Ринок органічної продукції по-новому: 13 змін для виробників після запуску національних органічних стандартів
Ринок органічної продукції по-новому: 13 змін для виробників після запуску національних органічних стандартів
01

Що таке ринок органічної продукції в Україні?

На внутрішньому ринку сьогодні працює близько 400 органічних с/г виробників. Загалом ми №20 у світі та 11-ті в Європі за площею с/г угідь під органічним виробництвом. Продаємо продукцію до більш ніж 40 країн. Частка такої продукції і сировини на експорт становить 90%. Це, переважно, європейські країни: Нідерланди, Німеччина, Велика Британія, Італія, Австрія, Польща, Швейцарія, Бельгія, Чехія, Болгарія, Угорщина. Дуже цінують українські органічні продукти в Америці та країнах Азії (близько €4 млн із загального експорту). В Україні реалізується лише десята частина. Загалом внутрішній ринок органічної продукції у розрахунку на одного споживача становить €0,68, тоді як у світі — €10-11. Втім, частка органічної продукції зростає: за останні 5 років органічні с/г угіддя зросли на 54%, до 421,5 тис. га. Із них 48,1% зайняті під вирощуванням зернових (7-ме місце серед країн-виробників органічних зернових). Понад 16% займають олійні (5-те місце в світі), 4,6% — бобові (7-мемісце). Під овочами зайнято 2% угідь (10-те місце), а під фруктами — 0,6%.

02

Коли починає діяти закон №2496-VIII «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції»?

Із серпня 2019 року. Це означає, що формально з початку серпня 2019 року почнуть діяти нові правила роботи ринку органічної продукції. І стосуються вони виробництва тільки с/г продукції, а не, приміром, одягу чи косметики.

 

03

Чи зможуть українські виробники органічної продукції й надалі працювати в Україні після 2 серпня 2019 року, якщо не отримають або відмовляться отримувати сертифікат за новими українськими стандартами виробників органічної продукції?

Якщо вони вироблятимуть продукцію не для власного використання, а для реалізації — не зможуть. Відповідно до статті 27 закону, особа, яка має намір перейти на органічне виробництво або здійснювати обіг органічної продукції, може обрати будь-який орган сертифікації та укласти з ним договір на проведення сертифікації. У разі сертифікації органічного виробництва за нормами та стандартами, визнаними в іноземних державах або міжнародних організаціях, особа має право додатково укласти договір з органом іноземної сертифікації. Сертифікат, який засвідчує виробництво та/або обіг органічної продукції згідно із законодавством інших держав, визнається в Україні з метою імпорту або експорту такої продукції у разі, якщо він виданий органом іноземної сертифікації, внесеним до Переліку органів іноземної сертифікації — для цього імпортер або експортер подає до Держпродспоживслужби заяву в довільній формі про внесення органу іноземної сертифікації до даного Переліку».

04

Коли розпочне роботу Реєстр виробників органічної продукції? 

Реєстр операторів буде запущено після прийняття розробленого Мінагрополітики проекту постанови КМУ «Про затвердження ведення Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, Державного реєстру органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, Державного реєстру органічного насіння і садивного матеріалу».

05

Що таке органічна продукція й органічне виробництво?

У законі сказано:

«Органічна продукція — сільськогосподарська продукція, зокрема харчові продукти та корми, отримані в результаті органічного виробництва».

«Органічне виробництво — сертифікована діяльність, пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції (зокрема всі стадії технологічного процесу, а саме первинне виробництво (включаючи збирання), підготовка, обробка, змішування та пов’язані з цим процедури, наповнення, пакування, переробка, відновлення та інші зміни стану продукції), що провадиться із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

Тобто органічним вважається продукт, який не містить ГМО, агрохімікатів, пестицидів, антибіотиків, гормональних препаратів, стимуляторів росту, штучних ароматизаторів і барвників та інших синтетичних і хімічних складових. Він містить виключно природні речовини.

06

Як відрізнити органічну від неорганічної продукцію на полицях магазинів?

Завдяки спеціальному маркуванню.

На етикетці органічної продукції має обов’язково бути розміщений спеціальний логотип (затверджений наказом Мінагрополітики від 22.02.2019 №67 «Про затвердження державного логотипа для органічної продукції»). Логотип складається з графічного зображення двох кругів, які перетинаються, утворюючи фігуру у вигляді листка рослини, а також надпису «Органічний продукт». Як уже згадувалося, заборонено використовувати на етикетках продукції назви: «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік» та будь-яких однокореневих похідних від цих слів з префіксами «біо-», «еко-» тощо будь-якими мовами.

07

Що таке сертифікація і хто за це відповідає?

Органічне виробництво та обіг органічної продукції в Україні підлягає сертифікації — тобто проходженню спеціальної процедури на відповідність органічного виробництва та обігу органічної продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу й маркування органічної продукції. В Україні таку сертифікацію здійснюватиме спеціальний орган, який вноситиме дані до Державного реєстру органів сертифікації.

Не потребує сертифікації логістика, зберігання і продаж органічної продукції закладами громадського харчування та суб’єктами роздрібної торгівлі.

Органи сертифікації повинні бути акредитовані в Національному агентстві з акредитації. Для органів сертифікації передбачений перехідний період: ті компанії, які на час набуття чинності закону уже діяли як органи сертифіації, з 02.08.2019 впродовж піврічного періоду будуть внесені до відповідного Реєстру на підставі їхньої заяви. Після піврічного строку обов’язковою вимогою перебування в Реєстрі є документальне підтвердження проходження акредитації в Національному агентстві з акредитації. Очікується, що після закінчення перехідного періоду в Україні функціонуватиме 15-20 органів сертифікації і 600 виробників органічної продукції.

