друкувати


5 проблем до вирішення під час відкриття ринку землі, — експерт

3 жовтня 2019, 15:51

Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Іван Фурсенко назвав 5 проблем, які варто врахувати під час впровадження ринку землі.

Він виступив під час земельного віче на тему «10,5 млн га державної землі — як ефективно розпорядитися територією розміром з Болгарію?». Організатори заходу — радник прем’єр-міністра, активіст земельної реформи, депутат парламенту 8-о скликання Олексій Мушак та AgroPolit.com, Latifundist.com та Kurkul.com.

Першим заходом експерт вважає відміну безоплатної приватизації землі, яку нині передбачає українське законодавство. На думку Фурсенка, це не лише допоможе поповнити бюджет громад, а й захистить від рейдерських посягань, коли задля наживи по кілька разів переоформлюють право власності на землю.

Читати до теми: Піймали на брехні: Тимошенко&Висоцький — був чи ні земельний закон про вільний ринок?

Друге — забезпечити обмеження для підвищення цін на паї, а також створити ринкові умови, які триматимуть вартість гектарів на обґрунтованому рівні.

Не завжди буде добре, коли буде висока ціна на сільськогосподарські землі. Якщо ми зараз припустимо, що ціна на 1 га землі буде $15-20 тис. і вище, до якого всі прагнуть – хочу вас запитати, по чому ми з вами будемо купувати продукти харчування у супермаркеті? І по чому ті ж самі сільські жителі будуть брати для своїх базових потреб продукти харчування?».

Третє — передати у користування громад землі лісового фонду. Фурсенко зазначив, що нині навіть у тих громадах, які офіційно почали отримувати землі у своїх межах, не забирають їх вповні для користування.

«Лісами є агроліси на рівні області, державні ліси. Бо незрозумілі речі відбуваються. Якщо починаємо наводити порядок у сфері сільськогосподарських земель, потрібно аналогічним чином підходити і до земель лісового фонду. Держава каже: «Ви не продавайте, 20% має залишитись. А скільки зараз у власності громади? Ліси, водойми і далі перебувають у державній власності», — розповів фахівець.

Читати до теми: 2020: повноцінний ринок чи мутація мораторію?

Четверте, що необхідно забезпечити, це прозорий ринок землі. Щоби був відкритий доступ до карт Держгеокадастру.

Треба надати доступ до всіх публічних карт.  Щоб він був відкритим. Тоді місцеві жителі та всі інші побачать, як воно робиться: правильно чи неправильно. Щоб кожен громадянин, як місцевий житель, так і чиновник із Києва, і контролюючий орган міг подивитися. І проконтролювати ці речі. В еру цифрових технологій можна й безпілотники запускати, держава може замовляти супутникові знімки. Дивитися, де яка вирубка відбувається», — пояснив Фурсенко.

П’яте — законодавчо обмежити площі, які можна продавати на рівні громади до 35%.

«35% — це самий максимум, який можна передати одному власнику на рівні громади. Бо якщо заходить один латифундист і отримує все село навколо, є ризики. Він впав — і все село впало. Не повинно бути на території громади лише одного базового підприємства. Бо постраждає все село. А земель більше поруч немає, щоб на них господарювати інакше», — розповів перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад.