17 червня 2024, 15:46, Земля

Європейці не зможуть купувати українську землю до закінчення війни

Рішення про допуск європейців до ринку землі в Україні має бути прийняте на всеукраїнському референдумі, який не може відбутися до закінчення війни. Про це повідомляє Європейська правда.

Вже зараз Україна розпочинає переговори щодо вступу. Це передбачає визначення обсягу гармонізації українського законодавства, включаючи земельне, з правом Євросоюзу.

Економічна інтеграція в рамках Євросоюзу будується на чотирьох свободах:

  • вільний рух товарів;
  • вільний рух послуг;
  • вільний рух капіталу;
  • вільний рух робочої сили.

Принцип вільного руху капіталу є важливим для України, адже під нього підпадають землі сільськогосподарського призначення. Учасники ринку земель не можуть піддаватися обмеженням на рух капіталу між державами-членами Євросоюзу. Національне законодавство держав-членів ЄС не може встановлювати обмеження, що виходять за межі законодавства Євросоюзу.

Згідно із Земельним кодексом України набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення не можуть іноземці, юридичні особи створені та зареєстровані за законодавством іншим, ніж законодавство України, а також юридичні особи, учасниками яких є іноземці.

Дані положення не узгоджуються зі правилами ЄС, які забороняють обмеження на рух капіталу, і можуть трактуватися як дискримінація громадян та юридичних осіб Євросоюзу. Українське земельне законодавство в цій частині вимагає змін. Інакше Україна не зможе стати повноправним членом ЄС.

Дозвіл на продаж землі іноземцям у жодній країні ЄС не виглядає як тотальний розпродаж сільськогосподарських угідь. Кожна держава встановлювала свої чіткі правила, обмеження або регуляторно-запобіжні механізми. Наприклад, певні обмеження на придбання землі іноземцями та інші обмеження щодо обігу земель діяли у Чехії, Естонії, Угорщині, Латвії, Литві та Словаччині на момент їх вступу в ЄС у 2004 році.

Як писав AgroPolit.com, ФДМУ отримав землі для старту Земельного банку. Також особливо цінні землі хочуть передати військовим частинам.

в