Звернення до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана від учасників органічного сектору України
Олена Березовська президент Спілки «Органічна Україна»

Шановний Володимире Борисовичу!

Спілка виробників органічних сертифікованих продуктів «Органічна Україна» від імені суб’єктів виробництва органічної продукції в Україні звертається до Вас з пропозиціями щодо подальшої підтримки розвитку цієї галузі.

Так, за даними 2017 р., загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду складала близько 289 тис. га (0,7 % від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України). При цьому нараховувалось 529 операторів органічного ринку (найбільше — у Київській, Херсонській, Вінницькій, Одеській, Житомирській та Харківській областях). Українські сертифіковані органічні господарства займають площі від кількох гектарів, як і в більшості країн Європи, до декількох тисяч гектарів ріллі. У 2017 р. споживчий ринок органічних продуктів в Україні склав 29,4 млн. євро, а споживання на одну людину ― 0,68 євро (для порівняння: пересічний європеєць витрачає на органічні продукти 40,8 євро в рік, а мешканець ЄС ― 60,5 євро).

Читати до теми: Шість аграрних законів 2018 — аналіз і що зміниться для ринку

І сьогодні внутрішній споживчий ринок органічних продуктів в Україні продовжує розширюватися та розвиватися. Основними видами органічної продукції, що виробляється та споживається в Україні, є фрукти, овочі, зернові культури, м’ясо та молочні продукти, крупи та хлібобулочні вироби. В асортименті органічної продукції ― понад 100 найменувань товарів українського виробництва,темпи росту якого у 5,5 разів вищі, ніж в країнах Європи, та майже в 5 разів, ніж у світі.

В Україні за активної участі бізнес-спільноти з органічного виробництва сформовано законодавчі умови для розвитку ринку органічної продукції ― прийнято Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», що вводиться в дію 2 липня 2019 року. На сьогодні Мінагрополітики і разом з Держпродспоживслужбою, представниками органічного ринку, серед яких і Громадська спілка «Органічна Україна», готується низка підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для повноцінної імплементації положень прийнятого закону:

Читати до теми: Українське зерно вишукує органічний ґрунт – скільки та куди виробники продають чистого зерна?

  1. Порядок (детальні правила) органічного виробництва та обігу органічної продукції.
  2. Порядок сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції.
  3. Порядок ведення Реєстру операторів, Реєстру органів сертифікації та Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу.
  4. Переліку органів іноземної сертифікації;
  5. Перелік речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання в гранично допустимих кількостях.

Однак заходи для підтримки органічного сільського господарства не обмежуються лише створенням та впровадженням відповідного нормативного поля. Інші заходи для стимулювання розвитку виробництва органічних продуктів ― це цільова підтримка органічного сільського господарства та виробництва органічної харчової продукції, оскільки міжнародна сертифікація щодо дотримання органічного стандарту ― це обов’язок виконати усі необхідні вимоги господарської діяльності та добровільно брати на себе додаткові органічні зобов’язання, пов’язані з виробництвом, що, безперечно обумовлює більшу вартість органічної продукції, порівняно з неорганічною. Така «цінова надбавка за органічне виробництво», компенсує органічним фермерам вищу собівартість виробництва та нижчу врожайність.

Читати до теми: ТОП-6 змін «органічного» законопроекту № 5448

Досвід інших країн свідчить, що узгоджена та цільова підтримка органічного сільського господарства сприяє розвитку такого виробництва та ринку.

Так, з 2003 року спільна сільськогосподарська політика ЄС ґрунтується на Схемі єдиних виплат (SPS), пов’язаній з розміром оброблюваної площі ферми (так зване «роз’єднання»). Ці прямі виплати визначаються системою «перехресного погодження», що означає виконання вимог норм, необхідних для отримання допомоги від ЄС (cross-compliance). Це вимагає від фермерів: 1) виконувати вимоги Сприятливих умов для сільського господарства та навколишнього середовища (Good agricultural and environmental condition, GAEC) та 2) дотримуватися стандартів харчової безпеки (охорони здоров’я громадськості), здоров’я та добробуту тварин, а також збереження навколишнього середовища. Якщо фермери не виконують ці вимоги, то прямі виплати можуть бути скорочені або навіть повністю припинені. Щоб звертатися щодо виплат згідно з Другою частиною Спільної сільськогосподарської політики, фермери повинні виконати усі умови Першої частини Спільної сільськогосподарської політики.

Дивитися графіку до теми: Все про органічну продукцію в Україні та світі 

 Головними цілями Другої частини Спільної сільськогосподарської політики є розвиток сільських територій та невиробничих функцій сільського господарства, що є головним користувачем земель та води у Європі. Окремі країни можуть підтримувати різні заходи для досягнення цих цілей (а також добробуту тварин), які є вищими вимогами, ніж перелік Першої частини Спільної сільськогосподарської політики. Участь фермерів у Другій частині Спільної сільськогосподарської політики спонукає до отримання субсидій,які ґрунтуються на конкретному проекті. У більшості країн Європейського Союзу це є джерелом та основним обґрунтуванням для субсидій органічному сільському господарству.

Україна має високий потенціал для розвитку органічного виробництва внаслідок зростання зацікавленості як внутрішнього споживача, так і міжнародних покупців, поступового підвищення рівня обізнаності населення щодо органічних продуктів, бажання вживати якісну продукцію та наявності активних виробників органічного сектору.

Дивитися графіку до теми: Під лупою: законопроект №5448-д — органічна продукція  

Проте подальший значний розвиток органічного виробництва в Україні потребує відповідної державної підтримки, напрями та інструменти якої обговорювалися під час X-ї Міжнародної агропромислової виставки та форуму з розвитку фермерства, в рамках якої Ви взяли участь у заході АГРОПОРТ ЗАХІД ЛЬВІВ (21-22 березня 2019 р., м. Львів) і висловили готовність сприяти такій підтримці.

Тож від імені органічного бізнесу просимо підтримати запровадження відповідних інструментів державної фінансової підтримки органічного виробництва в Україні шляхом передбачення у проекті Держбюджету на 2020 та наступні роки відповідної бюджетної програми «Фінансова підтримка розвитку органічного виробництва продукції рослинництва, тваринництва, харчової продукції і кормів» в обсязі 600 млн. грн. на 300 тис. га земель з розрахунку:

  • господарствам, що мають під органічним сільськогосподарським виробництвом до 500 га,―3 тис. грн./га(100 тис. га х 3 тис. грн./га = 300 млн. грн.);
  • господарствам, що мають під органічним сільськогосподарським виробництвом до 1000 га, ― 2 тис. грн./га (100 тис. га х 2 тис. грн./га = 200 млн. грн.);
  • господарствам, що мають під органічним сільськогосподарським виробництвом понад 1000 га, — 1 тис. грн./га (100 тис. га х 1 тис. грн./га = 100 млн. грн.).

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

25 березня 2019
В Україні працює понад 600 операторів органічного виробництва
Станом на 14 березня 2019 року в Україні налічується 617 операторів органічного виробництва. В той час, як на кінець 2018 року їх кількість сягала...
19 березня 2018
Органічна олія з України буде продаватися у Нідерландах, Литві, Франції, Швейцарії  
Полтавська компанія «Укролія» збирається поставляти перші партії органічної нерафінованої олії (близько 500 т) в Європу. Про це повідомив...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...