Богдан Банчук: У нас є чітке бачення, як посилити роль Аграрного фонду у гарантуванні продовольчої безпеки України
Богдан Банчук в.о. голови правління АТ «Аграрний фонд»

Попри всі перешкоди головна аграрна виставка України «Агро 2020» таки розпочала свою роботу. Учасники аграрного ринку отримали можливість продемонструвати свої напрацювання й ознайомитися з продуктами партнерів і конкурентів. Вже традиційно свою продукцію та послуги представляє на виставці й державне АТ «Аграрний фонд». Про те, як забезпечити продовольчу стабільність у країні, яка доля мінеральних добрив Аграрного фонду, а також про плани на майбутній маркетинговий рік ми поговорили з в.о. голови правління Аграрного фонду Богданом Банчуком   

AgroPolit.com: Чого очікуєте від участі Аграрного фонду у виставці?

Богдан Банчук: Я б говорив не так про очікування, як про можливості. Це масштабний форум, який, попри карантинні обмеження, все ж відбувається і дає можливість учасниками продемонструвати ринку свої досягнення та ознайомитися з новими трендами, можливо, використати нові технології у виробничому процесі. Для Аграрного фонду ця виставка – це передусім можливість продемонструвати ринку наші програми і продукти, заявити про відкритість до співпраці та повернути довіру сільгоспвиробників.

AgroPolit.com: А є чим похвалитися?

Богдан Банчук: Ми працюємо над тим, щоб можна було похвалитися в кінці року, підбиваючи його підсумки. Бо коли три місяці тому я став до виконання обов’язків голови правління, то склалося враження, що, свідомо чи несвідомо, хтось попрацював над тим, щоб Аграрному фонду вже ніколи не було чим хвалитися. Це стосується і фінансових показників, і звичних для компанії бізнес-процесів. Але з цим нехай розбираються компетентні органи, ми ж зосереджені на майбутньому, в нас є чіткий план виведення компанії з кризи і вся команда Аграрного фонду працює над його реалізацією.

На сьогодні нам поставили вже близько 30 тис. т зерна».

AgroPolit.com: Відколи ваша команда прийшла в Аграрний фонд, неодноразово висловлювалася думка, що ви повертаєтеся до класичної діяльності компанії – підтримки сільгоспвиробників через свою форвардну програму. Ви задоволені результатом торішньої форвардної програми?

Богдан Банчук: Так, ми справді плануємо зосередитися на форвардній програмі, дуже хотілося б збільшити фінансування сільгоспвиробників. Але багато залежить від того, як нам вдасться повернути зерно за торішніми форвардними контрактами. Ми законтрактували 95 тис. т, однак поки що дуже складно сказати, чи зможемо все зерно отримати та якої воно буде якості. А проблема в тому, що раніше в АТ «Аграрний фонд» були чіткі правила: перш ніж видати аванс фермерові, ми мали отримати акт огляду полів від страхової компанії. Однак на початку 2020 року це правило порушили, і коли я очолив компанію, то побачив, що в нас є багато полів, куди страхові компанії не виїжджали. Тобто договір страхування укладено, але страховик туди так і не потрапив, відповідно, акта огляду полів немає. Тож тепер маємо страхові випадки, пов’язані з посухою і неурожаєм, і мусимо шукати варіанти вирішення цих проблем так, щоб і сільгоспвиробнику допомогти, і свої інтереси відстояти.

AgroPolit.com: Скільки зерна сільгоспвиробники вже переписали та чи багато проблемних господарств?

Богдан Банчук: Сільгоспвиробники вже закривають свої зобов’язання і на сьогодні нам поставили вже близько 30 тис. т зерна. Однак аграрії чекають вищої ціни і якщо мають, де зберігати зерно, то не поспішають нам його везти. А щодо проблемних господарств, то вони, на жаль, є, і ми з ними працюємо. Сподіваюся нам вдасться вирішити всі проблемні питання так, щоби всі сторони були задоволені.

AgroPolit.com:  Чи буде попит на форвард у новому МР, на вашу думку?

Богдан Банчук: Ресурсів однозначно не вистачає на ринку, тому форвардні програми матимуть попит. Багато залежить від відсотка за користування коштами, оскільки ніхто не хоче переплачувати, але в будь-якому разі отримати фінансування за форвардною програмою значно легше, ніж кредит в банку,  бо у нас заставою є майбутній врожай. Крім того, в банках складна процедура оформлення кредиту і для сільгоспвиробників, особливо малих, це муки й головний біль. Ми ж намагаємося максимально спростити цей шлях і допомогти аграрію. Але це за умови, що він має успішний досвід вирощування, нема податкових заборгованостей і проблемних кредитів.   

