Ринок пального чекає обвал у розпал жнив
Олександр Коваленко, генеральний директор Української енергетичної біржі

Аграрії завершують збирання колосових культур, але на них ще чекають кукурудза та соняшник. Хто зможе зібрати врожай із мінімальними втратами і максимальною вигодою?

Нині баланс ринку дизельного пального становить близько 5 – 5,3 млн т на рік. Аграрії є найбільшими промисловими споживачами дизельного пального. На них припадає майже 1,8-2 млн т дизеля на рік. Здебільшого всі аграрії прагнуть закуповувати імпортний дизель із вмістом сірки 50 і 10 ррм або стандарту Євро-4 – Євро-5. У першу чергу, це пов’язано з лізинговими умовами купівлі техніки, та й техніка служить довше.

Якщо поспостерігати за структурою поставок дизельного пального, то можна відзначити те, що в Україну у великих обсягах імпортувався ресурс із Білорусі, Росії, Литви, Греції, Ізраїлю, Польщі, Угорщини, Румунії, Болгарії, Туркменістану і навіть Індії. Загалом, пальне в Україну постачають майже два десятки НПЗ з усього світу, включно з вітчизняними.

Цьогоріч відбулися зміни в структурі поставок, окрім поставок танкерами, залізничним і автомобільним транспортом, в Україні почалися поставки дешевшим типом – трубопроводом. На тлі падіння котирувань у світових центрах ціноутворення це позитивно позначилося на споживачах крупно- і дрібнооптових сегментів ринку, до яких відносяться аграрії. Так само не варто забувати про збільшення виробництва українських виробників. Так, Укргазвидобування за останні півроку наростило виробництво дизеля на 18% і незабаром перейде на стандарт Євро-4, що дозволить агровиробникам будь-якої величини і з будь-якими потребами купувати пальне безпосередньо від виробника на відкритих торгах Української енергетичної біржі.

Істотним фактором, який грає на руку аграріям, є те, що УГД йде назустріч споживачам і зменшує розмір мінімального лота під час продажу фермерам. У такому випадку аграрії можуть купувати ті обсяги, які найточніше відповідають його потребам. Такі кроки дозволяють забезпечити фермерів якісним пальним українського виробництва за меншою ціною.

Ми очікуємо, що ціни на дизельне пальне та бензини знижуватимуться, це станеться, в першу чергу, завдяки падінню цін на сировину, а також наявності дешевшого трубопроводного транспорту, яким можна поставляти до 100 тис. т дизеля щомісяця, це посилить конкуренцію з постійними постачальниками пального та забезпечить зниження цін.

Серпень – це традиційний останній місяць завершення збирання колосових культур. Уже до кінця цього місяця ми очікуємо різке скорочення попиту на світлі нафтопродукти (дизель, бензин тощо), що повинно позитивно відбитися на цінах – вони повинні додатково просісти під тиском баланcу ринку до кінця літа.

Із вересня до жовтня проходитиме збирання кукурудзи й соняшнику. Прогнози за валовим збором тієї й іншої культури є рекордними, що, природно, вимагатиме додаткових витрат енергоресурсів і найбільше – дизеля. Це позначиться на попиті й вирівняє баланс.

Обізнані із цими факторами вже повинні бути готовими в третій декаді серпня укладати форвардні контракти з Укргазвидобуванням на поставку дизеля для свого підприємства. Це дозволить заощадити до 15% на пальному й бути більш конкурентоспроможними на вітчизняному та міжнародному ринках. На Українській енергетичній біржі вже акредитований для торгів один із найпотужніших агрохолдингів України – НІБУЛОН, а також ще кілька сильних гравців ринку перебувають на стадії акредитації.

Олександр Коваленко, генеральний директор Української енергетичної біржі

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 липня 2016
Зниження ціни на ОПЗ приверне більше інвесторів ― Білоус
Фонд  держмайна України (ФДМУ) згоден з рекомендаціями своїх радників про необхідність зниження стартової ціни на Одеський припортовий завод...
22 липня 2016
Аграрії негативно оцінили роботу Кутового ― дослідження
Нещодавно минуло 100 днів роботи нового аграрного міністра Тараса Кутового. Latifundist.com вирішив запитати у ринку, наскільки вірний курс...
10 липня 2016
Ціни на цукор зросли найбільше серед продовольства ― ФАО
У червні показники підіндексів всіх сировинних товарів, за винятком рослинних масел, виросли, причому найбільше ціни піднялися на цукор. Про це...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...