Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
У 2017-2021 роках із держбюджету щороку (відповідно до Бюджетного кодексу України) мають виділяти на державну підтримку сільськогосподарських товаровиробників не більше від 1% аграрного ВВП. Однак у бюджеті на 2020 рік обсяг бюджетної підтримки заклали в межах 4 млрд грн, тобто приблизно 43% від потрібної суми. Інакше кажучи, на цей рік для агросектору уряд заклав у бюджет менше половини 1% аграрного ВВП!
Ці 4 млрд грн віддали на часткову компенсацію вартості с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва, фінансову підтримку аграріям шляхом здешевлення кредитів, розвиток фермерських господарств, садівництво, виноградництво, хмелярство, підтримку тваринництва та переробку сільськогосподарської продукції. Водночас програми є, але реальне виділення коштів бажає кращого, тому фактично спостерігаємо заборгованість за виплатою держпідтримки АПК.
Всі ми сподівалися до моменту старту бюджетного процесу, що ситуація з держпідтримкою агросектору зміниться. Що відбулося по факту? Проєктом Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік» обсяг бюджетної підтримки АПК знову ж таки визначили на рівні 4 млрд грн. Тобто зберігається цьогорічна сума і про визначену Бюджетним кодексом норму в 1% аграрного ВВП на держпідтримку знову всі в Кабміні забули.
Що це означає на практиці?
Закладених 4 млрд грн буде недостатньо для підтримки агросектору.
По-перше, сума підтримки апріорі менша, аніж мала би бути за законом, тому якась частина важливих програм опиниться без фінансування. Друге — вочевидь, отримаємо перехідні збитки перед сектором за цьогорічною державною підтримкою. По-третє, є збитки від посухи, паводків та пилових бур і компенсація потребує мільярдів гривень.
До слова, фактор погоди загалом негативно вдарить по сектору і найперше це відчуємо в рослинництві. Через посуху Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України скоригувало свій прогноз зернового урожаю у бік зменшення – із 72,1 млн т до близько 70 млн т. Якщо осінні погодні умови будуть сприятливими, то урожай кукурудзи очікується на рівні 35 млн т (раніше прогнозувалося 37 млн т), а загальний урожай зерна – на рівні 70 млн т. Найбільших за площею втрат потенційного урожаю кукурудзи зазнали Черкаська (133,8 тис. га), Одеська (33,5 тис. га) та Кіровоградська (21,3 тис. га) області. Загалом, по усій території України орієнтовні втрати по кукурудзі можуть становити близько 2 млн т.
Як уряду варто було б діяти в цих умовах?
Перше – щоб уникнути гальмування темпів розвитку агросектору, який формує 40% валютної виручки, потрібно мінімум вдвічі збільшити держпідтримку на 2021 рік, довівши її до 1% аграрного ВВП. Йдеться про 8 млрд 442 млн грн. Паралельно внести зміни до Бюджетного кодексу та закріпити у ньому норму, що щорічний обсяг коштів державного бюджету України на АПК не менше 1% аграрного ВВП. Навіть за таких умов обсяг держпідтримки буде менший, ніж у країнах Європи.
Друге – змістити фокус держпідтримки із великих товаровиробників та перенаправити їх на постраждалих від посухи аграріїв. Переважно це фермери. Всю держпідтримку агросектору на 2021 рік варто віддати фермерам. А не так, як у попередні роки, коли їм створювали лише проблеми для отримання бюджетних коштів. Якщо цього не зробити, частина фермерських господарств зазнає значних збитків і просто зникне. А це підтримка соціальної інфраструктури села та розвиток сільських територій.
Третє – серед програм держпідтримки окрему увагу слід приділити агрострахуванню, здешевленню страхових платежів (премій) за договорами страхування сільськогосподарських культур від ризиків загибелі. Для цього до кінця року слід проголосувати закон про агрострахування та частину коштів з держпідтримки віддати на ці цілі.
Четверте — надзвичайно гостро стоїть питання розвитку зрошення. Зрошення для аграрної України – це головна умова подальшого розвитку сільськогосподарського виробництва.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!