Що рік прийдешній готує для аграріїв
Марія Дідух, в.о. генерального директора Української аграрної конфедерації

Для українських аграріїв 2017 рік однозначно буде складнішим, ніж теперішній. Причина — з’являться нові правила гри, до яких потрібно пристосовуватися. Але якими будуть ці правила —  питання не вирішене. Наразі зрозуміло одне — найбільше постраждають представники тваринницької галузі. А от ті, хто займаються вирощуванням продукції рослинництва, — у відносній безпеці.

Життя без спецрежиму ПДВ

Основним викликом для усіх без винятку аграріїв є ризик скасування спеціального режиму оподаткування галузі. Адже у чинному Податковому кодексі чітко написано, що з 1 січня 2017 року всі аграрії переходять на загальну систему оподаткування. І якщо Верховна Рада України не затвердить якихось нових норм, то це відбудеться автоматично.

Життя зміниться для усіх аграріїв. Однак вирощування певних рослинницьких культур  є достатньо рентабельним (за винятком овочівництва, садівництва та виноградарства), а тому в найгіршому становищі опиниться галузь тваринництва. У цьому році ми вже спостерігаємо тенденцію падіння галузі: поголів’я ВРХ скорочується, а більшість ферм  працює у збиток. Тож  потрібно будь-що зберегти фінансову підтримку тваринництва. 

Хороша новина. У Верховній Раді чекає на розгляд законопроект № 5225, який передбачає збереження спецрежиму ПДВ для тваринництва, овочівництва, садівництва, виноградарства та виробників цукрових буряків. Галузеві асоціації, Мінагропрод та депутати його напрацювали  і його підтримують.  Та чи скаже «так»  парламент? Ми не знаємо. Але УАК виступає за цей документ.

Державна підтримка АПК

Причиною скасування спецрежиму є вимога Міжнародного валютного фонду, який аргументує це створенням рівних та конкурентних умов ведення сільськогосподарської діяльності. Однак усі наші фермери-конкуренти користуються коштами державної підтримки, причому у великих обсягах.

То що ж нам обіцяють?

У проекті Бюджету-2017 передбачено 5,38 млрд грн,  частина  з цих  коштів піде напряму  з бюджету. Решта —  зі спецфонду. Утім, яка буде сума на фініші — наразі  не  відомо.  Є інформація, що галузеві асоціації, аграрний міністр Тарас Кутовий та депутати домоглися у розмові  з Мінфіном, що  частина (4 млрд грн) коштів  надійде на дотацію  тваринникам,  овочівникам,  садоводам, виноградарям, причому уся сума  буде розподілена рівномірно на 12 місяців 2017 року. Інша частина бюджетних грошей — на окремі державні програми (близько 1 млрд грн): здешевлення кредитів, підтримка обслуговуючих кооперативів та галузі тваринництва, машинобудування. Паралельно депутати Ради активно шукають додаткові джерела наповнення бюджету для підтримки АПК. Називають різні варіанти — на 1 га, на одиницю продукції тощо. Ключовим є те, що ця підтримка буде спрямована на дрібних виробників. Дуже важливо, що вперше за 25 років міністр аграрної політики  і продовольства заявив про  переважну фінансову підтримку для фермерів і дрібних виробників. Хотілося, щоб цю правильну тезу підтримали депутати.

Про дрібний бізнес дбають і міжнародні донори —  очікується освоєння 400-мільйонного кредиту від  ЄІБ,  але наразі  ще немає  умов його розподілу. Потрібно прискорити  цей процес.

Хороша новина. Нещодавно Прем’єр-міністр Володимир Гройсман анонсував, що підтримка аграріїв буде додатково збільшена на 5 млрд грн. Але поки що цієї суми в проекті Бюджету-2017 ми не бачимо.

У такій ситуації стає зрозумілим, що малі та середні підприємці отримають підтримку, і варто сподіватися, що вона частково перекриє відсутність спецрежиму ПДВ.

А що ж буде з великими агропідприємствами? Відповідь проста. Зазвичай агрохолдинги займаються вирощуванням високорентабельних культур, орієнтованих на експорт, а тому скасування спецрежиму їм перекриватиме норма Податкового кодексу про відшкодування ПДВ при експорті. Але і тут є ризики: наявність двох реєстрів на відшкодування, затримка із поверненням коштів, постійні перевірки на відповідність усіх документів і прояви корупційних схем. По суті кожен експортер перебуває в очікуванні, причому невідомо чого: або відмови у відшкодуванні, або вимагань додаткових документів, або просто наявності у Держказначействі коштів.

Хороша новина. Уряд анонсував запровадження з 1 січня 2017 року Єдиного реєстру на відшкодування ПДВ.

Готуємося «до землі»

У всіх аграріїв у 2017 році буде ще один «головний біль» — земельна реформа. І хоча мораторій на продаж сільгоспземель Верховна Рада продовжила  до 1 січня 2018 року, але питання запровадження ринку повисло над усіма українцями. Адже до кінця 2017 року має бути напрацьований та прийнятий законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», який чітко пропише «правила гри» на ринку землі. І щоб потім не кусати лікті, що щось пішло не так і українці задарма продали земельні ділянки, УСІМ, як представникам уряду, так і громадськості та бізнесу, треба долучитися до написання цього вкрай важливого документа.

Наразі ж у 2017 році у земельному питанні матимемо чималу «групу ризику»

У ній опинилися компанії, у яких закінчуються договори оренди із власниками земель. Десятки тисяч українців уже «сидять на валізах», готові продати свої паї за першої ж можливості, а тому вони можуть просто відмовитись продовжувати договори оренди.

З іншого боку, українські агрохолдинги не мають стільки грошей, щоб викупити свої землі одразу, а через складну ситуацію у банківській сфері кредитів на купівлю землі їм теж ніхто не дасть.

Також інтригу в земельному питанні тримає законопроект № 4010а, який регулює укладання договорів емфітевзису для сільськогосподарських земель. І хоча думки експертів щодо цього документа розділилися, Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин 22 вересня 2016 року після складних і бурхливих дискусій таки  рекомендував Верховній Раді України прийняти  його за основу. Саме від нього залежить, якими будуть правила гри на земельному ринку у 2017 році, а тому залишається очікувати, які законодавчі акти до кінця року приймуть народні обранці.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...