Мельник Юрій Федорович

Перший заступник голови правління і операційний директор «Миронівський хлібопродукт (МХП)»
Вік: 62 роки

Профіль в Соц. мережах

Освіта:

У 1985 р — закінчив Українську сільськогосподарську академію (за спеціальністю — зооінженер).

У 1989-1992 рр. — аспірант українського НДІ по племінній справі в тваринництві Держагропрому УРСР. Кандидат сільськогосподарських наук. 

Кар'єра:

У 1985-1989 рр. — завідувач молочним комплексом науково-дослідного господарства Білоцерківського сільськогосподарського інституту.

У 1992-1996 рр., після аспірантури, — старший науковий співробітник, начальник відділу селекції — перший заступник голови Президії виробничо-наукової асоціації «Україна» Міністерства сільського господарства.

1996-1997 рр. — гендиректор національного тваринницького об'єднання «Укрплемоб'єднання».

1997-1998 рр. — начальник Головного управління виробництва і маркетингу продукції тваринництва Мінагропрому.

1998-2000 рр. — заступник міністра агропромислового комплексу України.

2000-2002 рр. — начальник Департаменту ринків продукції тваринництва та Головною державною племінною інспекції Мінагрополітики України.

2002-2003 рр. — заступник держсекретаря Мінагрополітики України.

2003-2005 рр. — заступник міністра агрополітики України.

З липня по вересень 2005 р. — радник прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.

З вересня 2005 по серпень 2006 рр. — віце-прем'єр-міністр з питань АПК в уряді Юрія Єханурова.

З серпня 2006 по грудень 2007 рр. — міністр аграрної політики в уряді Віктора Януковича.

З грудня 2007 по березень 2010 рр. — міністр агрополітики в другому Кабміні Ю. Тимошенко.

З червня 2010 року — перший заступник голови правління «Миронівський хлібопродукт» (глава правління і ключовий власник — Юрій Косюк).

3 липня 2014 р. —  призначений головою правління «Миронівський хлібопродукт», замість який подав у відставку (в зв'язку з призначенням на посаду першого заступника глави Адміністрації Президента) Юрія Косюка.

16 грудня 2014 р.  — призначений операційним директором МХП.

Погляди:

Про АПК

Найважливіший принцип — треба дійсно любити справу, якою ти займаєшся. Я ж не вчився добувати вугілля з шахти, а вчився, щоб працювати в агросекторі. Тому аграрна сфера для мене — це не просто робота, а невід'ємна частина життя. І не важливо, чи працював я міністром АПК, або, як зараз, першим заступником у компанії. Любов до роботи або є, або її немає.

Про ринок землі 

Законопроект щодо обігу земель треба приймати. Його положення мають бути відомі учасникам ринку. Але його слід, по-перше, перед внесенням до парламенту, обговорити експертним середовищем, довести до всієї журналістської і «пишучої» братії, щоб вони були свідомо або по один бік барикад, або – по інший, але на основі знання вимог і положень самого законопроекту, а не просто здогадок щодо ринку землі. В ньому мають зазначатися чіткі терміни, коли він набуває чинності, що саме в першу чергу… Тобто, має бути прозорий, зрозумілий документ. 50% його підтримає, 50% – ні. Чому до сьогодні законопроект не внесено і не прийнято? Була «антинародна» влада, була «супернародна» влада, знову «антинародна» влада, зараз – «народна». Чому не вносять законопроект тепер?

Ринок землі та довгострокова оренда розвиватимуться паралельно. Альтернативи довгостроковій оренді в українських реаліях сьогодні немає. Змінюватимуться власники, але земля переходитиме до того, хто її використовує в основному на правах оренди.

Про земельний банк

Я був категоричним противником, коли у 2011 чи 2012 році створювали Державний земельний банк. Адже розумів, як у виконанні тодішніх його ідеологів і керівників мав працювати ринок землі. Я говорив тоді усім: «Не можна так робити, бо власнику паю заплатять копійки. Схема діяльності банку була складною і непрозорою. Структура мала працювати на інтереси обмеженого кола людей». Сьогодні я думаю так: «Так, можна використати такий інструмент, як Держзембанк, бо власник паю повинен мати можливість реалізувати своє право повноцінного розпорядження земельною ділянкою. Але найперше покажіть, на основі яких правил він діятиме». Чи будуть всі банки допущені до обслуговування договорів купівлі/продажу землі, чи лише обрані? Якщо буде чергова державна структура з надповноваженнями, яка керуватиметься чиновниками, то краще дозволити всім банкам здійснювати обслуговувати операції купівлі/продажу земельних паїв, брати їх у заставу і видавати кредити. 

Про боротьбу з корупцією

Це питання не вирішується революційним шляхом, лише зміною свідомості та приходом нових кадрів. Сьогодні людям бракує резонансних викриттів, їх не задовольняє, якщо не щодня затримують за хабар заступника міністра. Але те, що не можна красти, дійде до людей, і вони не йтимуть на держслужбу з метою неправедної наживи. Держава, у свою чергу, ж має відмовитися від ідеології, що державний чиновник повинен заробляти мало. Він має заробляти рівно стільки, щоб йому вистачало на життя… Заробітна плата у мене як міністра була близько 17 тисяч гривень, тобто, на той час, 3 тисячі доларів. Юлія Тимошенко це зробила свідомо. Було резонансне підняття і воно поширилося на решту працівників відомства… Мінімальна заробітна плата у міністра має бути 5 тисяч доларів за курсом. Це мінімум. 