Ми повернемося до класичної моделі форвардних закупівель, працюватимемо через Аграрну біржу та обов’язково будемо страхувати майбутній урожай».

AgroPolit.com:  Чим цьогорічна форвардна програма буде відрізнятися від попередньої?

Богдан Банчук:  Ми повернемося до класичної моделі форвардних закупівель, працюватимемо через Аграрну біржу й обов’язково будемо страхувати майбутній врожай. Постараємося значно збільшити фінансування агровиробників і ще більше спростити процедуру оформлення договорів. Але детальніше про умови форвардної програми та ціни повідомимо у вересні.

На складах ще залишається близько 100 тис. т добрив, які ми плануємо продати».

AgroPolit.com: Яка доля мінеральних добрив, які ще є в Аграрного фонду? Чи будете ще їх закуповувати?

Богдан Банчук: У нас ще є зобов’язання за угодами, укладеними попереднім керівництвом. Ми їх виконаємо і надалі закуповувати мінеральні добрива не плануємо. Крім того, на складах ще залишається близько 100 тис. т добрив, які ми плануємо продати, а отримані кошти спрямувати на погашення боргів та на форвардну програму 2021 року.

AgroPolit.com: Нещодавно Ігор Петрашко заявив, що  в АТ «Аграрний фонд» є потенціал для того, щоб стати одним зі стратегічних елементів гарантування продовольчої безпеки України. Ви до цього готові?

Богдан Банчук: У нас є чітке бачення та конкретні стратегічні плани, як посилити роль Аграрного фонду у гарантуванні продовольчої безпеки країни. Однак дуже багато грошей ми змушені витрачати на послуги сторонніх компаній, зокрема на зберігання, переміщення та переробку зерна. Тому, якби нам вдалося отримати в управління хоча б декілька підприємств, які наразі не завантажено та які безуспішно перебувають на приватизації, ми змогли б значно посилити позиції Аграрного фонду, заощадити гроші і збільшити прибутки. Крім того, більшість переробних підприємств, котрі перебувають на приватизації, потребують масштабної модернізації, інакше будуть продані за безцінь. Ми б змогли поступово, за декілька років суттєво модернізувати їх, збільшити капіталізацію і тоді вже уряд приймав би рішення, що робити з такими підприємствами – продавати чи залишати у своєму підпорядкуванні.

Для підвищення ефективності Аграрного фонду нам потрібні 4-5 КХП у різних регіонах України».

AgroPolit.com:  Скільки АТ «Аграрний фонд» потрібно потужностей?

Богдан Банчук: Для підвищення ефективності Аграрного фонду нам потрібні 4-5 КХП у різних регіонах України. Таким чином, ми змогли б зберігати й переробляти зерно та поступово модернізовувати ці підприємства. Це дозволило б нам зменшити обсяг усіх наших виробничих витрат на 10-15%. Не менш важливо й те, що на цих підприємствах ми зможемо контролювати процеси зберігання та переробки. Для нас дуже важливо, щоби те, що ми завозимо на склади, там і залишалося, тоді ніякі миші нічого не їстимуть. А власна переробка дозволить нам задовольнити 25% внутрішнього ринку борошна та розпочати переробку нішових культур.

Тому, якщо перед урядом постало завдання посилити продовольчу безпеку в країні, то АТ «Аграрний фонд» готове долучитися до її забезпечення, посиливши своє виробництво за допомогою кількох переробних потужностей та об’єктів для зберігання й переробки у різних областях України.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 червня 2020
Богдан Банчук озвучив першочергові цілі на посаді в. о. голови «Аграрного фонду»
Виконувач обов'язків голови АТ «Аграрний фонд» Богдан Банчук озвучив першочергові цілі для підприємства. Про це він повідомив в...
18 червня 2020
Богдан Банчук: З власною переробкою Аграрний фонд може бути успішною та ефективною держкомпанією
З власною переробкою АТ «Аграрний фонд» може бути успішною та ефективною державною компанією, з часткою на ринку борошна...
17 червня 2020
Богдан Банчук: Аграрний фонд готовий гарантувати продовольчу безпеку в Україні
Державний трейдер АТ «Аграрний фонд» може стати успішним державним підприємством в суперконкурентному середовищі...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...