Сертифікація виробників органіки проводиться щорічно з обов’язковою перевіркою виробництва. Виробник має право обрати будь-який орган сертифікації та укласти з ним договір на проведення сертифікації. Якщо виробництво чи обіг органічної продукції відповідає законодавству, виробникові видається спеціальний сертифікат. Він діє 15 місяців.

Якщо органічна продукція експортуватиметься, потрібно додатково укласти договір з органом іноземної сертифікації.

Сертифікаційне рішення виноситься після інспекції, якщо були наявні всі необхідні документи. Водночас дуже важливо, щоб оператор був добре підготовлений до інспекції.

За ведення всіх реєстрів щодо органіки відповідає Мінагрополітики. Порядок сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції затверджує Кабінет міністрів України. Проекти відповідних нормативно-правових актів зараз у роботі.

08

Що вказується у сертифікаті?

  1. Найменування юридичної особи або, у випадку ФОП, ПІБ підприємця;
  2. Код із державного реєстру для юридичної особи або номер платника податку для ФОП;
  3. Галузь органічного виробництва та/або обігу органічної продукції;
  4. Статус продукції (органічна або перехідного періоду) та її асортимент;
  5. Дата видачі та закінчення терміну дії сертифіката;
  6. Інформація про орган, який видав сертифікат.
09

Що таке паралельне виробництво та перехідний період?

Перехідний період — час на адаптацію виробників до нових умов господарювання. Його початок збігається з датою підписання договору на проведення сертифікації. Тривалість залежить від галузі органічного виробництва:

Рослинництво: щонайменше 2 роки до посіву для однорічних культур, не менше 3-х років до моменту збору врожаю у випадку багаторічних (окрім кормових) та мінімум 2 роки до збирання для фуражних культур;

Тваринництво: мінімум 1 рік для м’ясних порід жуйних; півроку для свиней, дрібних жуйних тварин та молочної худоби. Для птиці на м’ясо — 10 тижнів, для виробництва яєць — 6 тижнів. Бджільництво — від 1 року.

Вирощування аквакультури: від 6 місяців до 2-х років, залежно від способу обробки готового продукту.

P.S: У цей час заборонено реалізувати вироблену продукцію як органічну, але за згодою органу сертифікації, вона може маркуватися як «продукція перехідного періоду до органічного виробництва».

Паралельне виробництво — одночасне ведення традиційного та органічного господарства, можливе у випадку вирощування посівного матеріалу, деяких багаторічних культур, а також використання пасовищ для випасу худоби.

10

Які документи потрібні на отримання  дозволу?

  1. Надати органу сертифікації документальні докази дотримання положень Закону;
  2. Розділити вирощування/утримання/зберігання органічних та неорганічних рослин, тварин, кормів, гною, подбати про розділення виробничих ліній чи належне очищення обладнання;
  3. Надавати конкретні дані про обсяги виробленої органічної та неорганічної продукції, а також продукції перехідного періоду.
11

Хто контролюватиме виконання бізнесом закону?

На початковому етапі — органи сертифікації під час процедури сертифікації та інспектування виробництва.

Окремо варто виокремити державний контроль, такі повноваження покладено на Держпродспоживслужбу.

Механізм контролю прописаний у законі. 

12

Покарання за порушення закону

Передбачено серйозні штрафні санкції. Залежно від виду порушення, такі стягнення у 2019 році становлять від 12,5 тис. грн до понад 100 тис. грн. Розміри штрафів визначені в мінімальних заробітних платах, тому зі збільшенням розміру мінімальної зарплати зростатимуть і штрафи.

Детальніше про конкретні розміри штрафів для юридичних та фізосіб читайте тут.

13

Коли розпочнуться перевірки?

Перевірки на ринку органічної продукції за новим законодавством будуть здійснюватися вже із 2020 року.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 липня 2019
Затверджено перелік речовин для використання в органічному виробництві, – Мінагрополітики
Затверджено Перелік речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до...
25 липня 2019
Закон про національні органічні стандарти і органіку №2496-VIII: як зміняться правила роботи для виробників та ринку
Нові органічні стандарти Органічна продукція Що нині повинен знати споживач про органіку — доступно про непросте  ...
17 липня 2019
ТОП-10 країн, куди експортується українська органічна продукція
Нідерланди й Німеччина формують 40% експортної виручки українських виробників органіки. Про це пише UkraineFood.org. Нагадаємо, Україна...

Вибір редакції

21 жовтня 2021
Зростання ціни на газ – причини та наслідки газового шоку для АПК
Збільшення ціни на природний газ б'є по аграрному виробництву України. Адже країна має критичну залежність від газу у найважливіших галузях...
20 жовтня 2021
Держгеокадастр ініціює зміну способу оцінки вартості землі сільськогосподарського призначення для Фонду держмайна
Держгеокадастр пропонує змінити алгоритм розрахунку Фондом держмайна України оціночної вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення...
18 жовтня 2021
Перші сто днів роботи ринку землі – перевага на боці оренди
Минули перші сто днів роботи ринку сільськогосподарських земель. Ми вже можемо оцінити перші результати, доступні нам завдяки моніторингу...