Торговельними лабіринтами України та Росії,  або Чому продажі й надалі зростають
Торговельними лабіринтами України та Росії, або Чому продажі й надалі зростають

Згідно зі звітом Міністерства економічної торгівлі та розвитку України (МЕРТ) за І півріччя 2017 року, до ТОП-3 експортерів української продукції увійшли Європейський Союз, РФ і Туреччина. В лідерах списку країн, які активно нарощують експорт, опинилися Євросоюз, Росія та Індія. З першого погляду у цій ситуації найбільше привертає увагу позиція Російської Федерації. Відносини між нашими країнами важко назвати дружніми. Попри це, Україна не лише не зменшує поставки, а й збільшує експорт до Росії. AgroPolit.com вирішив поцікавитися у міністерства, чому склалася така ситуація, що найбільше продається і постачається та скільки аграрних товарів наша країна купує і продає країні-агресору.  Найбільше засмутило те, що конкретних відповідей на питання ми так і не отримали. Натомість надіслали порівняльні таблиці та багато цифр, яких ми не потребували. Відтак, виникло відчуття, що у МЕРТі або не зрозуміли елементарних питань, або міністерство намагалося «завуалювати» відповіді великою кількістю непотрібної інформації. Далі подаємо питання і відповідь.

AgroPolit.com: За оцінками ФАО, за п’ять місяців 2017 року нелегальний імпорт м’яса з Росії в Україну склав 29 тис. т. Економіст Андрій Панкратов зазначає, що крім м’яса така ж ситуація і з молочними продуктами. Чи є в міністерстві пропозиції, як вирішити проблему незаконного імпорту?

Детальної відповіді AgroPolit.com не отримав, оскільки представники МЕРТу зазначили, що питання незаконного імпорту належить до компетенції Державної фіскальної служби України й «перекинули» надання коментарів на ДФС.

Скільки у грошовому та відсотковому вираженні склав імпорт з Росії в Україну за І півріччя 2017 року? Які це групи товарів? На скільки відсотків це більше/менше від показника аналогічного періоду минулого року?

За підсумками І півріччя 2017-го обсяг імпорту склав $3 млрд, що більше проти аналогічного періоду минулого року на $875,1 млн, або на 41,5%.

Зростання імпорту відбулося майже за всіма галузям економіки, за винятком лише продукції АПК та харчової промисловості. Значна частина продукції перебуває під забороною з боку України. Обсяг імпорту по галузі скоротився на $9,3 млн, або на 34,3%. Продукції легкої промисловості — на $0,9 млн, або на 3,8%.

Найбільше в імпортних поставках із РФ до України зросли постачання мінеральних продуктів.

Зокрема, збільшилися поставки нафтопродуктів (на $313,4 млн, або в 3,1 разу), кам’яного вугілля (на $176,7 млн, або на 38,8%) та газу нафтового (на $55,4 млн, або на 80,7%).

Окрім мінеральних продуктів, в імпорті з Росії до України зросли поставки:

  • продукції хімічної промисловості — на $212,2 млн, або на 37,6%;
  • продукції машинобудування — на $65 млн, або на 20,3%;
  • продукції металургії — на $34,1 млн, або на 14,2%;
  • різних промислових товарів — на $12,8 млн, або на 23,4%;
  • деревини та паперової маси — на $3,2 млн, або на 3,0%.

Яке місце займає Росія в списку країн-імпортерів до України?

Відповідь на це питання редакція також не отримала.

Але у довідці про співробітництво між Україною та Росією вказано, що Російська Федерація залишається найбільшим торговельним партнером України за обсягами торговельно-економічного співробітництва, водночас спостерігається стала тенденція до зменшення частки Росії у загальному обсязі зовнішньої торгівлі. Можливо, це говорить про те, що в списку імпортерів Російська Федерація залишається №1.

Згідно з даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Росія — на другому місці у списку країн-партнерів в експорті товарів з України? Які саме товари експортуються?

У січні—червні 2017 року експорт з України до Російської Федерації склав $3,58 млрд та збільшився  на 19,2% проти аналогічного періоду минулого року. Зокрема, експорт склав $1,93 млрд та зріс на 26,4%.

У січні—червні 2017 року в структурі українського експорту до Росії домінували поставки: реакторів ядерних, котлів, машин (19,4%), чорних металів (18,9%), продуктів неорганічної хімії (14,8%), виробів з чорних металів (5,6%), електричних машин (4,6%).

Збільшення обсягів експорту відбулося в таких групах товарів:

  • чорні метали — на 38,8% ($197,8 млн);
  • реактори ядерні, котли, машини — на 31,5% ($88,8 млн);
  • продукти неорганічної хімії — на 37,7% ($78,1 млн);
  • вироби з чорних металів — на 17,8% ($16,2 млн) та ін.

Проте, скоротився експорту паперу та картону (на $35,4 млн), друкованої продукції (на $3,1 млн).

Які товарні групи заборонені Росією до ввозу з України?

У зв’язку із початком функціонування зони вільної торгівлі між Україною та ЄС із 1 січня 2016 року Російською Федерацією у торгівлі з Україною запроваджено продовольче ембарго на імпорт деяких видів сільськогосподарської продукції, сировини і продуктів харчування, які походять з України.

Постанови уряду РФ від 07.08.2014 № 778 «Про заходи щодо реалізації Указу Президента від   6 серпня 2014 року № 560 «Про застосування окремих спеціальних економічних заходів з метою забезпечення безпеки Російської Федерації» та від 21.12.2015  № 1397 «Про внесення змін до пункту 1 Постанови уряду Російської Федерації від 7 серпня 2014 року № 778»

Заборону продовжено до 31 грудня 2018 року (Постанова уряду РФ від 4.07.2017 №790 «Про внесення змін до постанови уряду Російської Федерації від 7.08.2014 № 778»).

