Агробізнес проти аграрної науки?
Агробізнес проти аграрної науки?

До редакції AgroPolit.com надійшов лист від прес-служби Національної академії аграрних наук України. В ньому проситься оприлюднити позицію Академії стосовно неправдивої інформації про діяльність НААН, розповсюдженої президентом УКАБ Алексом Ліссітсою. Не стаючи на позицію жодного з  учасників цієї дискусії, подаємо текст блогу без змін.

8 грудня 2016 року президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний  директор агрохолдингу «Індустріальна молочна компанія» Алекс Ліссітса у своєму блозі «Аграрна академія: факти без коментарів» навів низку фактів, які не  відповідають дійсності.  Пропонуємо  порівняти його та наші дані.

1. У мережі Академії на початку 2016 року разом працювало 12,7 тис. працівників. У результаті оптимізації кількість установ скоротилась на 40%, а працівників — у 2,1 раза.  Тож в Академії наразі працює 5,9 тис. наукових співробітників. Звідки Алекс Ліссітса взяв цифру в 20 тисяч працівників?

2. Дивує позиція про кадровий склад НААН. У блозі Ліссітси вказано, загальну кількість академіків — 326 осіб. Але при цьому з поля зору блогера чомусь випала цікава деталь, що на сайті Академії в розділі «Про НААН»  у відповідній рубриці «Члени Академії» деякі прізвища  у чорних рамочках, що  означає - людина померла, але залишилася членом Академії посмертно, бо зробила значний внесок у розвиток науки. Таких осіб 30. Окремі блогери, можуть мати сумнів щодо вагомості внеску цих учених у розвиток аграрної науки, але чи можуть вони  похвалитися таким же потужним доробком з наукових праць та досягнень, як і ці академіки? Зокрема,  академік НААН Амбросов Володимир Якович, (помер у 2014 році), є автором 670 наукових праць, із них 92 особистих і колективних монографій, 87 методик та методичних рекомендацій, 6 підручників, 12 навчальних посібників. Він підготував 4-х докторів та 16-х кандидатів економічних наук. Виступав офіційним опонентом 72 кандидатських і докторських дисертацій.

3. Середній вік членів Академії  — 67 років, а не 71, як зазначає Алекс Ліссітса.

Наймолодшим членом Академії є  35-річний Антон Герілович (35 років) — заступник директора з наукової роботи (Національного наукового центру «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини»), доктор ветеринарних наук, професор, член-кореспондент НААН України. Втім, Алекс Ліссітса стверджує, що наймолодший серед членів Академії -  колишній губернатор  Київщини 43-літній Максим Мельничук, роблячи особливий наголос на політичній складовій його біографії. Навіщо?

Найстаршим членом-кореспондентом НААН дійсно є Олександр Собко (95 років). Але він автор 130 наукових робіт, зокрема 2 монографій, власник двох авторських свідоцтв на винаходи. І він  продовжує  працювати. Людина з  великої літери, без  якої не  відбулася  б  значна частина аграрної науки не лише України. І таких у наших лавах  багато.

4. Підприємства НААН обробляють 411,3 тис. га сільськогосподарських угідь, з них 364,3 тис. га - рілля. В той же час Алекс Ліссітса просто озвучує приблизну цифру – «понад  400 тис. га».  Зрозуміти «понад» можна по-різному — це може бути  і 499 тис. га. До того ж, говорячи про землі у підпорядкуванні НААН, автор блогу — свідомо чи ні (нам не  відомо) — забуває про одну важливу деталь — частина цих земель слугує для проведення наукових досліджень, тобто на них закладаються основи подальшої  продовольчої безпеки України та світу, а не отримують прибутки, як звикли в агробізнесі, який власне  і представляє пан Ліссітса через галузеву асоціацію УКАБ.

5. У підпорядкуванні Академії - 180 дослідних господарств та інших підприємств (не 185), з яких економічно активних — 141. Решта 39на стадії ліквідації, банкрутства  чи  реорганізації.

6. Академія об’єднує 111 дійсних членів (академіків), 113 членів-кореспондентів, 27 почесних і 41 (без росіян, яких у складі Академії налічувалась 21 особа) іноземних членів, тобто всього 292 особи. А не 114 академіків, 121 член-кореспондент, 29 почесних та 62 іноземних члени, як пише автор блогу Ліссітса.

7. Державна підтримка НААН за останні 5 років скоротилася із 523 млн грн до 298 млн грн. Тоді як різні установи Академії у 2015 році сплатили до бюджетів різних рівнів близько 510 млн грн. Тобто на 1 бюджетну гривню  науковці віддають  у бюджет майже дві гривні.

Тож тепер постає логічне запитання: чим продиктована така цікавість Алекса Ліссітси до земель НААН? Можливо, тим, що він очолює одну з найбільших галузевих асоціацій, у складі якої великі холдинги? До речі, Алекс Ліссітса один із небагатьох виступає за відкриття ринку землі, що, у свою чергу, призведе до приватизації земель НААН.

P.s: Так що ж не поділив Алекс Ліссітса з НААН? AgroPolit.com слідкуватиме за цим питанням  та інформуватиме вас! 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

4 серпня 2021
Вільний ринок землі — продаж/купівля паю, ціна землі, переважне право, безоплатна приватизація та правки до закону про землю
Вільний ринок землі — продаж/купівля паю, ціна землі, переважне право, безоплатна приватизація та правки до закону про землю. Більше у...
22 липня 2021
Закон №1601-ІХ про страхування сільськогосподарської продукції – вирішення проблеми фермерів чи чергова декларація намірів?
Президент Володимир Зеленський підписав закон 1601-ІХ (реєстраційний номер законопроєкту №5104) «Про внесення змін до Податкового кодексу...
30 червня 2021
Чи загрожує ринок землі створенням «феодальних князівств», або поля маркіза де Карабаса
Заступник голови «Центру розвитку земельних правовідносин в Україні» Анатолій Шумський розповів про те, чи загрожує ринок землі...