Ануш Балян: У господарських судах знаходяться справи із заборгованості підприємств НААН перед «Украгропромом» на суму 135,1 млн грн.
Ануш Балян, віце-президент НААН

У лютому 2015 року Генеральною прокуратурою України розпочато розгляд справи про можливе неправомірне відчуження земель Національної академії аграрних наук України (НААН) на суму більше 120 млн грн. Справу включили до Єдиного реєстру судових рішень. У прокуратурі стверджують, що у зв’язку з введенням процедури ліквідації збанкрутілого підприємства з його землекористування вилучили понад 4,5 тисячі га особливо цінних земель. Відповідно Генпрокуратура за цим фактом висунула підозру співробітникам центрального апарату НААН України. AgroPolit.com звернувся до віце-президента НААН Ануш Балян із проханням прокоментувати цю ситуацію:

AgroPolit.com: У чому суть висунутих обвинувачень?

Ануш Балян: Генпрокуратура розглядає це кримінальне провадження за фактом нібито зловживання керівництвом НААН у неправомірному відчуженні земель одеського дослідного господарства «Новоселівське», яке безпосередньо підпорядковане Селекційно-генетичному інституту — НЦНС. Разом з тим слід зазначити, що умовами контракту з керівником наукової установи передбачено, що керівник зобов’язується безпосередньо і через апарат управління науковою установою здійснювати поточне керівництво установою, забезпечувати високоефективну діяльність як установи, так і підпорядкованих їй дослідних господарств, ефективне використання і збереження закріпленого за ними державного майна тощо.

Говорячи про зловживання, необхідно розуміти, кому їх адресувати. Якщо ми кажемо, що проти цього підприємства було порушено провадження у справі про банкрутство, якому передувала низка певних подій, дій тодішнього керівництва, неефективне управління підприємством, тобто була створена (можливо, навмисно) ситуація, за якої господарство не в змозі було своєчасно погасити свої боргові зобов’язання. Хоча це питання необхідно вивчити окремо. Чи справді на момент порушення банкрутства дослідного господарства «Новоселівське» воно не могло погасити боргові зобов’язання, на підставі яких було порушено вказане провадження? Можливо, має місце факт наявності ознак дій з фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

Щоб належно обґрунтувати вищезазначене, варто повернутися на декілька років назад, до періоду правління країною попередньою владою, коли із залученням законодавчого механізму були спроби відчуження із відання НААН низки потужних підприємств із їх подальшою передачею комерційним структурам, діяльність яких була спрямована далеко не на розвиток цих підприємств, а навпаки — на погіршення їх фінансово-економічного стану, зокрема платоспроможності підприємств.

Про виведення попередньою владою із підпорядкування НААН 39 дослідних господарств

AgroPolit.com: Про що конкретно йде мова?

Ануш Балян: Мова йде про те, що із безпосереднього підпорядкування науково-дослідних установ НААН вивели 39 дослідних господарств цілісними майновими комплексами (ЦМК), які рішенням президії НААН були підпорядковані безпосередньо їй. Це були рентабельні, фінансово стабільні державні підприємства, дослідні господарства комбінованого напряму спеціалізації з високими показниками продуктивності у тваринництві й рослинництві. Згідно з орієнтовними розрахунками вартість ЦМК цих підприємств становила понад 150 млн грн.

AgroPolit.com: З якою метою це було зроблено? Що мало б статися далі із цими підприємствами?

Ануш Балян: Ситуація складалася таким чином. Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно із НААН запропонувало законодавчо передати в оренду ЦМК вищезазначених підприємств НААН комерційним структурам. У зв’язку з цим 6 лютого 2012 року Кабмін прийняв відповідне розпорядження №113-р, згідно з яким ці підприємства були передані в оренду «Украгропрому» з метою покращення фінансово-господарських показників. До чого призвели ці «благі» наміри
— до збитковості майже усіх підприємств.

Метод «арбітражних керуючих» як спосіб «розпилу» земель науки

AgroPolit.com: Через який механізм відчужуються землі державних підприємств НААН? 

