Два з восьми: перше засідання аграрного комітету без Тараса Кутового
Олександр Бакуменко, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

 

Депутати аграрного комітету розглянули на черговому засіданні ряд законопроектів. З восьми схвалили два.

Перший — №3783 (від 19.01.2016) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження розміру земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що можуть одночасно перебувати в оренді та/або суборенді в одного орендаря та інших осіб, які ним контролюються». Ним пропонується дозволити на основі рішення районної ради обмежувати обсяг земель, які можуть одночасно перебувати в оренді та/або суборенді в одного орендаря та інших осіб, які ним контролюються, в розмірі не більше 35% всіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території району. Через багато зауважень законопроект — відхилили. Ним, наприклад, не встановлюється жодного критерію, яким має керуватись районна рада, приймаючи чи не ні рішення про встановлення зазначених обмежень законопроекті не зазначений механізм контролю за дотриманням суб’єктами господарювання обмежень, визначених рішенням районної ради та інше.

Другий — проект Закону України №3738 (від 29.12.2015) «Про внесення змін до статті 129 Земельного кодексу України (щодо спрощення процедури продажу земельних ділянок комунальної власності іноземним юридичним особам)», внесений народними депутатами України Кіралем С.І., Галасюком В.В., Підлісецьким Л.Т., Опанасенком О.В. та інші. Спрощується порядок продажу земельних ділянок, що перебувають у власності держави та територіальних громад, іноземним юридичним особам, аналогічно до порядку, встановленого для резидентів України (зі збереженням вимоги мати постійне представництво іноземної юридичної особи в Україні). Члени комітету підтримали даний законопроект.

Третій — №3080 (від 14.09.2015). «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку земельних орендних відносин та підвищення ефективності використання сільськогосподарських угідь державної та комунальної власності», внесений народним депутатом України Зубиком В.В. У пояснювальній записці вказано, що законопроект розроблено з метою підвищення ефективності використання сільгоспугідь державної та комунальної власності за рахунок впровадження ринкових конкурентних орендних механізмів, а також — вдосконалення законодавчої бази, що регулює відносини, пов’язані з заставою права оренди, що дасть змогу підвищити інвестиційну привабливість сільськогосподарських підприємств і збільшити обсяг надходження кредитних ресурсів у АПК. Але, за словами членів комітету, в результаті аналізу даного документу виявилось, що багато норм проекту не сприяють ефективному використанню земель сільськогосподарського призначення, а сам законопроект не може бути доопрацьований через велику кількість суттєвих зауважень. Таким чином, його відхилили.

Четвертий — №4355-1 (від 14.04.2016) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель»  зняли з розгляду, оскільки в сесійній залі у першому читанні ухвалили законопроект №4355.

П’ятий — №4200 (від 11.03.2016) «Про мораторій на зміну цільового призначення земельних ділянок рекреаційного призначення за межами населених пунктів», внесений народним депутатом України Мураєвим Є.В. Ним пропонується ввести мораторій строком на десять років на зміну цільового призначення земельних ділянок рекреаційного призначення незалежно від форми власності за межами населених пунктів, а також — забороняється руйнування об’єктів стаціонарної рекреації, крім випадків надзвичайних ситуацій тощо. Є зауваження до законопроекту: саме по собі встановлення запропонованого мораторію не вирішує проблему зменшення територій рекреаційного призначення. Вказану проблему слід вирішувати комплексно, із встановленням чітких законодавчих критеріїв щодо умов та порядку зміни цільового призначення зазначених земель, які в законопроекті відсутні. За пропозицією Держгеокадастру даний законопроект відхилили.

Розглянули й три законопроекти,  де аграрний комітет не є головним.  

Так, №2437а (від 24.07.2015) «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння розвитку малих та середніх підприємств виноробства в Україні» (автори — Балога В.І., Петьовка В.В) відхилили. Ним пропонується диференціювати розмір ліцензії на оптову торгівлю виноградним вином в залежності від обсягів виробництва та площ виноградників з метою полегшити вихід на ринок та функціонування особистих господарств, малих та середніх виноробних господарств. Втім обговорення показало, що думки членів комітету розділилися, зокрема, було запропоновано звільнити виробників вин та виноматеріалів від необхідності отримання ліцензії на оптову торгівлю цими продуктами, як це і було до 2004 року. Але ця пропозиція виявилася спірною, тож документ відхилили, щоб автори доопрацювали його разом з асоціаціями і вже потім винести на розгляд комітету.

Законопроект №2902 (від 19.05.2015) авторства Леоніда Козаченка «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування питань, пов'язаних із розробкою проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь», схвалили.  Він скасовує штрафні санкції за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, а також вилучає норми Земельного кодексу, що втратили доцільність внаслідок змін у законодавстві.

Не отримав підтримки членів комітету й №2797 (від 08.05.2015) «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо незаконного полювання та зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом)», внесений народним депутатом України Купрієнком О.В.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 квітня 2016
Аграрний комітет розглядає закон, за яким чиновники втратять право «торгувати» землею — офіційно
Розпочалося засідання комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. На ньому заплановано розглянути близько 20-ти законопроектів. Про це...
4 лютого 2016
Неприйняття змін до Податкового кодексу банкрутить фермерів — Бакуменко
Серед основних результатів діяльності влади у 2015 році потрібно назвати провал податкової реформи, від ефективності проведення якої залежить не...
1 лютого 2016
Потрібне негайне вирішення проблем в аграрному секторі — Бакуменко
Проблеми аграрного сектора потрібно вирішувати негайно для забезпечення продовольчої безпеки країни. Про це повідомив заступник голови Комітету з...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...