Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності

Статус: Діє
Дата реєстрації: 5 вересня 2016
Дата введення в дію: 13 листопада 2016
Авторство: Козаченко Леонід Петрович, Кулініч Олег Іванович, Мушак Олексій Петрович

Детальніше про закон України № 1666-VIII

Реєстраційний — №5067. Це так званий антирейдерський закон. Він вносить ряд важливих змін, які зупиняють рейдерські дії щодо бізнесу та його нерухомого майна. 

1.Встановлення додаткових вимог до оформлення корпоративних документів.

Запроваджено вимогу нотаріального посвідчення підписів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи, яке подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, а також на установчих документах, передавальному акті та розподільчому балансі. Також вимога про нотаріальне посвідчення підпису відтепер встановлена для заяв про вихід із повного товариства та товариства з обмеженою відповідальністю. Тобто  він встановлює додаткові вимоги до оформлення корпоративних документів юридичних осіб з метою мінімізації ризиків підробки рішень органів управління юридичної особи та подальшої державної реєстрації змін у складі учасників юридичної особи та її керівництва.

2. Розширює обов’язки державного реєстратора.

Законом передбачено, що під час проведення державної реєстрації прав, які виникли до 1 січня 2013 року, державний реєстратор обов’язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію про наявність чи відсутність вже зареєстрованих прав на нерухоме майно. Окрім того, під час виконання своїх обов’язків державний реєстратор зобов’язаний використовувати відомості Державного земельного кадастру.

3.Удосконалює порядок держреєстрації речових прав на підставі рішення суду.

Державна реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі рішення суду не потребуватиме подання заяви зацікавленою особою, а відбуватиметься автоматично шляхом інформаційної взаємодії між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень. Тобто реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться виключно на підставі рішень, отриманих у результаті інформаційної взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень, без подання відповідної заяви заявником. Обов’язок з передачі відповідного судового рішення, яке передбачає набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, до Державного реєстру прав покладається на Державну судову адміністрацію. Інформаційна взаємодія між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень здійснюватиметься інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з Державною судовою адміністрацією України.

4.Розширення повноважень Міністерства юстиції України.

Воно отримало право контролю над вчиненням реєстраційних дій, зокрема, тепер воно може здійснювати моніторинг реєстраційних дій, проводити камеральні перевірки державних реєстраторів чи суб’єктів державної реєстрації прав за власною ініціативою (без звернення зацікавленої особи з відповідною заявою або скаргою), надавати узагальнені роз’яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав тощо. Також збільшено строк, протягом якого до Міністерства юстиції України можна звернутись із скаргою на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації прав, з 30 до 60 календарних днів.

Законом внесено уточнення до деяких складів злочину, в частині об’єктивної сторони складу злочинів та його суб’єктів. Відтепер дії із захоплення будівель, споруд, земельної ділянки, об’єктів будівництва, інших об’єктів, незаконне припинення або обмеження діяльності на цих об’єктах та обмеження доступу до них прямо включені до диспозиції ст. 206 Кримінального кодексу України (протидія законній господарській діяльності).

До теми

5 лютого 2019
Законопроекти про рейдерство та про водні об’єкти підготовлено до другого читання
Сьогодні Аграрний комітет розглянув підготовлені до повторного другого читання законопроект №8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу...
2 серпня 2018
З’явилася підбірка «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК»
Ви дання АgroРolit.com підготувало підбірку «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК за 2017-2018 роки». У ній політики,...
12 серпня 2017
Іван Мірошніченко: Рейдерство сьогодні — це узаконений грабіж, який може зачепити кожного
Ініціатор створення ГО «Самооборона підприємців», народний депутат від «Самопомочі» Іван Мірошніченко відкидає політичні...