Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регламенту державних випробувань і застосування пестицидів, з метою недопущення негативного впливу пестицидів, у тому числі стійких органічних забруднювачів, на здоров'я людей та об'єкти навколишнього природного середовища
Детальніше про проект закону № 10136
Метою документа є удосконалення та посилення вимог регулювання у частині державних випробувань пестицидів, запровадження моніторингу зміннавколишнього природного середовища, які відбуваються під впливом хімічних речовин пестицидів, а також запровадження маркування харчових продуктів, у тому числі питноїводи, на наявність/відсутність пестицидів. З метою перевірки досліджень та підтвердження чи спростування отриманих результатів,запроваджується незалежна державна експертиза результатів державних випробувань пестицидів і агрохімікатів. Відповідальність за утилізацію, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів, а також пестицидів, які містили чи містять стійкі органічні забруднювачі, тари з-під пестицидів і агрохімікатів, на суб’єктів господарювання, а саме виробників, реалізаторів (продавців), громадян або інших юридичних осіб, які здійснюють діяльність пов’язану з пестицидами і агрохімікатами.
З метою збереження здоров’я населення, та збереження генофонду нації, запропоновано запровадити здійснювати обстеження і моніторинг функціональних порушень в організмі людини внаслідок впливу пестицидів, у тому числі пестицидів, які виявляють характеристики стійких органічних забруднювачів.
Сучасні сільськогосподарські технології вимагають широкого застосування пестицидів та агрохімікатів. Масштаби застосування пестицидів в Україні змінюються з року і рік, науковці відмічають, що на даний час таку кількість пестицидів: понад 300 діючих речовин, близько 400 препаративних форм на площах понад 40 млн. га в кількостях понад 36 тис. тон.
Інтенсивне використання пестицидів і агрохімікатів супроводжується забрудненням хімічними речовинами об'єктів довкілля — грунтів, води поверхневих та підземних водоймищ, атмосферного повітря, а також сільськогосподарської сировини і харчових продуктів, що може негативно позначитися на здоров'ї населення, особливо на групах підвищеного ризику, до яких належать діти.
Документом передбачено, що такі дослідження та інші, які необхідні для недопущення застосування токсичних пестицидів в Україні, під час державних випробуваньповинні здійснювати тільки наукові установи, наукові підрозділи, (інститути, лабораторії тощо), які мають необхідне для цього наукове і матеріально-технічне обладнання та забезпечення, спеціалістів відповідного профілю і кваліфікації. Відповідно для цієї мети Національними академіями медичних і аграрних наук повинні бути розроблені єдині вимоги до регламенту і обсягу наукових досліджень тощо. При цьому також передбачено проведення незалежної державної екпертизи результатів державних випробувань пестицидів і агрохімікатів.
Передбачено внесення змін до Закону України «Про пестициди і агрохімікати», статті 39 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», статті 6 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», статті 9 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»у частині законодавчого закріплення змін щодо вимог до пестицидів, удосконалення і посилення організації, проведення та державної реєстрації пестицидів, а також у частині вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів, маркування харчових продуктів, у тому числі води питної, на наявність/відсутність пестицидів, забезпечення інформування населення про вміст хімічних речовин пестицидів у питній воді тощо.