Основні положення законопроєкту про організації водокористувачів та стимулювання меліорації земель
Основні положення законопроєкту про організації водокористувачів та стимулювання меліорації земель
01

Законопроект №5202 «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель»

У Верховній Раді зареєстрували законопроект №5202 «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». Про це повідомив очільник Мінагрополітики Роман Лещенко.

«Законопроект №5202 про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель стане новим поштовхом у розвитку зрошення в Україні. Ключовим він є для аграріїв Півдня України, які вже другий рік поспіль страждають від посухи», — повідомив Лещенко.

AgroPolit.com проаналізував позиції та норми, які вплинуть на подальший розвиток меліорації в Україні. Документ передбачає передачу функцій утримання меліоративної інфраструктури нижнього рівня водокористувачам, а також створення організації водокористувачів (ОВК) та прописує їх функціонал. Все це покликане підвищити ефективність використання систем зрошення в Українському АПК.

Згідно з прогнозами фахівців, подальші зміни клімату на планеті не оминуть і Україну. Кліматичні зміни погіршуватимуть умови природного забезпечення ґрунтів вологою. Внаслідок цього роль зрошення та дренажу у виробництві сільськогосподарської продукції лише зростатиме. І хоча сьогодні в Україні створено понад 1160 водосховищ загальним об’ємом близько 55 куб. км, мережа магістральних каналів (понад 1000 км) і водоводів (понад 2000 км) – цього недостатньо для повноцінного розвитку сільського господарства.

Законопроєкту 5202 передувала презентація документа від МЕРТ, який об’єднав норми інших, дотичних до нього законів:

1) Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель

2) Про внесення змін до статті 133 Податкового кодексу України щодо особливостей неприбуткового статусу організацій водокористувачів (ПКУ передбачено, що установчі документи неприбуткової організації мають містити інформацію про передачу активів іншим неприбутковим організаціям відповідного виду, або зарахування до доходу бюджету у разі ліквідації юридичної особи. Оскільки проєктом про ОВК передбачена передача майна ліквідованої ОВК державі у разі відсутності згоди іншої ОВК на отримання відповідного майна і така передача не є зарахуванням до доходу бюджету, то необхідним є доповнення ПКУ нормою що уточнює це положення.)

Мета законопроектів:

  • збільшення площі земель де застосовується гідротехнічна меліорація;
  • підвищення ефективності сільського господарства;
  • зменшення собівартості поливу земельних ділянок;
  • мінімізація ризиків припинення подачі/відведення води під час вегетаційного сезону;
  • зменшення витрат держави на адміністрування системи меліорації;
  • недопущення деградації ґрунтів.
02

Спосіб досягнення мети

В першу чергу, автори законопроєкту передбачають передачу функцій утримання меліоративної інфраструктури нижнього рівня водокористувачам, а також створення правових механізмів для безпечного інвестування в меліоративну інфраструктуру, і створення та розвиток приватних зрошувальних систем нижнього рівня.

Для цього потрібно створити відповідні напрямки утримання водокористувачами меліоративної інфраструктури та залучити інвестиції в неї через створення організацій водокористувачів (ОВК) для утримання та модернізації існуючих об'єктів меліоративної інфраструктури та через будівництво (створення) аграріями та їх об'єднаннями нових об'єктів меліоративних систем.

Як прокоментував для AgroPolit.com ситуацію генеральний директор HarvEast Дмитро Скорняков:

Ми, обробляючи майже 100 тис. га землі в Донецькій області, знайшли вихід у запровадженні систем зрошення. Однак, щоб більш ефективно і системно розвивати зрошення, що особливо важливо – в масштабах всієї країни, а не окремих областей, аграріям необхідна підтримка з боку держави. В першу чергу, потрібен дієвий закон про консолідацію полів, про правовий захист інвесторів, потрібна програма пільгового кредитування на купівлю зрошувальних систем. Адже вартість проєкту «під ключ» у нас в Україні варіюється від $ 1,5 до $ 4 тис. Залежно від близькості джерела води, від конфігурації полів і обраної зрошувальної техніки. Було б також чудово, якби держава подбала і про модернізацію магістральних мереж, без нормального стану яких неможливо впроваджувати зрошення. Сьогодні нам варто брати приклад з США, Ізраїлю, Іспанії – вони за 15 років зробили гігантський прорив в цьому напрямку. Вірю, що і ми так зможемо».

