що конкретно не задовольняє?

Володимир Клименко: Перше – у наявних двох реєстрах багато помилок, наприклад, дублюються назви підприємств. Не можна зрозуміти, одне чи декілька підприємств згадуються у них. Кілька підприємства навіть мають по 4 назви. В одному буква «і», у другому – «й», у третьому – ПАТ, в четвертому – ПрАТ. Абсолютно незрозуміло. А податковий номер – один і той самий! Елементарні помилки, які виправляються рядовими програмістами. Я вважаю, що не можна допускати таке на сайті державної структури.

Друге – на сайті Казначейства інформація щодо компаній викладається тільки раз на місяць. До того ж, немає індивідуального податкового номеру. Якби він був, то ми б скачали два файли із реєстрів на сайті ДФСУ та ще з Держказначейства, відсортували б за індивідуальним податковим номером і побачили б, скільки коштів заявлено до відшкодування тією чи іншою компанією, а також – суми відшкодувань. Одразу видно, хто отримує більше і менше. Якби це врахували, то про корупцію ніхто б не говорив. Ми б отримували достовірну інформацію. Держава має надати ринку таку інформацію…

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

17 серпня 2016
ДФСУ заборгувала зернотрейдерам 30% заявленого ПДВ
Діючий порядок відшкодування ПДВ бізнесу не досконалий і зроблений так, щоб ніхто не міг розібратися хто і що отримує. Таку точку зору під час...
18 липня 2016
Зернотрейдери скаржаться президенту УЗА на хабарі в Одеській області ― офіційно
Президент Української зернової асоціації (УЗА) підтвердив скарги зернотрейдерів на дії представників Державної фітосанітарної інспекції в Одеській...
18 липня 2016
Херсонський зернотрейдер «сховав» за пільгами 1,8 млн грн ПДВ ― джерело
Херсонське підприємство ― постачальник зернових культур на митній території України, всупереч чинному законодавству, застосував звільнений режим...

Вибір редакції

21 січня 2022
Продовольча безпека України, або гасіння пожежі без жодної стратегії
Зростання цін на енергоносії, добрива, продукти харчування та інше вкотре змушує замислитися про готовність України до нагальних викликів та...
18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...