Україна втратила за час російської агресії шістнадцять тисяч виноградників
За 2,5 роки війни в Україні кількість виноградників зменшилася до 25 тис. га, тоді як в 2021 році було 41 тис. га. Такі наслідки російської агресії для виноробної галузі в інтерв’ю AgroPolit.com голова ГО «Укрсадвинпром» Володимир Печко.
Він також навів статистику винного ринку землі за 2024 рік.
«Обсяг виноробного ринку у 2024 році становить 8,371 млн далл, з яких 4,42 млн далл – імпорт і 4,329 млн далл – вітчизняна продукція. Ми бачимо першу негативну тенденцію: у 2021 році обсяг виноробного ринку України був 10,331 млн далл, а зараз 8,371 млн далл, тобто за час війни ринок споживання виноробної продукції впав на 20%», — пояснює він.
За його словами, за 2,5 роки виноградні насадження України (із врахуванням окупованих територій) розкорчовані на 16 тис. га, тобто на 30-35% зменшилась кількість виноградників в Україні.
Втрачається ринок і галузь, яка була бюджетоутворюючою і давала, наприклад в Одеській області до 70% бюджету. У Одеській області постійно відбувається розкорчовка виноградників – там близько 10 тис. га виноградників викорчували. А загалом по Україні за рік закладається лише близько десятка гектарів нових виноградників! Сьогодні потрібна швидка допомога галузі. Потрібно вирішувати кризову ситуацію у виноробній галузі, бо в ній наступає криза», — підкреслює він.
Голова ГО «Укрсадвинпром» Володимир Печко озвучив ще одну негативну галузеву тенденцію за час війни.
Все більше скорочується розрив між імпортною та українською виноробною продукцією на внутрішньому ринку. У 2021 році винний імпорт склав 4,597 млн далл, вітчизняна продукція – 5,734 млн дал. Тобто співвідношення 60% на 40%. Зараз – 48% на 52%, тобто імпорт та вітчизняна продукція зрівнялися – через фактор війни ми втрачаємо свій внутрішній ринок. В таких умовах говорити про експансію на зовнішні ринки не доводиться. Хоча сьогодні ми й експортуємо вино у 49 країн світу. Для нас цікаві ринки Балтії, Польща, Німеччина, Британія, Японія, раїни Азії та Африки. Однак освоєння нових ринків українською виноробною продукцією – сьогодні длянас це завдання №2. Завдання №1 на 2025 і на наступні роки – припинити падіння частки виноробної продукції українського виробництва на внутрішньому ринку і повернути втрачені за час війни позиції», – пояснив він.
Нагадаємо, що в цьому році в Україні частково запрацює Єдиний державний реєстр виноробів України, а також – розпочнеться створення лабораторії ізотопного аналізу, яка підвищить якість виноробної продукції на внутрішньому ринку.