Автори законопроекту про зрошення зазначають, що для розбудови нової інфраструктури та об'єднання нових об'єктів меліоративних систем потрібно втілити у життя принципові зміни до законодавчих актів, що створюють передумови для реалізації обох напрямків. Серед першочергових кроків, які допоможуть у цьому процесі:

1) виокремлення меліоративної мережі, як окремої складової меліоративної системи, до складу якої входять технологічно пов'язані об'єкти нижнього рівня меліоративної системи;

2) внесення до Державного земельного кадастру (ДЗК) відомостей про меліоративну мережу, її окремі складові та земельні ділянки (масиви земель), меліорацію на яких мережа може забезпечувати;

3) включення до реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про права на окремі складові меліоративної мережі (насосну станцію, внутрішньогосподарський трубопровід і т.д.)

03

Створення організації водокористувачів (ОВК)

Організації водокористувачів (ОВК) потрібні для контролю за використанням, експлуатацією та технічним обслуговуванням об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем на території обслуговування організації;

Презентований законопроєкт передбачає, що ОВК забороняється провадити будь-яку діяльність, не пов'язану із гідротехнічною меліорацією, а також низку інших запобіжних та регуляційних заходів:

1.       засновниками та членами ОВК можуть бути власники земельних ділянок с/г призначення, які не передані в користування, та користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення;

2.       членство в ОВК не обов’язкове, але воно є відкритим – ОВК зобов'язана прийняти в члени будь-якого водокористувача із території свого обслуговування;

3.       ОВК є неприбутковою організацією та не може розподіляти прибуток чи майно між членами, мета її діяльності – розвиток меліорації, а не отримання прибутку;

4.       ОВК фінансується її членами через внески та плату за послуги, але і інші джерела фінансування не забороняються (кредити і т.д.) Сутність та функції ОВК. Основні положення щодо ОВК Напрямок ОВК

Як прокоментував ситуацію для AgroPolit.com директор підприємства «Придніпровський край» компанії «Кернел» Михайло Петров, аграрії використовують наявні ресурси, але стан їх в різних регіонах країни істотно відрізняється.

Станом на сьогодні ми маємо чимало інфраструктурних залишків ще радянських часів, які в силу різних обставин інтегровані в дочірні підприємства Держводагентства. Це і канали, і насосні станції, і водосховища. Також існують залишки старих водопостачальних систем, які були законсервовані. Але сьогодні якісь з них ще в робочому стані, а якісь вже порізані на металобрухт. Ми разом із сусідніми господарствами використовуємо доступні системи, декларуємо свої потреби та наміри і готові на партнерських засадах співпрацювати з державними органами, якщо це можливо. Наприклад, інвестувати кошти у відновлення та збільшення потужності насосних станцій, що, у свою чергу, збільшить площу подачі води», – заявив Михайло Петров».

04

Алгоритм створення ОВК та початок її діяльності

Визначення території обслуговування ОВК на етапі створення передбачає наступні кроки:

1) Якщо на момент створення на земельних ділянках проводиться гідротехнічна меліорація, то в територію обслуговування включаються всі ділянки, на які за даними Держводагентства подається/відводиться вода.

2) Якщо на момент створення гідротехнічна меліорація земельних ділянок не здійснюється через відсутність або перебування в непрацюючому стані насосної станції чи іншої споруди, які раніше були збудовані для меліорації, в територію обслуговування включаються всі ділянки, меліорацію яких (за даними Держводагенства) можна відновити у разі ремонту насосної станції або іншої споруди.

