Невитребувані земельні паї – їхні власники мають час до 1 січня 2025 року
 Вадим Чувпило, кандидат наук з державного управління у галузі регулювання земельних відносин.

У вже достатньо далекому 1995 році владою нашої держави було вирішено прискорити так звану земельну реформу (яка по суті триває і до сьогодні), шляхом розпаювання земель колективних сільськогосподарських підприємств (колгоспів) між їх працівниками та пенсіонерами.

Указом Президента України від 3 грудня 1999 року було визначено, що до квітня 2000 року мають бути ліквідовані всі колгоспи. Як наслідок такого процесу більше шести з половиною мільйонів українців набули права на земельні частки (паї).

Читати до теми: Земля України без гриму: основні положення та наслідки закону про вільний ринок

Розмір паю залежить від регіону: на заході України (де порівняно небагато сільськогосподарських угідь) він може становити 0,2 га, а на півдні та сході — 5-9 га.

Проте, у наслідок недостатньої інформаційно-роз’яснювальної та організаційної роботи з боку органів державної влади та місцевого самоврядування в окремих регіонах процеси розпаювання проходили повільно. На той час люди отримавши на руки сертифікат на право на земельну частку (пай), в переважній своїй більшості вважали, що вже весь шлях отримання землі пройдено і можна користуватись земельною ділянкою, яка передбачена проектом роздержавлення колгоспу.

Але суть проблеми (тоді і зараз) полягає у тому, що до завершення процесу приватизації потрібен ще один крок, зробити який людям допомогти мала б держава – виділення в натурі на місцевості земельної частки (паю).

За офіційними даними площа до сих пір невитребуваних паїв становить близько 390 тис. га, що у свою чергу говорить про актуальність цього процесу. Це означає також, що близько 120 тис. громадян не витребували свої земельні частки (паї), не виділили їх в натурі (на місцевості) та згідно чинного законодавства не мають права ними користуватись.

Читати до теми: Закон про вільний ринок землі 2178-10: які питання слід далі вирішити уряду та Раді

Не витребувані земельні частки (паї) складаються з:

  1. земельні частки (паї), власники яких не оформили права власності або померли, а їх спадкоємці не прийняли спадщину (взагалі нічого не робили);
  2. земельні частки (паї), на які громадяни мають право, але не отримали відповідного документу, що підтверджуватиме таке право (сертифікат);
  3. земельні частки (паї), на які підтверджувальний документ уже отриманий (сертифікат), але власник не завершив процес приватизації та не зареєстрував своє право.

Основним нормативно-правовим актом, який регулює порушене питання на сьогодні є – Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Проте слід відзначити, що з метою остаточного завершення процесу паювання колишніх колгоспів, у 2018 році було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який набув чинності з 1 січня 2019 року.

Відповідно до норм зазначених законів, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Читати до теми: Земельна реформа України: основні етапи та події за всі роки незалежності

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

Таким чином, держава встановила часовий відлік до завершення процесу приватизації земельних часток (паїв), шляхом виділення їх в натурі (на місцевості). Ті громадяни, які ще не отримали сертифікат на право на земельну частку (пай), або отримали його та вважають, що є повноправними власниками земельних ділянок (не виділивши їх в натурі та не зареєструвавши своє право в реєстрі речових прав), мають буквально декілька років для цього. В іншому випадку (після 1 січня 2025 року) вони втратять таку можливість назавжди.

Фахівці Земельного Фонду мають всі необхідні можливості аби надати якісну консультацію та кваліфіковану допомогу кожному, хто має намір розібратись з колізіями земельного законодавства та реалізувати своє, законом передбачене право на землю. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...