Як передати землю громадам: аналіз нового законопроекту Мінрегіонбуду?
Експерт Проектного офісу секторальної децентралізації з питань земельних відносин при Міністерстві регіонального розвитку та будівництва Олег Проценко

Минуло вже 25 років від демонтажу соціалістичної системи господарювання. Проте держава й досі – найбільший землевласник у країні.

Статистичні дані говорять, що всього в Україні є 60 млн га землі. З них понад 70% (42 млн га) – сільгоспземля, яка за межами населених пунктів. Із них 10,5 млн га – досі державні. Й значна частина держземлі розташована саме в межах об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Проблема в  тому, що законодавство не дає ОТГ права ними розпоряджатися. Зараз землею розпоряджаються чиновники, які не зобов’язані узгоджувати рішення ані з мешканцями, ані з планами розвитку громад. При цьому, саме земля є центральним ресурсом у визначенні майбутнього громад. Адже інвесторам, котрі будуватимуть на території ОТГ підприємства, потрібні будуть відповідні ділянки.

Саме тому Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства було розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин». Основною метою проекту є розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, наділення сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад  повноваженнями  розпоряджатися землями державної власності у межах території відповідних територіальних громад.

Законопроект вносить зміни до Земельного кодексу України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про оренду землі». Він передбачає надання сільським, селищним, міським радам об’єднаних територіальних громад  нових повноважень.

Головне – розпоряджання землями державної власності, передача земельних ділянок державної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель держави, в межах, визначених Кодексом.

Важливе також набуття прав на зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, а також у межах території об’єднаних територіальних громад, що утворені у встановленому порядку згідно із затвердженими перспективними планами формування територій громад АР Крим.

Також надаються повноваження щодо вилучення земельних ділянок державної та комунальної власності, які перебувають у постійному користуванні, за умови повного відшкодування землекористувачеві збитків, спричинених цим.

Проектом Закону також визначено перелік земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, надано визначення терміну «територія територіальної громади».

Змінами до Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавцями земельних ділянок державної та комунальної власності є ВР АР Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Вважаю, що прийняття законопроекту пришвидшить земельну реформу та реформу децентралізації.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 лютого 2018
«Привид» аграрної «Батьківщини», або До чого готується «головний популіст» країни
«Батьківщина» гострить лижі до парламенту після гарного ляпу на останніх виборах до  ради. Так, у 2017 році вона трималася у лідерах...
12 лютого 2018
7 меседжів Геннадія Зубка про децентралізацію в Україні
Українська децентралізація — на півдорозі. Після провалу в парламенті трьох законопроектів про передачу с/г земель місцевим органам влади у...
6 травня 2016
Верховній Раді пропонують "зашліфувати" земельний кодекс — проект постанови
У Верховній Раді зареєстрували проект постанови № 2793/П від 28.04.2016 "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...