Ануш Балян: Героєм України, академіком НААН Михайлом Зубцем, нині покійним, було побудовано потужну й незалежну структуру Аграрної академії. Зі зміною керівництва НААН, в особі Миколи Безуглого, землі відчужували за методом «арбітражних керуючих». 

На жаль, нинішня законодавча база сприяє тому, щоб арбітражний керуючий у ході банкрутства підприємства користувався незалежністю і, як свідчить практика, діяльність таких арбітражних керуючих не націлена на виведення підприємства з банкрутства, а навпаки: борги нарощуються, господарство входить в процедуру ліквідації. 

Підприємство штучно вводили у банкрутство, надалі змінювали через суд арбітражного керуючого на «свого». Останній «гравець» оперативно нарощував нові борги й отримував нові кредити у «своїх», які потім чомусь ставали основними кредиторами. Потім блокувались банківські рахунки, що виключало будь-яку можливість взаєморозрахунків із законними кредиторами. Наступний крок — «свій» суддя визнавав вимоги законних кредиторів безнадійними та віддавав майно замовникам. 

Щодо земель — тут схема була ще простішою. Формально призначали «своєму» кандидатові в орендарі конкурс і швидко підписували свідомо програшний договір оренди. Після цього академічна земля змінювала свій статус, переходила в категорію земель запасу органів місцевого самоврядування і вже після цього отримувала нового господаря. 

Ми щорічно змушені виплачувати в середньому 40 млн грн протягом наступних п'яти років для повного погашення боргів перед «Украгропромом»

AgroPolit.com: Саме за цією схемою в НААН спробували забрати близько 120 тис. га земель у структуру, як кажуть на ринку, наближену до Сергія Тарути?

Ануш Балян: Так, Микола Безуглий (президент Академії на той час) спочатку перевів у своє пряме підпорядкування понад 100 тисяч га землі інститутських дослідних господарств, після чого змусив підписати договори про співпрацю з «Украгропромом». Ця компанія незабаром стала основним кредитором академічних господарств на суму понад 300 мільйонів гривень. Ми досі розплачуємося за цими боргами. Хоча завдяки зусиллям Ігоря Швайки, на той час міністра аграрної політики та продовольства України, ці землі так і не передали Таруті. Але ж борги перед «Украгропромом», у які штучно вганяли підприємства НААН, залишилися. Наразі ми щорічно змушені виплачувати в середньому 40 млн грн. протягом наступних п'яти років для повного погашення боргів.

Також було вилучено й передано під забудову: у вінницькому Інституті кормів — понад 50 га земель; у київському Інституті садівництва — 32 га.

НААН повернула 111 тис. га земель державних підприємств дослідних господарств 

AgroPolit.com: Що зараз із цими землями? 

Ануш Балян: У минулому році новий президент Національної академії аграрних наук Ярослав Гадзало ініціював повернення вкрадених земель. Академія направила судові позови і відповідні запити в силові відомства. Ситуація зрушила з місця.
Розпорядженням КМУ від 18 червня 2014 року № 583-р скасовано розпорядження КМУ від 6 лютого 2012 року № 113-р «Про погодження передачі в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств». Фактично таким рішенням уряду було збережено й надалі залишено в землекористуванні НААН 111 тис. га земель державних підприємств дослідних господарств.
Також варто зазначити, що Академією за участю представників групи компаній ТОВ «ТД «Украгропром» та керівників дослідних господарств НААН, які співпрацювали з товариством, були проведені відповідні наради, засідання комісій з питань погашення боргів перед товариством. Зокрема, 8 квітня 2015 року в Академії була проведена нарада, на якій розглядалося питання погашення заборгованості державних підприємств дослідних господарств наукових установ НААН групі компаній ТОВ «ТД «Украгропром». За її результатами був розроблений графік проведення взаємозвірок державних підприємств дослідних господарств НААН із ТОВ «ТД «Украгропром». 

Після проведення та підписання у двосторонньому порядку актів взаємозвірок розроблений графік реструктуризації вищезгаданих боргів та підписані мирові угоди з метою недопущення в подальшому доведення дослідних господарств до банкрутства. 

