Експорт АПК України: як правильно виходити на закордонні ринки?
Експорт АПК України: як правильно виходити на закордонні ринки?

Із 2014 року українські компанії активно шукають нові ринки для своїх продуктів. Втрата частини ринків збуту, нестабільність курсу валют, зниження платоспроможності населення викликали зацікавленість бізнесу у виході на зарубіжні ринки.

Чому вигідно працювати із закордонними ринками?

  1. Диверсифікація ризиків з продажів за скорочення внутрішнього споживання.
  2. Зниження залежності продажів від інфляції за рахунок прибутку в міжнародних валютах.
  3. Знімається обмеження щодо об’єму ринку за рахунок роботи з міжнародними замовниками.
  4. Підвищення конкурентоспроможності компанії на внутрішньому ринку за рахунок досвіду роботи із закордонними споживачами.

Агропромисловий комплекс (АПК) України розвивається в останні роки досить активно порівняно з іншими галузями виробництва.

У 2015 році Україна отримала дозвіл на експорт яєць до Ізраїлю, курятини — в Єгипет та Саудівську Аравію, молочної продукції — до Китаю та ЄС. Також, для підприємств м’ясо- та молокопереробної промисловості були  відкриті ринки Молдови, Казахстану, Киргизстану, Вірменії й Узбекистану. 2015 року в Азію Україна здійснила 47% поставок, у Євросоюз — 26%, країни Африки —13%, СНД — 11% (включаючи Росію — близько 2%), інші країни — 3% (згідно даних Мінагрополітики).

Експорт української аграрної продукції за перший квартал 2016 знизився і склав майже 3,3 млрд доларів, що на 4,2% менше, ніж за аналогічний період минулого року (-146 млн доларів) за даними Державної фіскальної служби (ДФС). Водночас експерти й аналітики аграрного ринку прогнозують збільшення об’ємів експорту продукції АПК України у найближчі роки.

Українські компанії уже не перший рік доводять свою конкурентоспроможність на закордонних ринках, що демонструють кейси багатьох брендів.

Наприклад, декілька років тому в компанію ММГ звернувся великий український виробник морозива з проханням надати інформацію щодо можливих ринків, куди вони могли б постачати продукцію. Завод із великими виробничими можливостями на той час використовував їх лише частково. Було проведено аналіз статистики експорту країн, які його цікавили. В результаті стало зрозуміло, в які країни експортують морозиво, у них проведено пошук місцевих дистриб’юторів, а контакти передано замовнику. За перші півроку компанія продала на експорт більш ніж 700 тонн морозива. Постійно збільшуються експортні поставки в Молдову, Казахстан, Грузію.

Основною проблемою під час виходу на нові ринки є нестача актуальної та повної інформації про конкурентів і споживачів. Багато бізнесів одразу спробували вийти на ринки ЄС, не усвідомлюючи специфіки входу та складнощів роботи на ринку. Часто на ринках розвинутих країн високий рівень конкуренції та вимого до якості й сертифікації продукції. Виникає низка складнощів під час виходу на ринок і висока вірогідність потерпіти фіаско.

Щоб визначити найцікавіші та найвигідніші ринки для компанії:

  1. Виберіть індикатори для потенційно цікавих країн.
  2. Серед вибраних країн визначте найпривабливіші за об’ємом і динамікою зростання загальноекономічних показників. мінімальним обмеженням для входу, кількістю потенційних споживачів.
  3. Проведіть детальний аналіз країн із найвищими показниками.

Так ви зможете отримати повну інформацію про ринок та споживачів, специфіку роботи на ринку й особливі вимоги до продукції.

Після проведення детального дослідження ринку:

  1. Використайте знайдені точки входу.
  2. Проведіть переговори з потенційними партнерами та споживачами.
  3. Укладіть угоди щодо поставки продукції.

Продукція АПК України конкурентоспроможна та досить популярна на міжнародних ринках. Світова громадськість і бізнеси співпереживають і слідкують за ситуацією в нашій країні. Варто скористатися новими можливостями та максимально швидко знайти нові ринки й ніші для експорту своєї продукції.

Дмитро Роденко, директор компанії Міжнародна Маркетингова Група

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...