Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
За давньою політичною традицією, напередодні місцевих виборів в Україні, ухвалюють новий закон. Так було в 2006, 2010, 2015 роках, так сталося і в 2020 році. Так було, і так є, бо нічого знати правила місцевих виборів наперед, а то раптом ще хтось «нехороший» підготується.
Читайте до теми: Уряд схвалив законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України»
Тут варто згадати, що є ще одна традиція. На старті виборчого процесу – вносити правки, інколи навіть вже після початку. В мене немає жодних сумнівів, що і цю традицію Верховна Рада збереже.
Мінімальна причина для змін – повний безлад з виборчими заставами. В новому виборчому кодексі 5 різних застав/способів їх обрахунку для кандидатів:
1) в депутати районних, сільських, селищних, міських рад, окрім міст з чисельністю понад 90 тис. виборців, застави немає;
2) в мери (голови громад), окрім міст з чисельністю понад 90 тис. виборців, застави немає;
3) на посаду Президента застава – 650 мінімальних зарплат;
4) у Верховну Раду застава – 1000 мінімальних зарплат;
5) у Верховну Раду Криму застава – 500 мінімальних заробітних плат;
6) в депутати обласних та міських рад з чисельністю понад 90 тис. виборців застава – 4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тис. виборців;
7) в мери міст з чисельністю понад 90 тис. виборців застава — 4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тис. виборців.
Тобто, у виборчому кодексі застава регулюється і рахується по різному. Це перекреслює саму суть ідеї виборчого кодексу – однакові, зрозумілі та чіткі правила для різних видів виборів!
Впевнений, що окрім помилок з заставою, знайдуться ще додаткові проблеми, адже кодекс писали під парламентські вибори. Місцеві вибори були причепом, і як бачимо, з наближенням 25 жовтня, доведеться зміст цього «причепу» уважно переглянути!
Вкрай необхідно!
А раз перегляд неминучий, то слід заодно суттєво зменшити самі суми застав або запровадити альтернативу для народних кандидатів, наприклад, підписи виборців.
5 головних позитивів нового Виборчого кодексу для місцевих виборів:
1. Кодекс прийнято завчасно, до місцевих виборів понад півроку, тобто є часткова можливість завчасно підготуватися. Раніше виборчі правила змінювали за місяць до початку виборів.
2. Участь у виборах стала безкоштовною, тобто застави скасовані, окрім 30 найбільших міст та обласних рад. Раніше застави були в усі районі та міські ради.
3. В усіх ОТГ, окрім 30 найбільших міськрад, кандидатів в депутати зможуть висувати не тільки політичні партії, але й усі бажаючі. Раніше, навіть в найменших містах, були виключно партійні списки.
4. На виборах в 30 найбільших містах, а також в обласних радах, виборці можуть обрати не тільки партію, але й окремо конкретного кандидата, якого виборці хочуть бачити в місцевій раді. Таким чином, партійні списки стануть значно «відкритішими», ніж були до цього.
5. Всі території будуть мати своє депутатське представництво. Нова система, на відміну від старої, зробить так, що в кожному виборчому окрузі буде обрано кілька депутатів місцевих рад, а в результаті кожна територія «матиме свого депутат-а/ів». Отже, всі мешканці матимуть «власних» депутатів і в громаді, і в облраді.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!