Про особисте

Бути професіоналом у своїй сфері.

Порядно поводитися в стосунках з працівниками і партнерами.

Я постійно працюю в аграрній сфері, відповідно, четвертий принцип теж стосується АПК — це дуже шанобливе ставлення до сільських жінок. На мій погляд, потрібно поважати жінок, які тяжко працюють у селі. Але сьогодні, на жаль, в нашій країні вони трохи забуті. Тому сьогодні я вимагаю від кожного свого підлеглого створювати на селі робочі місця для жінок (не обов'язково — доярки).

Залишатися людиною за будь-яких обставин.  

Якщо другу потрібно допомогти фінансово, це поєднувано. Гроші не повинні ставали на заваді дружбі... Друг — це людина, якій на 100% довіряєш, хоч і не далеко кожен день зустрічаєшся. 100%-ва довіра дає впевненість, що радість і проблеми діляться навпіл. У мене небагато справжніх друзів.

Про Юрія Косюка:

В першу чергу — друг, але я ніколи собі це не дозволяв ставити у перевагу, що в мене від цього можуть бути преференції для роботи в МХП. Навпаки, для себе я встановив вищий рівень відповідальності, аніж до інших співробітників компанії, оскільки, можливо, мені довіряє мій — друг і власник компанії. Я постійно на собі відчуваю цю відповідальність... Фігури такого масштабу звісно вчать. Є в нашій команді такий вислів – надійний, як «автомат Калашникова». Якщо тобі людина довіряє, то ти маєш бути для неї настільки ж надійним, як «автомат Калашникова». Юрій Анатолійович якщо щось сказав, то він це обов'язково зробить. І ти сам маєш бути таким і демонструвати це іншим. 

 Досягнення і нагороди:

Член-кореспондент Української академії аграрних наук (з 2002 р).

Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки (2004 р.). 

Доктор сільськогосподарських наук, член-кореспондент НАН України з 2002 року.

Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2004).

Заслужений працівник сільського господарства (2007).

23 листопада 2009 р. — отримав почесне звання Героя України з врученням ордена Держави.

Стиль життя:

Всі 10 років навчання в школі був відмінником і старостою класу. Любив хімію, біологію та географію.

З першого по третій клас був круглим відмінником, щороку отримував «похвальні грамоти».

Двійок з шкільних предметів жодного разу не отримував ... Хіба що кілька разів за незадовільну поведінку. 

Цікаві факти: 

Юрія Мельника можна віднести до своєрідних рекордсменів з можновладців: залишатися членом уряду в трьох Кабмінах поспіль — показник рідкісний. 

Як писала «Українська правда», Мельник — креатура Секретаріату Президента Віктора Ющенка, конкретно — керівника Державного управління справами Ігоря Тарасюка, небайдужого до ситуації в агропромі. Глава «ДУСі» нібито має стосунок до холдингу «Миронівський хлібопродукт», відомому, зокрема, своїм брендом «Наша Ряба».

Обидва довгий час, як відзначала УП, були членам Української народної партії Юрія Костенка (можливо, залишаються ними і по сей день). Однак при формуванні нинішнього складу Кабміну УНП рекомендувала на посаду міністра агрополітики зовсім іншу людину.

Інший цікавий факт: в серпні 2006-го в уряд Януковича Ю. Мельник потрапив за квотою Комуністичної партії. До речі, в тому Кабміні він, мабуть, був частково «чужорідним тілом». За однією з версій, «заспівувач» антикризової коаліції — Партія регіонів (ПР) — не могла залишити без свого контролю агропромислову сферу, тому в жовтні 2006 року реанімувала посаду аграрного віце-прем'єра, поставивши на неї перевіреного «регіонала» Віктора Слауту.

Втім, останній потрапив в парламентську опозицію, а його «опонент» Ю. Мельник — був з портфелем міністра.

Колишній глава Мінагропроду — прихильник радикального збільшення приватного капіталу в агропромисловому комплексі та створення прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення. 

Сім'я: 

Одружений. У нього дві дочки. 

Тесть Юрія Мельника — Михайло Зубець, президент Академії аграрних наук України, в недавньому минулому — нардеп-«бютівець», одним з перших переметнувся на бік антикризової коаліції в складі ПР — СПУ — КПУ. Восени 2007-го повернувся в парламент під №174 списку Партії регіонів.

До теми

17 вересня 2017
Агрохолдинг МХП розвиватиме цифрове сільське господарство, — Мельник
МХП Компанія «Миронівський хлібопродукт» (МХП) інвестуватиме кошти у розвиток цифрового сільського господарства. Про це в ексклюзивному...
7 вересня 2017
Противники та прихильники скасування земельного мораторію
Президент Петро Порошенко вважає неконституційним мораторій на продаж землі і закликає парламент  якнайшвидше його скасувати. Про це він заявив...
28 вересня 2016
Юрій Мельник: альтернативи Аграрної партії у відстоюванні інтересів агросектору немає
Аграріям різних рівнів потрібно об’єднуватися в одну політичну силу. Про це в ексклюзивному інтерв’ю на AgroPolit.com розповів колишній...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...