Як Ви прокоментуєте той факт, що Росія займає лідируючу позицію в експортному списку партнерів, попри те, що діє продовольче ембарго та триває війна?

Лідируюча позиція Російської Федерації в експортному списку торговельних партнерів України пояснюється виробничими зв’язками, які історично склалися. На ринок РФ довгі роки поставлялась українська продукція з високою доданою вартістю.

Разом із тим, на сьогодні з метою економічної протидії країні, яка визнана Верховною Радою України агресором, для забезпечення захисту національних інтересів, безпеки, суверенітету й територіальної цілісності України, її економічної самостійності, а також запобігання порушенню чи відновленню порушених прав, свобод і законних інтересів громадян України урядом України запроваджено що до товарів походженням із Російської Федерації наступні заходи:

— з 2 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року — застосовуються ставки режиму найбільшого сприяння — пільгові ставки ввізного мита відповідно до Митного тарифу України (постанови КМУ від 30.12.2015 № 1146 та від 21.12.2016 № 977);

— з 10 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року — заборонено ввезення на митну територію України деяких видів товарів (згідно із затвердженим переліком) (постанови КМУ від 30.12.2015 № 1147, від 20.01.2016 № 28 та від 06.07.2016 № 417).

Також, принагідно інформуємо, що у зв’язку з триваючою збройною агресією Російської Федерації проти України, сприянням і фінансуванням нею терористичної діяльності в Україні, відповідно до статті 5 Закону України «Про санкції»,  28. 04.2017 Радою національної безпеки і оборони України прийнято рішення «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введене в дію Указом Президента України від 15.05.2017 № 133/2017, відповідно до якого застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до низки фізичних та юридичних осіб згідно з додатками 1—2 до зазначеного рішення.

Які нові ринки та за якими позиціями відкрила Україна за період війни з Росією? Чи є комплексна програма імпортозаміщення?

За даними Держстату, до переліку нових країн, до яких здійснювався експорт з України у січні—червні 2017 року ввійшли Сент-Люсія, Бруней-Даруссалам, Андорра, Анґілья, Острови Теркс і Кайкос, Ґренада. Новими імпортерами стали: Соломонові острови, Джерсі, Французька Гвіана, Тувалу, Гамбія.

На нові ринки Україна експортувала: відходи і брухт міді, оксиди марганцю, матеріали для виробництва перук, розскубана сировина з вовни, руди та концентрати свинцеві, пряжа з інших рослинних текстильних волокон, волокна кокосові, машини для екструдування штучних текстильних матеріалів, сланець оброблений, тапіока та її замінники, тканини махрові, продукти прямого відновлення залізної руди, екстракти та соки з м'яса, риби, мононитки штучні та какао-боби.

Натомість у країні побільшало імпортних: суден, жирів ВРХ, нікелевих відходів на брухт, риболовних суден, гранульованого шлаку, джгутових та конопляних волокон, бруківки, концентратів дорогоцінних металів та шовку-сирцю.

Втім, які ринки були відкриті за період війни, а не лише за 2016—2017 роки, у МЕРТ дізнатися не вдалося, адже дані стосувалися лише останнього півріччя.

Зате, у повідомленні зазначається, що Мінекономрозвитку не розробляло комплексної програми імпортозаміщення.

Чи підготували МЕРТ і уряд аргументи для справи DS525 «Україна — заходи щодо торгівлі товарами та послугами»? Коли почнеться розгляд справи? Які Ваші прогнози до результатів розгляду?

Консультації в справі DS525 «Україна — заходи щодо торгівлі товарами та послугами» та їхній зміст є конфіденційними для третіх сторін.

Однак можемо Вам повідомити, що українська сторона наполягає на тому, що Україна діє у відповідності до своїх зобов’язань у рамках СОТ. Позиція України ґрунтується на чітких юридичних аргументах та підкріплена положеннями міжнародних угод, а також рішеннями, численними актами та заявами міжнародної спільноти.

Р.S.

AgroPolit.com попросив надати уточнюючу інформацію щодо продуктів (товарних груп) АПК та харчової промисловості, які експортувалися до Росії та імпортувалися з Росії (у тоннах, грошовому вираженні та відсотковому значенні від загального експорту/імпорту АПК), але нам відповіли, що такі питання перебувають поза компетенцією міністерства і порадили звернутися до Міністерства аграрної політики та продовольства.

Досить дивно виглядає те, що у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі не знають, якою продукцією торгує Україна. Невідповідність виникла і в тому, що у загальному звіті були подані цифри експорту/імпорту щодо продукції АПК, але розбивку МЕРТ надати не спромоглося.

Еліна Редіх, AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

15 травня 2017
Росія створила монополію на українському ринку азотних добрив
Росія фактично винайшла ноу-хау з перетворення надлишкового і дуже дешевого газу у валюту шляхом продажу азотних добрив Україні. Про це у статті...
1 листопада 2016
Росія заборонила ввозити сіль з України
З 1 листопада сіль офіційно потрапляє в список продуктів, постачання яких заборонене російською владою в рамках продовольчого ембарго, введеного в...
5 квітня 2016
Володимир Угулава: Навіть без російського ринку Україна може поставляти 5 млн тонн солі лише у Східну Європу
У середу розпочнеться завершальний етап конкурсу з відбору голови ДП «Артемсіль» і триватиме до 8 квітня. Ситуація довкола вибору нового...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...