Тимофій Милованов: Кутовий має забезпечити такі правила, щоб дрібний фермер міг вирости до масштабу Бахматюка
Тимофій Милованов, професор економіки Піттсбурзького університету (США, штат Пенсильванія), в.о. президент Київської школи економіки (КШЕ)

За тиждень стартує новий політичний та економічний сезон в парламенті. Депутати зберуться на перше засідання, а уряд до середини вересня має подати їм бюджетну резолюцію на 2017 рік. З якими здобутками до цього часу підходить економіка та загалом АПК? Про це AgroPolit.com поговорив з професором економіки Піттсбурзького університету (США, штат Пенсильванія), президентом Київської школи економіки (КШЕ) Тимофієм Миловановим.

AgroPolit.com: В інтерв’ю весною Ви говорили нам, що інвестори чекали покращення в Україні. Чи є економічний «просвіт» у діяльності нового уряду?

Тимофій Милованов: Уряд продовжує той самий напрямок реформ і змін, який був в Кабміні Яценюка. Це стосується енергетичного сектору, стабілізації макроекономічної ситуації, боротьби з корупцією. Але це відбувається не так швидко, як хотілося б. В той же час – це швидше, аніж люди очікували. За показником індексу успішності реформ, який розробляє VoxUkraine, економічні показники роботи уряду не погані, а навіть трішки вищі за результати минулого Кабміну… Я думаю, що суспільство сприймає негативніше дії уряду і не дуже розділяє зроблене цим і попереднім Кабміном.

AgroPolit.com: Тобто люди відрізняють уряд Гройсмана від – Яценюка?

Тимофій Милованов: Багато людей не задоволені зростанням комунальних тарифів та загалом економічною ситуацією (відсутністю зростання ВВП тощо). Пересічний українець не буде розбиратися в деталях хто це зробив (Яценюк, Гройсман, Яресько чи Данилюк). Вони просто питатимуть в представників уряду, чому не стало краще жити.
Поки що криза зі зміною уряду Яценюка повністю не вирішена, але поява кабміну Гройсмана – тимчасовий компроміс.

AgroPolit.com: То поміняли «шило» на «мило»?

Тимофій Милованов: Я би не казав, що на «мило». Буда політична криза в країні. Якби її не вирішили, то взагалі ніякого руху вперед не побачили б. Поки що криза зі зміною уряду Яценюка повністю не вирішена, але поява кабміну Гройсмана – тимчасовий компроміс. Сподіваємося, що він проживе достатньо довго, щоб уряд зміг щось зробити. На проведенні реформ негативно відбивається війна.

Ні в кого з політиків і міністерства сьогодні немає бажання бути героєм земельної реформи, бо її результати відчують мінімум за 5 років. Не факт, що «герой» доживе на політичній арені до того часу.

AgroPolit.com: В попередньому інтерв’ю говорили, що ключовим завданням для нового міністра АПК буде відкриття ринку землі та вирішення питання оподаткування сектору. Наразі рішень – немає. Як оцінюєте діяльність Мінагропроду?

Тимофій Милованов: Оцінку має дати ринок. І тут запитання: чи дійсно ринок хоче згаданих реформ? Агросектор представлений багатьма гравцями і не всі вони прагнуть, наприклад, прозорого ринку землі. Хоча вільний ринок частково вже діє. Землю обробляють, вирощують на ній щось, через когось продають продукцію, хтось з цього має зиск, але бюджет не отримує податків.

Якби в Україні була політична партія, яка дійсно відстоювала ринкові відносини, то вона провела б в уряд та управлінські органи людей-реформаторів, здатних зробити земельну реформу. І має бути політична воля. Зараз її немає. Тому, схоже, що земельна реформа не відбудеться ще довго. Ні в кого з політиків і міністерства сьогодні немає бажання бути героєм земельної реформи, бо її результати відчують мінімум за 5 років. Не факт, що «герой» доживе на політичній арені до того часу. Щоб будувати політичну кар’єру не обов’язково проводити фундаментальну земельну реформу. Політики сьогодні це розуміють. Тому на кластерному рівні (міністру, голові департаменту чи депутату) краще будувати реформу, яка медійно виглядає дуже добре. Хоча по суті й не зачіпатиме корінь проблеми. Це й роблять сььгодні.

AgroPolit.com: Український агробізнес набуває «ваги». Чи варто робити його національним брендом?

Тимофій Милованов: Можна, головне, щоб від цього зростав ВВП, сплата податків і зайнятість у секторі.

Державна підтримка дрібним аграріям – це спірне питання. Як на мене, краще витратити додаткові кошти з бюджету на захист прав власності всього бізнесу і створення рівних умов гри.

AgroPolit.com: Мінагропрод пропонує підтримувати за державний кошт (виділити 650 млн грн) на компенсацію кредитних ставок фермерам та дрібним виробникам, а великих – на загальну систему. Що скажете?

Тимофій Милованов: Є плюси і мінуси. Дрібний бізнес потрібен – це факт. Його слід вирощувати. З іншого боку, підтримка когось окремого – це спотворення ринку. Хіба людина винна, що збудувала більшу та ефективнішу компанію? Ні. Можливо, їй допомогли особисті зв’язки, але не виключено, що – й ефективність. А може – обоє факторів. Виникає й питання навіщо давати підтримку держави АПК, а не, скажімо, дрібним виробникам квасу, ІТ-сфери чи комусь іншому? Державна підтримка дрібним аграріям – це спірне питання. Як на мене, краще витратити додаткові кошти з бюджету на захист прав власності всього бізнесу і створення рівних умов гри. Коли міністерство прописуватиме хто і як отримуватиме ці гроші, то лишається місце політичній грі «за» когось з виробників і «проти»… Міністерство аграрної політики, парламентські комітети автоматично в такому разі потраплять під політичний тиск, бо ніхто в Україні до кінця не розуміє, що таке дрібний і середній бізнес, де він починається і закінчується. Уявіть, які ставки будуть, щоб потрапити в цю категорію дотацій! Такими діями можна засунути себе в політичний «мордор», далі хтось не втримається і почне вирішувати питання на пряму, заносячи гроші в чиновницькі кабінети і так далі.

AgroPolit.com: Яке головне завдання, аби сформувати нормальні правила і правильний агроринок в Україні?

Тимофій Милованов: Українці мають зрозуміти, що вирішувати має не «кум», «сват», «брат», а всім слід жити за єдиними правилами. Кутовий має забезпечити такі правила, що навіть дрібний фермер міг вирости до масштабу Олега Бахматюка. Досягнути цього можна як при будівництві будинку: спочатку міцний фундамент, далі – стіна і «начиння».

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 серпня 2019
Як реформувати агросектор — 5 тез міністра економіки Тимофія Милованова
У новому Кабміні під керівництвом Олексія Гончарука не буде окремого міністерства, яке займатиметься агросектором. Відмінити, залишити: так по колу...
26 травня 2016
Скептицизм щодо України зараз дуже великий — Милованов
Зараз відбудовувати репутацію надійного партнера надзвичайно складно. Про це повідомляє в ексклюзивному інтерв’ю Agropolit.com професор...
25 травня 2016
Тимофій Милованов: Якщо порівнювати цього Президента і прем’єр-міністра з минулими, то вони — ангели
Уряд Володимира Гройсмана працює більше місяця. За цей невеликий проміжок часу судити про ефективність його роботи зарано, але накреслити карту...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...