Гетманцев назвав варіанти для перехідного періоду торгівлі між Україною та ЄС
Є два ймовірних підходи щодо квот на експорт окремих товарів з України до ЄС, зокрема, річні квоти безмитних поставок можуть поділити на 12 місячних квот. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Він пояснив, що раніше безмитне ввезення товарів могло припинятись кілька разів на рік — у березні, червні, серпні або жовтні, залежно від виду товару, а тепер ці обмеження можуть вводитись щомісяця. На його думку, на практиці виконувати контракти стане складніше.
ЄС може скоротити й самі квоти. Квота на цукор може скоротитись більш ніж удвічі – до 40,7 тис. т. Для порівняння, торік Україна експортувала рекордні 750 тис. т цукру, з яких близько 40% пішло до країн ЄС.
У 2024 році експортери достроково використали дозволену квоту в 262,6 тис. т, а до 5 червня ще могли вивезти без мита 109 тис. т. Подібні обмеження торкнуться також інших товарів — меду та м’яса птиці.
Найбільшого удару зазнають виробники кукурудзи, для яких квота у річному вимірі скоротиться до 650 тис. т. Для порівняння – торік в Європу відвантажено 14 млн т. Тобто безмитної торгівлі практично не буде. У 2025 році весь місячний товарний експорт становить у середньому 2,9 млрд євро», — зазначив Гетманцев.
Як писав AgroPolit.com, Комітет з міжнародної торгівлі Європейського парламенту схвалив підвищення тарифів на 50% на деякі російські та білоруські агротовари. Також аграрії в Україні скептично оцінили майбутнє технічних конопель.