Народився 28 липня 1981 року.
Трудова біографія
5 вересня 2024 року призначено міністром аграрної політик та продовольства України.
З 21 листопада 2023 року по 5 вересня 2024 року був головою Фонду державного майна України.
В 2019-2023 роках очолював Рівненську обласну державну адміністрацію.
В 2006-2019 – керував підприємствами в аграрній, транспортній та будівельній галузях, в 2004-2006 роках працював у банківській сфері.
Освіта
У 2003 році закінчив Тернопільську академію народного господарства за спеціальністю банківська справа (з присвоєнням кваліфікації магістра з банківської справи).
У 2017 році здобув ступінь MBA у Львівській бізнес-школі УКУ. У 2021 році – навчався в Aspen Institute Kyiv.
Віталій Коваль – член Національного олімпійського комітету України, перший віцепрезидент Федерації греко-римської боротьби України, віцепрезидент Асоціації спортивної боротьби України.
Цитати про АПК
Як в Україні побудувати аграрне Ельдорадо?
Говорячи про агро, всі у нас чомусь забувають, що це агропромисловий комплекс. Тобто промисловий – основне. Аграрне підґрунтя має стати основою української промисловості яке в свою чергу буде всеохоплюючим від легкої промисловості до машинобудування. Коли ми маємо такі чудові стартові можливості, як земля, якість ґрунтів, то маємо стати агро-Ельдорадо, але не в тонах, а в доданій вартості. Коли почнемо виробляти, наприклад, з кукурудзи біоетанол, лізін, метіанін з кукурудзи, треанін і возитимемо їх на тисячі кілометрів, тоді обличчя та історія нашого агро (і з ним України) зміниться.
Про роботу Одеського припортового заводу
На мою думку, об’єкт, який має в кінцевій меті приватизацію, в працюючій формі продається краще, ніж в непрацюючій.
Про Державний земельний банк
Запуск оновленого «Державного земельного банку» – це логічне продовження реформи державних земель. ФДМУ має декілька державотворчих задач щодо відкриття ринку суборенди державними землями на базі площадки Prozorro.Продажі. Наша команда Фонду переконана: чим менше людського втручання в процес здачі в оренду держземель і чим більше автоматизації процесу – тим кращий економічний результат побачимо.
Про здачу державної землі на електронних аукціонах Prozorro.Продажі
Сьогодні в Україні налічується 806 тис га державних земель. З них в розпорядженні Фонду держмайна України – 386 тис. га. Вона передана Фонду від різних органів управління у різному стані (банкроти, напівбанкроти тощо). Земля у державних руках була платформою для нарощування тіньових схем та оборудок і примножувала на місцях лише корупцію. Фактично – це був пасив, а не актив. Гріх для українців мати землю не в активі, а пасиві! Із землі все починається. Це точка опори для України. Земельні аукціони зі здачі державної землі в оренду на Prozorro.Продажі гарантують основне – рівноправний доступ всіх учасників ринку різних форм власності до суборенди. Хто більше заплатить за оренду – той отримає право оренди, тобто гарантію (14 років під землі для вирощування однорічних рослин та 25 років – для багаторічних насаджень). В такому разі орендар зможе планувати в довгу свою роботу – це дасть бережливе ставлення до землі зі стратегічним плануванням інвестиційної діяльності агробізнесу.
Ми здаємо у суборенду землю для ведення сільського господарства, а не під спекулятивні операції. Наше головне завдання – дати рівний доступ для всіх учасників аграрного ринку до оренди державних земель. Щоб однооосібник, фермери, аграрне підприємство мали рівний доступ. Це буде запорука того, що на землю заходитимуть господарі, а не спекулянти.
Про доходи бюджету від здачі держземель на електронних аукціонах
Зі старту аукціонів на Prozorro.Продажі ми очікуємо підняти вартість оренди землі мінімум до 12, а максимум – 36 %. Ми очікуємо отримати до кінця 2024 року від оренди майже 100 тис. га держземель на електронних торгів близько 1 млрд грн. Із них 90% цієї суми піде до держбюджету, а решта 10% – у місцевий бюджет. У перспективі, загальний потенціал від здачі всіх 806 тис. га державної землі на електронних аукціонах у рік становить 7-8 млрд грн щороку.
Про передачу землі ТОВ державний земельний банк
Кабмін уже передав ТОВ «Земельний банк» 104 тис. га землі. Це не швидкий процес. Зараз триває робота над оформленням другого пулу земель. Його плануємо сформувати найближчим часом – це близько 250 тис. га. Тобто до початку 2025 року сумарно у розпорядженні ТОВ «Державний земельний банк» буде понад 350 тис. га. Однак землі з другого пулу будуть оформлюватися та перереєстровуватися, тому власне сама здача їх в оренду буде не раніше 2025 року.
Про земельні бонди
Земельні бонди – це фінансовий інструмент розпорядження землями. Але запускати його слід, коли інвестиційна привабливість збільшиться. Зараз, на жаль, Україна має один із найнижчих рівнів інвестицій. Світова норма 30%, а у нас 10%. Ринок бондів – це можлива історія, але пізніше. Спочатку учасники ринку мають звикнути до роботи самого ринку, до механізму оренди державних земель через аукціони. Коли з’явиться можливість робити інвестиційну прогнозованість розвитку аграрного і земельного ринків, тоді буде час бондів.