3) Якщо такі дані відсутні, засновники самостійно визначають територію обслуговування ОВК

Законопроєктом передбачено проведення установчих зборів, на які запрошуватимуться всі власники, що самостійно користуються земельними ділянками, та всі користувачі земельних ділянок з території обслуговування. саме під час проведення зборів вирішується питання про створення ОВК та затвердження її території обслуговування, а також проведення робіт із землеустрою для визначення (уточнення) меліоративної мережі та земельних ділянок, на яких проводиться або може проводитися гідротехнічна меліорація (території обслуговування). Одним з важливих пунктів проекту автори називають включення до ДЗК відомостей про меліоративну мережу та територію її обслуговування.

Наприклад, якщо на момент створення ОВК дані про меліоративну мережу вже внесені в ДЗК, то у процесі включення відомостей потреба відсутня. ОВК відразу створюється на території, що визначена в ДЗК, як територія обслуговування мережі. Також передбачена передача ОВК у власність об'єктів відповідної меліоративної мережі (насосні станції, канали на зрошувальних і осушувальних системах, трубопроводи і т.д.), які перебувають у державній або комунальній власності чи є безхазяйними. Тобто автори законопроекту дослухались до представників бізнесу і прописали це у документі.

У законопроекті уточнюється, що об'єкти передаються ОВК у власність на підставі рішень Держводагенства та органів місцевого самоврядування. ОВК реєструє в реєстрі речових прав на нерухоме майно своє право власності на меліоративну мережу на підставі рішень про передачу та акта приймання-передачі і автоматично набуває право земельного сервітуту на земельні ділянки, під якими (або на поверхні) знаходяться об'єкти інженерної інфраструктури, що забезпечують подачу води від точки водовиділу до точки забору води поливальною технікою або відведення води з території обслуговування ОВК.

За словами Михайла Петрова, окрема тема в питанні розвитку систем зрошення – ефективність використання ресурсів, адже фіксуються великі втрати електроенергії в мережі через використання застарілого обладнання.

І все це на тлі незрозумілої тарифної політики із закупівлі електроенергії. Зважаючи на потреби у великих обсягах електроенергії (цілком прогнозованих відсотків на 70) для зрошення, необхідну кількість електроенергії вже сьогодні можна закуповувати на повноцінних аукціонах, а не через компанії-прокладки, які купують її у виробника і перепродають підприємствам. Тобто це досить великий обсяг роботи, яку потрібно виконати для здешевлення постачання води», – впевнений Петров.

05

Структура управління організації водокористувачів

Відповідно до тексту законопроекту про зрошення, система органів управління ОВК має наступний вигляд:

1) вищий орган управління – загальні збори членів організації. Під час голосування на загальних зборах кожен член має один основний голос незалежно від кількості земельних ділянок, які перебувають в його власності (користуванні) та додаткові голоси, кількість яких розраховується пропорційно площі земельної ділянки (ділянок) члена до площі території обслуговування організації. Для прийняття рішення зборами необхідно щоб за відповідне рішення було віддано більше 50% як основних, так і додаткових голосів.

2) виконавчий орган – правління організації (у невеликих ОВК одноосібний виконавчий орган – голова організації);

3) орган контролю – ревізійна комісія (у невеликих ОВК одноосібний орган – ревізор);

4) інші передбачені статутом органи управління, зокрема спостережна рада.

Як прокоментував ситуацію для Agropolit.com президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, одне з ключових питань, яке потрібно вирішити, щоб вищеозначений проект зміг повноцінно працювати – це закінчити передачу земель громадам.

Що стосується передачі земель громадам, то ці землі справді потрібно передати громадам, але не у власність, а в управління. Вони можуть здавати цю землю в оренду, вона може в цей же час перебувати у заставі, під цю землю ми мінімум $15 млрд візьмемо кредит під 1 % річних, а якщо ще на $15 млрд зайде великий міжнародний інвестиційний банк (наприклад, німецький або із США), який буде кредитувати розвиток місцевих громад, там ніколи не буде корупції. І от ці кошти можна використовувати для розвитку програми зрошення, адже на земельну реформу нам потрібно близько $6 млрд, тож і на відновлення зрошування хоча б на 2 млн га, як це було раніше – $2,5 млрд вистачить. Решту коштів можна використати на розвиток переробної галузі (близько $10 млрд), а також на реалізацію заходів з утилізації відходів та інші проєкти», – зауважив Козаченко.

06

Обмеження ОВК та проблематика користування ресурсами

Законопроєкт про зрошення передбачає певні обмеження ОВК у розпорядженні отриманим у власність майном

Наприклад, організація водокористувачів не може відчужувати, передавати в оренду, лізинг, управління, заставу майно, безоплатно отримане у власність, змінювати цільове призначення такого майна та вчиняти щодо нього будь-які інші правочини, наслідком яких може бути його відчуження. На таке майно не може бути звернене стягнення за рішенням суду, накладено арешт. Однак ОВК може відчужувати окремі об’єкти, безоплатно отримані у власність, лише у разі проведення заміни застарілих чи зіпсованих об’єктів або їх окремих складових новими;

Також водокористувачі, ділянки, яких входять до території обслуговування ОВК, вправі звернутися до суду з позовом про визнання недійсним правочину, укладеного з порушенням встановлених обмежень.

У разі ліквідації ОВК її майно передається у власність іншій ОВК за її згоди. У разі відсутності згоди іншої організації водокористувачів на отримання майна майно ОВК, що ліквідується, передається у державну власність.

Як пояснив Михайло Петров, вже на 2021 рік прогнозується збільшення вартості електроенергії на 50 %, збільшення вартості води в точках забору, якими користуються аграрні підприємства.

І це збільшення цін явно не піде на користь розвитку систем зрошення. Варто зауважити, що великий бізнес, який має доступ до дешевих ресурсів, ще може самотужки впоратися з цими викликами але, якщо держава має намір стимулювати попит на землі під зрошення, регулятор, наприклад, мав би запровадити якісь пільги на вартість постачання води для нових станцій, або ж передбачити дотації. Також потрібно розібратися з формуванням тарифів та впливом на цей процес Держводагентства. З'ясувати, що саме вони «тягнуть» на балансі, і чому їхні послуги коштують саме стільки?» – заявив Михайло Петров.

07

Фінансування та інвестиції

Способи фінансування та пошук інвестицій в поліпшення меліоративної інфраструктури передбачає самостійне фінансування ОВК та залучення інвестицій з інших джерел:

1) за рахунок коштів отриманих від членів ОВК у складі тарифу на послуги та/або в якості вступних внесків та/або в якості цільових внесків;

2) за рахунок кредитних коштів. Члени ОВК можуть поручитись за водокористувачів перед кредиторами. Кошти, необхідні для повернення кредиту, можуть включатись в тариф на послуги. Фінансування інвестицій окремими членами ОВК за погодженням з загальними зборами організації водокористувачів та наступна компенсація ОВК члену, внесених інвестицій.

Як пояснив на прикладі власного підприємства Михайло Петров, потреба у збільшенні земель під зрошенням з кожним роком стає все актуальнішою. Наприклад, вже у 2021 році вони планують збільшити на 600 га площу таких земель.

