Пелетна індустрія: внутрішній потенціал
Пелетна індустрія: внутрішній потенціал

Як правило, цінові коливання, зміни попиту на ринку та зменшення експорту змушує виробників до пошуку нових форм і шляхів реалізації продукції.

Сьогодні в Україні спостерігається перенасичення ринку пелет з лушпиння соняшника, що може позитивно вплинути на розвиток внутрішнього ринку, створити новий бізнес.

Ринок паливних брикетів та гранул України вже давно став самостійним і експортоорієнтованим.До 85% українських пелет йде на експорт, це становить близько 2,5% європейського ринку пелет.В 2014 році і в першому півріччі 2015 року українськими підприємствами було експортовано 1 396,3 тис. тонн пелет з лушпиння соняшнику. При цьому з 220 компаній, які здійснюють подібну діяльність, в 2015 році експорт не здійснювали 115.

В 2015 році Україна експортувала близько 1 млн тонн пелет із лушпиння соняшнику. Тривалий час ключовим ринком для цієї сировини була Польща, де споживали 90% від вироблених в Україні пелет. Їх використовували на електростанціях сумісного спалювання - до вугілля додавали 4-10% агропелет, в тому числі значна їх кількість була із лушпиння соняшника.

Але деякий час тому польський уряд вніс зміни до законодавства та правил державного субсидування по використанню твердого біопалива на вугільних теплоелектростанціях. Після цього додавати агропелети у вугільні ТЕЦ стало значно менш рентабельним.

Тепер перевага надаватиметься не сумісному спалюванню, а електростанціям, які на 100% працюють на відновлюваних джерелах енергії. Це рішення призвело до різкого скорочення експорту українських пелет з лушпиння соняшнику. До того ж декілька років були теплі зими. Саме ці фактори спричинили спад на ринку.

За інформацією трейдерів, сьогодні склади українських олійноекстракційних заводів заповнені пелетою, і виробники продають їх ледь не за собівартістю. В деяких випадках ціна тонни пелети становить 600-700 гривень за тону. Тож погіршення кон'юнктури зовнішніх ринків сприяє переорієнтації українських виробників на внутрішній ринок теплової енергетики.

Дослідження Baker Tilly

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

13 березня 2023
ТОП-10 найважливіших аграрних законодавчих ініціативи уряду та Мінагро
AgroPolit.com відібрав десять найважливіших постанов, наказів та порядків для роботи аграрного ринку. Серед них ви знайдете такі: механізм бронювання...
6 лютого 2023
Агросектор України під час війни – інфографічий довідник за 2023 рік
З чим прожив 2022 рік агросеткор – детальний аналіз ринку презентовано у щорічному інфографічному довіднику «Агробізнес України під...
6 січня 2023
Ринок оренди сільськогосподарських земель – що чекати цього року?
Як зміниться вартість оренди гектару сільськогосподарські землі у 2023 році? Детально у ексклюзивному блозі на AgroPolit.com розповів співзасновник...