5 податкових новацій для агросектору у 2017 році
Андрій Журжій, перший заступник голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики

Верховна Рада прийняла в цілому законопроекти №5368 та №5132, які вносять зміни до Податкового кодексу України. Вони передбачають зміни у роботі Державної фіскальної служби України (ДФСУ), механізму адміністрування податків та підтримки аграрного сектора.

Що саме?

Прикро зауважити, але деякі надзвичайно важливі зміни в кінцевих редакціях законопроектів прийняті не були.

Так, в першу чергу, не були підтримані норми щодо необхідності передачі баз даних від ДФС до Мінфіну. Cьогодні ДФС збирає інформацію і вона її адмініструє. У ДФС дуже багато маніпуляцій з інформацію та статистикою тому ця норм була надзвичайно важливою.

По-друге, хоча зараз активно обговорюється потреба ліквідувати податкову міліцію, по факту такої ліквідації не відбудеться, адже Кабмін так і не вніс окремий закон. Тому, хоча уряд і задекларував необхідність ліквідації, здійснено це найближчим часом не буде.

Звісно ж, є і позитивні моменти.

Перше: запроваджується один реєстр заяв на відшкодування ПДВ. Як буде відбуватись процес відшкодування? Подаєте декларацію, інформація потрапляє в єдиний реєстр заяв на відшкодування ПДВ. Через тридцять днів Державне Казначейство автоматично бере інформацію з реєстру. У ДФС є тридцять днів на перевірку. Вона може винести податкове повідомлення-рішення (ППР) на спірну суму. ППР зупиняє відшкодування податку, але тільки на цю спірну суму. Тому з Нового року неможлива буде ситуація, коли вам донараховують 1 тис грн «лівого» податку, який ви нібито не сплатити, а через це зупиняють 10 млн грн відшкодування. Ні, норма чітко говорить – ППР і тільки на суму. Якщо все запрацює як прописано в законопроекті, то це має зробити податок менш корупційним.  

Друге: ми прибираємо документ, який називається висновок на відшкодування ПДВ, який надається ДФС і підписується особисто головою ДФС. Цієї речі просто не буде. Нема висновку – нема пропозиції ДФС "прискорити процес відшкодування".

Третє: підтримка агробізнесу. Спеціального режиму ПДВ не буде з 1 січня 2017 року. Однак буде виділено 4 млрд грн на підтримку аграрного сектору. Передбачається, що підтримка надаватиметься підприємствам тваринництва, садівництва, овочівництва та деяким іншим категоріям.

В прийнятій редакції Закону є обмеження, що один сільгосптоваровиробник може отримати не більше 150 мільйонів гривень на рік з урахуванням пов’язаних з ним осіб.

Окрім того, раніше обговорювалося, що в розробленому Кабміном порядку розподілу бюджетної дотації буде встановлено, що одна категорія не може отримати більше 50% державної підтримки. Фактично це застереження стосується тваринництва і курятини, бо там будуть відшкодовуватимуться дуже великі суми, тому необхідно зробити так, щоб одна категорія не забрала 90% всієї дотації. 

Четверте: всі перевірки бізнесу з рівня району піднімуть на рівень обласного центру.

П'яте: зникають зайві функції у «контролерів». Сьогодні ДФС - це дві сотні незалежних юридичних осіб. Для бізнесу це повністю некерована ситуація і відсутність практики системної роботи. Тому важливо не просто скорочення штату ДФС, а і її функцій. Бізнес має менше контактувати з податковою, більше працювати через електронні сервіси. Для цього в Податковий кодекс були внесені зміни щодо порядку підписання документів, адже зараз більшість документів підписується керівником та заступником керівника контролюючого органу. Якщо ж ми просто проведемо централізацію функцій, на місцях не буде кому підписувати документи.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

17 січня 2017
Податковий «розпорядок» бізнесу та українців: порівняльний аналіз за 2015-2017 роки
З 1 січня 2017 року український агробізнес отримав ряд важливих податкових змін. Після тривалих дискусій депутати спільно з урядом ухвалили ряд змін....

Вибір редакції

13 березня 2023
ТОП-10 найважливіших аграрних законодавчих ініціативи уряду та Мінагро
AgroPolit.com відібрав десять найважливіших постанов, наказів та порядків для роботи аграрного ринку. Серед них ви знайдете такі: механізм бронювання...
6 лютого 2023
Агросектор України під час війни – інфографічий довідник за 2023 рік
З чим прожив 2022 рік агросеткор – детальний аналіз ринку презентовано у щорічному інфографічному довіднику «Агробізнес України під...
6 січня 2023
Ринок оренди сільськогосподарських земель – що чекати цього року?
Як зміниться вартість оренди гектару сільськогосподарські землі у 2023 році? Детально у ексклюзивному блозі на AgroPolit.com розповів співзасновник...