Аграрії в 2017 році: чи справдяться очікування?
Олександр Поліводський, адвокат, Правнича фірма «Софія»

 

Як будемо жити та чого очікувати від року, що настав?

Мабуть, найпершим сподіванням і очікуванням вже традиційно має стати скасування мораторію. Принаймні бурхливі дискусії щодо цієї теми гарантовані: круглі столи, конференції, виступи, аргументи за та проти, – їх вистачатиме. При цьому, без сумніву, як і минулого року, пропонуватимуться альтернативи ринку землі: торгівля правом оренди та емфітевзис. Слід очікувати ініціативи щодо поетапного впровадження ринку землі, спочатку продаючи державні та комунальні землі, а після цього – всі інші.

Сподіваємося, що проект закону про ринок землі буде розроблено, оскільки саме це є однією із умов міжнародних фінансових організацій. Водночас, на мою думку, розробка чи навіть прийняття такого закону може не зняти побоювань та не зменшити недовіри до ринку у сучасному трактуванні, але обов’язково стане етапом формування громадської думки щодо того, яким саме має бути ринок землі у майбутньому.

Є підстави сподіватися, що режим перевірок підприємств малого та середнього аграрного бізнесу не буде ставати жорсткішим, як і будь-якого бізнесу таких обсягів. Водночас не виключено, що будуть впроваджуватися заходи, особливі саме для аграрного бізнесу у зв’язку з ризиком поширення інфекцій та хвороб сільськогосподарських культур і тварин.

Слід очікувати кроків щодо гармонізації законодавства України з вимогами ЄС; вочевидь, це питання може стати, з одного боку, ключовим для експортерів, але з іншого – важливим для виробників, оскільки стосуватиметься системи виробництва. Зокрема ці питання будуть актуальними для м’ясо-молочної галузі та підприємств харчової промисловості. Водночас очікуємо на вирішення питання із запровадженням правил для виробників органічної продукції.

Гарячою темою для аграріїв може стати питання під умовною назвою «Проблема 3200», тобто все, що пов’язано із виплатою мінімальної заробітної плані: нарахування, оформлення трудових відносин, застосування сезонної оплати праці, використання роботи за сумісництвом та неповної ставки, контроль державних органів, ну й, звісно, розмір штрафів і відповідальність. Немає сумніву, що для багатьох підприємств у сільській місцевості підняття заробітної плати може стати проблемою, яку неможливо вирішити.

Сюрпризом може стати податкова сфера. Держава, використовуючи, як завжди, тактику підступного хижака, у будь-який момент  може прийняти сюрпризоносні податкові норми: від  режиму ПДВ до індексації грошової оцінки або щось нишком скасувати із числа того, що бізнес вже поспішив вважати відвойованим.

На жаль, протягом року не було реального прогресу щодо захисту від рейдерства. Від дрібних фермерів до великих агрохолдингів – усі потерпали від цього. Надії на вирішення ситуації небагато. Вочевидь, неефективність аграрного та земельного законодавства, помножена на недоліки судової та правоохоронної системи, які були минулого року і найближчим часом навряд чи будуть суттєво змінені.

Однак є й хороші новини: варто сподіватися, що зусилля із дерегуляції цього року також будуть реалізовані, внаслідок чого адміністративних процедур має стати менше, а перевірки не будуть проблемою або їх узагалі буде мінімум. .

Разом із тим, попри різні очікування, будемо сподіватися, що цей рік буде добрим, плідним, мирним та багатим на доходи, а в кінці його очікуватимемо заслужених подарунків.

 

Чи вирішаться ці проблеми – покаже час, але звернемося до того, що слід чекати від ринку землі.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 грудня 2016
Законопроект, який забороняє емфітевзис відхилено
Аграрний комітет відхилив законопроект № 5223 «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо недопущення тіньового відчуження земель...
13 грудня 2016
Асоціація фермерів підтримала емфітевзис
На з'їзді Аграрного союзу України обговорювався законопроект 4010-А про «Емфітевзис». Про це повідомляє прес-служба АФЗУ. «З'їзд...
22 листопада 2016
У Верховній Раді зареєстрована петиція проти законопроекту про емфітевзис
На сайті Верховної Ради 21.11.2016 зареєстровано петицію про неприйнятність ухвалення законопроекту про емфітевзис №4010а. Нагадаємо, що емфітевзис...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...