У сусідів також грандіозні плани. Води на всіх не вистачає, тому будуються окремі від радянських водосховищ величезні резервуари із запасами води. Тобто бізнес вже власноруч вкладає кошти туди, куди б мала інвестувати держава, якщо вона позиціонує себе як постачальник цих послуг. Обладнання для поливу коштує близько $2–2,5 тис. з розрахунку на один гектар – це якщо використовувати американське обладнання і підключати його до діючої мережі. В Україні для поливу зернових використовується як дощувальне зрошення зверху, так і крапельне, коли волога подається до кореня рослини підземними шлангами. Найбільші перспективи приросту врожайності з використанням систем поливу у кукурудзи. Використовуючи сучасні технології та якісні гібриди, система зрошення окупиться за 5-6 років», – пояснює Петров.

08

Умови надання ОВК послуг водокористувачам

Відповідно до тексту презентації законопроекту, послуги організації водокористувачів включають забір води із джерела зрошення, її доставку водокористувачу для гідротехнічної меліорації та відведення води.

ОВК затверджує правила надання послуг, серед яких ключовими стануть наступні:

1) ОВК зобов'язана надавати послуги не лише членам, а і іншим водокористувачам з території обслуговування. Умови надання послуг не можуть залежати від того чи є водокористувач членом ОВК чи ні. Винятки з цього правила є – у разі неможливості через маловоддя або аварійні ситуації задовольнити попит на воду всіх водокористувачів організація в першу чергу задовольняє попит на воду своїх членів.

2) ОВК не оформляє дозвіл на спецводокористування, оскільки організація діє на підставі дозволів членів.

3) Об'єднання водокористувачів може зупинити надання послуг у разі їх несвоєчасної оплати водокористувачем.

Також варто згадати, що умови будівництва нових меліоративних мереж, передбачені законопроектом, зачіпають переважно напрямок приватної власності. Наприклад, замовник будівництва меліоративної мережі зобов'язаний до початку будівництва погодити умови надання послуг забору, доставки та відведення води, в тому числі механізму ціноутворення. До переліку тих, з ким потрібно узгодити входять:

1.       Власники земельних ділянок, у власності яких сукупно перебуває не менше ніж дві третини земельних ділянок, меліорація яких забезпечуватиметься мережею;

2.       Користувачі земельних ділянок, у користуванні яких сукупно перебуває не менше ніж дві третини переданих в користування земельних ділянок, меліорація яких забезпечуватиметься мережею.

Варто зауважити, що подальша зміна власника мережі чи земельних ділянок на обов'язковість погоджених умов не впливає, а зміна умов можлива лише у разі істотної зміни обставин. Умови змінюються або за погодженням сторін або судом.

Спрощення адміністративних процедур щодо будівництва та експлуатації меліоративних мереж та їх окремих об'єктів (стосується всіх напрямків)

Із Закону України «Про меліорацію земель» вилучаються застарілі норми та норми, які суперечать спеціальному законодавству, зокрема законодавству про містобудівну діяльність (наприклад, вилучаються норми про видачу спецдозволів на водокористування обладміністраціями, про особливі порядки проектування та будівництва меліоративних систем, які фактично відсутні, тощо. Також виключаються із переліку об'єктів будівництва трубопроводи внутрішньогосподарських меліоративних систем. Це дасть можливість не проходити процедуру оформлення документів на будівництво при прокладанні (заміні) трубопроводу, через який вода надходить до поливальної техніки. І наостанок – реконструкція та капітальний ремонт об’єктів інженерної інфраструктури діючих меліоративних систем звільняється від обов'язкового проведення оцінки впливу на довкілля.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

4 червня 2021
Виноробство в Україні: сучасний стан і перспективи
Голова громадської спілки «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України»  Володимир Печко розповів про сучасний стан...
8 червня 2021
Нові інструменти та процедури у процесі просторового планування та впорядкування земель
Якщо вести мову про комплексні плани просторового розвитку громад, які вже сьогодні передбачені новим земельним законодавством і будуть...
1 червня 2021
Децентралізація та реформування ОТГ – що готує закон про місцеве самоврядування містам та селам
Минулий рік став завершенням першого етапу реформи децентралізації, адже говорити про повноцінне завершення чи кінцеву стадію цього процесу можна...