Щодо кредиторської заборгованості підприємств перед групою компаній ТОВ «ТД «Украгропром» — станом на 1 квітня 2016 року боргові зобов’язання підприємств склали 211 млн грн. За період з 1 січня 2015 року по 1 квітня 2016 року вони зменшилися на 74,7 млн грн. Разом з тим повністю погасили боргові зобов’язання перед цим товариством державні підприємства, дослідні господарства: «Ставидлянське», «Жеребківське», «АФ «Надія» та «імені 9 Січня» Інституту свинарства і АПВ НААН.
На цей час у господарських судах знаходяться справи із заборгованості підприємств НААН перед «Украгропромом» на суму 135,1 млн грн. 

Тобто чимала робота вже проведена, боргові зобов’язання за сумами, які підтверджені та визнані в судовому порядку, погашаються. 

Водночас НААН почали закидати брудом ті, хто не хоче повертати ці землі. Зокрема, розпочалася інформаційна кампанія щодо нецільового використання решти земель НААН і необхідності відібрати їх зовсім. Також на Академію намагаються тиснути шляхом фальсифікації кримінальних справ проти ключових співробітників НААН.

В результаті анексії АР Крим та подій у зоні АТО, Академії непідконтрольні 22 юридичні особи (загальною площею землекористування 25,1 тис. га) та у Донецькій і Луганській областях — 6 юросіб (10 тис. га землі)

AgroPolit.com: Який обсяг незаконно відчужених в Академії земель? І які Ваші подальші плани й перспективи щодо їх повернення?

Ануш Балян: На жаль, були випадки припинення органами виконавчої влади та місцевого самоврядування у 2004 — 2013 роках права користування землею державних підприємств дослідних господарства, які належать до сфери управління НААН без погодження з Академією, площею 25,9 тис. га, зокрема:

- розпорядженням голови Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 5 грудня 2012 року № Р-862/0/3-12 припинено право постійного користування земельною ділянкою державного підприємства «Дослідне господарство «Червоний шахтар» НААН» загальною площею 3537,9 га;

- розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області від 11 квітня 2012 року № 207 припинено право постійного користування земельною ділянкою державного підприємства «Дослідне господарство «Прогрес» загальною площею 2117,6 га;

- на підставі постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2011 року з підпорядкування НААН виведена агрофірма «Лосинівська», 5680 га землі якої розпайовано;

- у 2004 році розпайована частина земель агрофірми «Наукова» – 10,0 тис. га.;

- розпорядженням Лохвицької райдержадміністрації припинено право користування земельною ділянкою ДП ДГ «Вирішальне» площею 4500 га.

Крім того, в результаті анексії АР Крим та військово-політичних подій у зоні проведення антитерористичної операції, Академії непідконтрольні 22 юридичні особи, які розташовані на території АР Крим, загальною площею землекористування 25,1 тис. га землі, та у Донецькій і Луганській областях — 6 юридичних осіб загальною площею 10 тис. га землі.
Академією вжито заходів для недопущення неправомірного відчуження земель державних підприємств дослідних господарств НААН.
Підготовлено ряд звернень до правоохоронних (МВС, СБУ тощо) та судових органів з метою повернення загарбаних земель у власність Академії, а також до інших органів виконавчої влади (Міністерство юстиції України, Міністерство економічного розвитку та торгівлі України й інші) з питань юридичних осіб, які перебувають на анексованій території АР Крим і території, тимчасово непідконтрольній українській владі (Донецька та Луганська області). 

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

7 липня 2016
Ярослав Гадзало: Ми проти розбазарювання земель Академії…
Національна академія аграрних наук (НААН) та її діяльність останнім часом знаходиться під прискіпливою увагою громадськості. Причина – значні...
15 квітня 2016
Гадзало про завдання для нового міністра: Мінагропрод і наука мають іти разом
Про це в ексклюзивному коментарі AgroPolit.com розповів президент НААН Ярослав Гадзало, коментуючи основні завдання для новопризначеного міністра АПК...
8 квітня 2016
Як реформувати аграрну науку?
Сьогодні у суспільстві активно обговорюється питання реформування аграрної науки. Існує багато «радників», котрі мають певне бачення, як...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...